Новини 2020-08-12 16:13

Помпео закликав захистити мирних протестувальників Білорусі

Відповідну заяву Держсекретар США зробив під час прес-конференції з прем'єр-міністром Чехії Андреєм Бабішем.

Держсекретар США Майкл Помпео в середу, 12 серпня, звернувся із закликом до влади Білорусі забезпечити громадянам країни ті свободи, яких вони вимагають. Про це Помпео заявив на прес-конференції з прем'єр-міністром Чехії Андреєм Бабішем.

 

"Ми хотіли б, щоб народ Білорусі здобув ті свободи, яких він вимагає. Ми закликаємо захистити цих мирних протестувальників і не завдавати їм шкоди", - сказав політик.

 

Раніше представниця Білого дому Кейлі МакЕнані, коментуючи протести, які розпочалися в Білорусі після президентських виборів у неділю, закликала владу країни утриматися від застосування сили проти учасників акцій протесту й поважати свободу зборів.

 

"Ми закликаємо владу не порушувати принцип свободи зборів і утриматися від застосування сили", - сказала МакЕнані на брифінгу в понеділок.

 

Вона зазначила, що в Білому домі стежать за розвитком подій у Білорусі та "глибоко занепокоєні" тим, що відбувається.

 

Нагадаємо, на президентських виборах 9 серпня чинний президент Білорусі Аляксандр Лукашенка набирає 80,08%, а Святлана Ціханоуска - 10,09%. У ніч на 10 серпня у Білорусі почалися протести, які продовжилися і наступного дня. Протести та жорстокі розгони демонстрантів відбулися у низці міст, зокрема Бобруйську, Бресті, Вітебську, Гомелі, Гродно, Могильові, Березі та Мозирі. Найбільше повідомлялося про протести та затримання в Мінську. Проти демонстрантів застосовували удари, світлошумові гранати, водомети та гумові кулі.

 

Міністерство внутрішніх справ Білорусі визнало загибель одного протестувальника  в результаті вибуху в Мінську. МВС стверджує, що це був саморобний вибуховий пристрій, який він хотів кинути в силовиків. Однак присутні журналісти відзначають, що в той час силовики стріляли по демонстрантах.

 

Слідчий комітет порушив справи проти мітингувальників. У ніч на 10 серпня було затримано близько 3 тисяч громадян, наступної доби було затримано понад 2 тисячі, ще наступного дня - понад тисячу. Зокрема, під час акцій затримали 9 громадян України.

 

Лукашенка заявив, що влада «ще м’яко» зреагувала. Штаб Ціханоускай не визнав підсумки виборів і заявив про готовність до тривалих протестів. Однак вже 11 серпня стало відомо, що Ціханоуска виїхала з Білорусі до Литви. Її від'їзд дозволив звільнити начальника штабу Марію Мороз, затриману напередодні виборів. Згодом білоруська опозиціонерка заявила, що рішення покинути країну ухвалила самостійно. Литва видала Ціханоускай візу на один рік.

 

11 серпня у Білорусі розпочалися страйки на підприємствах.