Новини 2014-01-16 14:16

Двох українців звинувачують за п’ятьма статтями у справі про криваві події у Вільнюсі 1991 року

Двох громадян України, які проходять підозрюваними у справі про події 13-го січня 1991 року у Вільнюсі, звинувачують у порушенні п’яти статей Кримінального кодексу Литовської республіки. Про це Тиждень.ua повідомили у прес-службі Генеральної прокуратури Литви.

Як повідомили у прес-службі, згідно зі статтями 21 та 187 Кримінально-процесуального кодексу Литви суд визнав двох громадян України підозрюваними у справі про події 13-го січня 1991 року у Вільнюсі.

«Двох громадян України визнано підозрюваними за п’ятьма статтями Кримінального кодексу Литви: статтею 100 – поводження з людьми із використаннями засобі заборонених міжнародним правом; статтею 101 - вбивство осіб, захищених згідно з міжнародним гуманітарним правом; статтею 103 (1) - заподіяння тілесних ушкоджень, тортур або інших видів нелюдського поводження з особами, що захищені міжнародним гуманітарним правом, або порушення захисту їхньої власності; статтею 111 (1) - заборонений військовий напад; статтею 112 - Використання заборонених засобів боротьби.

Статті 100 і 101 передбачають покарання з позбавленням волі на строк від п'яти до двадцяти років або довічне ув’язнення; 103 (1)- позбавлення волі на строк від трьох до дванадцяти років; 111(1) - позбавлення волі на строк від п'яти до п'ятнадцяти років; 112 - позбавлення волі на строк від трьох до десяти років.

«Ми підкреслюємо, що українські правоохоронні установи співпрацюють з литовським правоохоронними органами в цій кримінальній справі», - повідомили у прес-службі Генеральної прокуратури Литви.

Як вже раніше повідомлялося, ані імена, ані інші ознаки, що можуть дозволити розпізнати цих осіб прокуратура не називає, аби не погіршити успіх розслідування.

Нагадаємо, у період з 11 по 13 січня 1991 року радянські війська здійснили ряд захоплень стратегічних об’єктів у Литві із застосуванням бронетехніки. Зокрема, у ніч з 12 січня на 13 січня дві колони військових направилися до парламенту та телевізійної вежі у Вільнюсі, біля яких зібралося багато людей.

Під час штурму телевежі загинули 14 людей і 600 були поранені. Атака на будівлю парламенту не відбулася.

Дії силовиків засудили ряд країн колишнього СРСР, у тому числі Україна. Захід, зайнятий кризою в Кувейті, обмежився різкими заявами на адресу Горбачова.

Сам Горбачов заперечує свою причетність до кривавої ночі у Вільнюсі, аргументуючи це тим, що «загальновідомо, що відповідальність за операцію в Литві лежить на чекістах та спецпідрозділі КДБ – Альфа».

Прокуратура Литви порушила справу за подіями тієї ночі. У червні 1996 року кримінальну справу, за якою звинувачували 48 осіб, було передано Вільнюському окружному суду. Кілька десятків осіб уже отримали вирок.

Підозрюваними у справі про штурм телецентру визнано 20 іноземців.

Кримінальна справа складається з 455 томів матеріалів, опитано більше 3 тисяч свідків, проведено більше 1200 експертиз і 180 обшуків

схожі новини