Новини 2019-12-10 12:44

Мовна омбудсман озвучила своє завдання на посаді

Мова йде про забезпечення права українців на здобуття інформації та послуг українською.

Завдання уповноваженого із захисту державної мови полягає у забезпеченні прав громадян на здобуття інформації та послуг українською, а не у тому, щоб якимось чином карати їх. Про це новопризначена мовна омбудсман Тетяна Монахова повідомила на прес-конференції у вівторок, 10 грудня.

 

«Моє основне завдання як уповноваженого із захисту державної мови, полягає у тому, щоб забезпечити права громадян України на здобуття інформації та послуг державною мовою. Це завдання номер один», - сказала Монахова, зауваживши, що те, якою мовою людина спілкується у побуті, – це її особистий вибір, за який не може бути покарання.

 

«Але якщо людина як громадянин звертається до держави із проханням захистити, навчити, вилікувати, надати роботу, то тут держава вимагає використання саме української мови», - сказала вона.

 

Монахова зазначила, що приступити до виконання своїх обов'язків зможе через півроку, а поки що працюватиме над тим, щоб запустити роботу свого секретаріату.

 

Нагадаємо, посада мовного омбудсмана передбачена законом «Про забезпечення функціонування української мови як державної», ухваленим 25 квітня. Монахова була призначена 27 листопада. Вона – доктор філологічних наук, доцент, завідувачка кафедри журналістики Чорноморського національного університету імені Петра Могили. Другим кандидатом на посаду був науковець Тарас Кремінь, який переміг на відкритому конкурсі Уповноваженого з прав людини та був рекомендований на посаду 4 вересня.

 

6 грудня Венеціанська комісія Ради Європи розкритикувала ЗУ про забезпечення функціонування української мови, заявивши, що він не забезпечує баланс між українською мовою та мовами національних меншин. Так, Рада Європи закликала Україну призупинити дію закону про державну мову, поки не буде підготовлений закон про мовні права національних меншин.

 

Як відомо, кримінальної відповідальності за порушення закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» не передбачено, але є адміністративна. Штраф становить від 200 до 700 неоподатковуваних мінімумів (близько 9 800-11 900 грн).

схожі новини