Новини 16:27

США закликали Росію повернути захоплені в Керченській протоці українські кораблі

Згідно з рішенням Міжнародного трибуналу з морського права, Росія зобов'язана звільнити кораблі "Бердянськ", "Нікополь" та "Яни Капу".

Сполучені Штати Америки вимагають, щоб Російська Федерація негайно звільнила захоплені в Керченській протоці українські військові кораблі. Про це у четвер, 14 листопада, заявив військовий аташе США в Україні Куїнн Воффорд, передає прес-служба посольства США в Україні.

 

Так, Воффорд нагадав про рішення Міжнародного трибуналу з морського права, відповідно до якого Росія була зобов'язана звільнити захоплених в полон українських моряків та кораблі "Бердянськ", "Нікополь" та "Яни Капу".

 

"Однак до цього часу Російська Федерація не повернула Україні три кораблі, які вона захопила - "Бердянськ", "Нікополь" та "Яни Капу". Ми закликаємо Росію негайно відпустити ці кораблі в Україну", - наголосив він.

 

Як повідомлялося, Україна направила Росії ноту з вимогою віддати захоплені поблизу Керченської протоки кораблі. Також на початку жовтня Євросоюз та Україна в ОБСЄ закликали Росію повернути захоплені кораблі.

 

Як повідомлялося, 25 листопада 2018 року прикордонні кораблі РФ здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України. Так, кораблі ВМС України у складі двох малих броньованих артилерійських катерів та рейдового буксиру здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовського моря. Російський прикордонний корабель "Дон" здійснив таран українського рейдового буксира, в результаті якого пошкоджено головний двигун корабля, обшивку та леєрне огородження, втрачено рятувальний плотик. Згодом російські кораблі відкрили вогонь по корабельній групі Військово-морських сил ЗС України під час виходу з Керченської протоки, внаслідок чого є поранений.

 

У ВМС ЗС України повідомили, що за оперативною інформацією малі броньовані артилерійські катери “Бердянськ”, “ікополь” вражені вогнем противника та втратили хід. Рейдовий буксир “Яни Капу” також примушений до зупинки. Кораблі та екіпаж (24 українських моряки) були захоплені спецназом РФ.

 

5 травня у Гамбурзі Міжнародний трибунал з морського права зобов’язав Росію негайно звільнити три українські військові кораблі та повернути їх під контроль України, а також звільнити 24 захоплених українських моряків.

 

7 вересня між Україною та Росією відбувся обмін утримуваними особами. Офіс президента України оприлюднив список з 35 українців, звільнених з російських в'язниць.  Так, до України повернулися 11 незаконно засуджених у Росії співгромадян, а також 24 моряки, яких Росія захопила в районі Керченської протоки у листопаді 2018 року.