Новини 2012-05-18 22:51

Студенти та науковці Ягеллонського університету просять Януковича захистити українську мову

Студенти, аспіранти і науково-дидактичні працівники кафедри українознавства факультету міжнародних і політичних студій Ягеллонського університету в Кракові висловлюють занепокоєння ініціативою влади України щодо введення російської мови як другої державної. Про це йдеться в їхньому відкритому листі до президента Віктора Януковича.

«Останніми роками під час наших поїздок в Україну ми переконуємося, що ситуація української мови раз у раз погіршується, особливо в публічних установах та в суспільній комунікації. Із прикрістю спостерігаємо дедалі сильніше домінування російської мови також у більшості університетських середовищ», – йдеться в листі.

Автори також зазначається, що «не тільки історичні події та факти, але й діяльність освітньої влади й політиків незалежної України спричинили, що сьогодні, наприклад, в Луганську, Донецьку, Одесі, в Криму не можна купити жодної газети українською мовою, а у місцевому теле- та радіо просторі функціонує лише російська мова».

«Така ситуація видається не просто дивною, а й не має аналогій в світі. Тим більше незрозуміло, коли українські депутати, політики й державні службовці у більшості не розмовляють державною мовою ані у себе на Батьківщині, ані під час закордонних делегацій. Отже, якщо нинішні політичні діячі та представники влади не мають жодної пошани до першої державної української мови, то після введення російської як другої державної Україні загрожує небезпека, що українська мова буде мати повністю маргінальне значення», – йдеться в листі.

Читайте також: Через білінгвізм до русифікації: як двомовні громадяни стають російськомовними

«Для нас, громадян Європейського Союзу, до якого, як віримо, увійде й Україна, очевидним є факт, що у всіх державах їхні державні мови є офіційними, а створення умов для їх розвитку стає одним із обов’язків влади. Ми віримо, що Україна не буде винятком і збереже свою державну мову та не піде шляхом Білорусі», – зазначають автори листа.

«Звертаємось до Вас, Пане Президента, з надією, що і Ви, і українські політики, освітні діячі та вчені України зроблять все можливе, щоб не була загроженою, але розвивалася чудова українська мова творена в важких часах поколіннями українців, гідних генія Тараса Шевченка, Лесі Українки, Василя Стуса, Ліни Костенко та інших», – підсумовують автори листа, якого підписали близько 200 осіб.

схожі новини