Новини 2019-11-19 13:44

Американський дипломат розповів, що київська розмова Трампа з послом Сондлендом могла прослуховуватись

У США виходять з того, що мобільні мережі в Україні належать російським компаніям.

Співробітник штабу посольства США в Києві Девід Голмс розповів, що посол США при ЄС Гордон Сондленд розмовляв з президентом США Дональдом Трампом мобільним телефоном з київського ресторану. Про це повідомляє CNN, цитуючи оприлюднені в понеділок, 18 листопада, свідчення.

 

«Для мене це було дивно. З мого досвіду, телефонні розмови з президентом містять дуже чутливу з точки зору безпеки інформацію, і їх ведуть відповідним чином. Я ніколи не бачив нічого подібного, коли хтось телефонував президенту з мобільного телефону в ресторані, а потім вів розмову такого рівня відвертості та з такими мовними зворотами», - сказав Голмс.

 

Він додав, що з великою імовірністю розмова могла прослуховуватися іноземною розвідкою.

 

«Я вважаю, що принаймні дві з трьох, якщо не всі три мобільні мережі (в Україні - Ред.), належать російським компаніям, або вони мають значні частки в них. Ми, як правило, виходимо з того, що мобільний зв’язок в Україні прослуховується», - сказав Холмс.

 

Голмс почув розмову Сондленда і Трампа, оскільки вона голосно лунала з динаміка телефону Сондленда. Голмс почув, як Трамп запитав Сондленда, чи українці збираються «провести розслідування», і Сондленд відповів: «Він це зробить». Пізніше Сондленд розповів Голмсу, що Трампа не цікавить Україна, а хвилює його лише розслідування, яке намагався почати його особистий адвокат Руді Джуліані щодо Байдена.

 

На запитання, чи відчуває український уряд тиск з боку адміністрації, щоб оголосити про розслідування проти Байдена, Голмс засвідчив, що він вважає, що українці відчули, що ситуація загострилася, і в кінцевому рахунку зрозуміли, що існує «послуга за послугу».

 

«Я думаю, що українці поступово зрозуміли, що їх просять зробити щось в обмін на зустріч (з Трампом – Ред.) і на те, щоб військова допомога не була скасована», - сказав він. Зазначається, що незрозуміло, про який проміжок часу говорив Голмс.

 

Нагадаємо, наприкінці серпня Трамп доручив своїй команді з національної безпеки переглянути програму військового фінансування України, яка передбачала виділення 250 млн доларів. Згодом Білий дім схвалив продовження фінансування. 23 вересня ЗМІ повідомляли, що Трамп наказав затримати надання допомоги за тиждень до телефонної розмови з президентом Володимиром Зеленським 25 липня.

 

25 вересня Білий дім оприлюднив офіційну стенограму тієї розмови. Вона стала приводом до імпічменту президента США. Члени Демократичної партії в Палаті представників ініціювали розслідування у зв'язку з підозрою щодо тиску Білого дому на Україну з метою отримання політичної вигоди на президентських виборах у США.

 

У розмові Трамп нарікав, що Європа досить пасивна у своїй допомозі Україні. Також порушувалося питання розслідування щодо кандидата в президенти США Джо Байдена та його сина Гантера. Трамп та його союзники припускають, що Байден, перебуваючи на посаді віце-президента в адміністрації Барака Обами, у 2016 році виступав за звільнення генпрокурора України Віктора Шокіна, оскільки той проводив розслідування щодо приватної української компанії з видобутку природного газу Burisma, в якій працював Гантер Байден. Він став одним з директорів Burisma у 2014 році, у той час коли його батько займав ключову роль у політиці США щодо України.

 

22 жовтня під час виступу в Конгресі тимчасово повірений  у справах США в Україні Вільям Тейлор заявив, що Трамп поставив під умову відновлення військової допомоги в разі, якщо Україна зробить публічну заяву, що розслідуватиме справу Burisma та можливе втручання українців в американські вибори 2016 року. За словами Тейлора, спершу ці вимоги висувалися як умова для зустрічі Трампа і Зеленського. Пізніше дипломат дізнався від Сондленда, що від розслідувань «залежить все», зокрема і заморожена військова допомога Україні. Як зазначив Тейлор, у стенограмі згадувалося прохання Трампа зробити послугу «практично без згадки про поновлення» оборонної допомоги Україні.

 

12 листопада заступниця помічника міністра оборони США Лаура Купер підтвердила, що Трамп наказав заморозити військову допомогу.

 

З 13 листопада у Конгресі стартували перші відкриті слухання щодо імпічменту. Першими свідчать тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор та заступник помічника держсекретаря США у справах Європи та Євразії Джордж Кент.

 

15 листопада Білий дім оприлюднив стенограму першої телефонної розмови Трампа і Зеленського за 21 квітня.

 

17 листопада Трамп заявив, що Зеленський і міністр закордонних справ України Вадим Пристайко навіть не знали про затримку військової допомоги.

 

схожі новини