Новини 2012-05-30 16:02

Правозахисники: справи VIP-ув’язнених привернули увагу до проблем в'язнів, однак життя їм не покращили

Справи українських VIP-ув’язнених спонукали політиків ухвалити ряд необхідних законодавчих та нормативних змін, однак особливо не змінили умови перебування в’язнів у місцях відбування покарань. Про це в коментарі Тижню розповіли правозахисники.

Так, координатор програм Харківської правозахисної групи Андрій Діденко відзначив, що ті, хто утримуються у СІЗО, знаходяться у значно гірших умовах, ніж люди, які перебувають у колоніях. Публічність справ ув’язнених високопосадовців має допомогти покращити умови утримання людей в СІЗО, вважає він. 

Співголова Харківської правозахисної групи, член правління Української Гельсінської спілки з прав людини Євген Захаров відзначив, що публічність «оголила» проблеми утримання ув’язнених. За його словами, з того, як дотримуються прав VIP-ув’язнених громадськість зрозуміла, що зі звичайнами громадянами поводяться набагато гірше.

«Всім стало ясно, що є масові і системні порушення. Інші в’язні перебувають в значно гіршому становищі у порівнянні з VIP-арештантами. Але завдяки цим VIP-в’язням стало зрозуміло, що це проблема», - додав він.

На його думку, завдяки гучним справам був «прийнятий Кримінально-процесуальний кодекс саме в такій редакції, як діє зараз зараз». У той же час, експерти наразі не помічають серйозних позитивних змін щодо дотримання прав ув’язнених безпосередньо у місцях відбування покарань.

«Зсувів на краще майже немає. Прикута увага до застарілих проблем, які були і раніше. Але тепер вони стали відомі і широкій громадськості також», - додав Захаров. 

«Більшає кримінальних справ, більшає засуджених, на відміну від фінансування. Вони (тюремники – ред.) отримують з бюджету менше половини того, що треба. Вони (Держпенітенціарна служба – ред.) у важкому становищі, і навіть за їхнього бажання щось змінити в тих умовах, у яких вони перебувають, дуже важко. Тому, що у нас в’язні, як і психічно хворі, як хворі взагалі, в бюджеті на останньому місці», - підсумував експерт.

Як повідомлялося, наприкінці лютого урядовці дозволили ув’язненим у СІЗО обирати лікарів в разі потреби на лікування.

А наприкінці травня тюремники ввели новий порядок відвідування ув'язнених для іноземців.