Новини 2020-08-13 14:14

«Іди, поки не пізно». Алексієвич звернулася до Лукашенки

Лауреатка Нобелівської премії вважає, що справжньою переможницею виборів була Ціханоуска.

До Аляксандра Лукашенки із закликом про відставку звернулася блоруська письменниця та лауреатка Нобелівської премії з літератури Святлана Алексієвич. Про це вона заявила у інтерв'ю для "Радіо Свобода".

 

"Йди, поки не пізно, поки ти не кинув народ у страшну безодню, у безодню громадянської війни. Йди", - звернулася до президента Алексієвич.

 

Письменниця висловилася, що самі білоруси не хочуть протистояння: "Нікому не потрібен Майдан, нікому не потрібна кров". На думку Алексієвич, саме білоруський президент жадає продемонструвати силу.

 

Також лауреатка заявила, що необхідно вивісити протоколи голосування на усіх виборчих дільницях, аби люди могли побачити, як вони голосували. На її думку, справжньою переможницею виборів була Святлана Ціханоуска. Вона наголосила, що люди хочуть змін.

 

Нагадаємо, на президентських виборах 9 серпня чинний президент Білорусі Аляксандр Лукашенка за попередніми результатами набирає 80,08%, а Святлана Ціханоуска - 10,09%. У ніч на 10 серпня у Білорусі почалися протести, які продовжилися і наступного дня. Протести та жорстокі розгони демонстрантів відбулися у низці міст, зокрема Бобруйську, Бресті, Вітебську, Гомелі, Гродно, Могильові, Березі та Мозирі. Найбільше повідомлялося про протести та затримання в Мінську. Проти демонстрантів застосовували удари, світлошумові гранати, водомети та гумові кулі.

 

Міністерство внутрішніх справ Білорусі визнало загибель одного протестувальника  в результаті вибуху в Мінську. МВС стверджує, що це був саморобний вибуховий пристрій, який він хотів кинути в силовиків. Однак присутні журналісти відзначають, що в той час силовики стріляли по демонстрантах.

 

Слідчий комітет порушив справи проти мітингувальників. У ніч на 10 серпня було затримано близько 3 тисяч громадян, наступної доби було затримано понад 2 тисячі, ще наступного дня - понад тисячу. Зокрема, під час акцій затримали 9 громадян України. Згодом стало відомо, в Мінську силовики затримали двох українців – волонтерів благодійної організації «Восток SOS» Костянтина Реуцького та Євгена Васильєва.

 

Лукашенка заявив, що влада «ще м’яко» зреагувала. Штаб Ціханоускай не визнав підсумки виборів і заявив про готовність до тривалих протестів. Однак вже 11 серпня стало відомо, що Ціханоуска виїхала з Білорусі до Литви. Її від'їзд дозволив звільнити начальника штабу Марію Мороз, затриману напередодні виборів. Згодом білоруська опозиціонерка заявила, що рішення покинути країну ухвалила самостійно. Литва видала Ціханоускай візу на один рік.

 

11 серпня у Білорусі розпочалися страйки на підприємствах. 12 серпня стало відомо, що у Мінську силовики затримали двох українців – волонтерів благодійної організації "Восток SOS" Костянтина Рєуцького та Євгена Васильєва. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що наразі тривають пошуки затриманих громадян України.