Суспільство 2014-05-15 13:57 Станіслав Козлюк
  ▪   Одеса-Київ

Одеса в кільватері Дніпропетровська

Після побоїща в Одесі влада замінила керівництво ОДА й міліції. Кандидатури нових очільників – це натяк, що місто може перетвориться на другий Дніпропетровськ

Звісно ж, у хорошому розумінні слова. Адже свого часу після призначення головою Дніпропетровської ОДА відомого олігарха Ігоря Коломойського активні виступи федералістів у регіоні припинилися. Остання більш-менш гучна акція відбулась у місті півтора місяця тому – 6 квітня. Тоді близько 300 осіб зійшлися на мітинг, спалили прапор Євросоюзу і спробували зібрати підписи на підтримку референдуму за федералізацію України. Втім, такі ідеї не здобули симпатій серед широких мас, як, скажімо, на Донбасі. Натомість в обласному центрі оголосили часткову мобілізацію, а на в’їздах почали зводити блокпости. Окрім того, було заявлено про формування з патріотично настроєних жителів регіону спеціального батальйону МВС «Дніпро», який допомагав би міліції виконувати її обов’язки. Сепаратистські виступи вщухли.

Історично багатонаціональна Одеса нібито не мала б стати прихистком для любителів федералізації під російським крилом. Проте 2 травня під час спроби ультрас та проукраїнськи настроєних жителів міста влаштувати марш на підтримку територіальної цілісності держави сталися масові сутички, які інакше, ніж побоїщем, не назвеш. За офіційною інформацією, на момент здачі номера серед загиблих значилися 48 осіб, понад 200 дістали травми різного ступеня тяжкості.

Місто 9 травня було порожнє. Дуже багато міліції на вулицях, магазини зачинені. Але все відбувалося досить мирно

Побоїще за сприяння міліції

Велику роль у трагедії відіграли місцева влада й особливо міліція. Інтернет облетіли кадри так званих правоохоронців із червоними пов’язками на руках, які допомагали невідомим озброєним особам у сутичках з українськими активістами. Фотофакти свідчать про співпрацю окремих бійців МВС із бойовиками. Приклад – поширена світлина, на якій останні стріляють із-за спин міліції в натовп активістів.

Того самого дня було спалено місцевий Будинок профспілок, унаслідок пожежі загинули десятки осіб. Одеса отримала власну Інститутську. Нині на Куликовому Полі (а саме на цій площі стоїть будівля) – паломництво з масовим покладанням квітів і розмовами про провокації та спеціально влаштований підпал чи то місцевим Майданом, чи то «Правим сектором», активістів якого частина мешканців Чорноморської Пальміри боїться чи не більше, ніж донецькі федералісти бандерівців.

Логічно, що після таких подій постало питання про зміну місцевого керівництва та його невідповідність обійманим посадам. Голова облдержадміністрації, колишній «фронтовик» Володимир Немировський, призначений 3 березня, не міг упоратися зі своїми обов’язками, до яких мало б входити запобігання сепаратизмові у регіоні. В. о. начальника міського управління МВС Дмитра Фучеджі, призначеного також на початку березня, взагалі звинуватили у співпраці з прибічниками поділу України. Причому до своєї втечі з держави він устиг відзначитися ще й тим, що відпустив кількадесят затриманих проросійських активістів, підозрюваних у масових заворушеннях.

Читайте ткаож: Одеса: весь Майдан за один день

Цікавим є факт, що провину за масові сутички 2 травня на Фучеджі покладають як прибічники, так і противники місцевого Майдану.

«Фучеджі кон’юктурник. Зазвичай нікуди не встрягав, співпрацював із тими, з ким вигідно. І явно провокатори не стріляли б із-за спин міліціонерів без його відома. Певно, що вони від початку з ним домовились, а потім уже міліція безпосередньо від нього діставала накази під час того побоїща». Ні, це слова не активістки місцевого Майдану. Зовсім навпаки. У тому, що Фучеджі безпосередньо причетний до одеської трагедії, кореспондента Тиждень.ua переконували прибічники єдності з Росією, що базувалися на Куликовому Полі.

Утім, приблизно таку саму характеристику колишньому головному міліціонеру давали й проукраїнські активісти.

Через кілька днів після сутичок прем’єр Арсеній Яценюк по­обіцяв замінити керівників силових структур.
«Міністр (внутрішніх справ Арсен Аваков. – Ред.) прийняв рішення про зняття всієї міліцейської верхівки, і нове керівництво має навести порядок в Одесі», – повідомив очільник Кабміну 4 травня під час свого брифінгу в місті.

Разом зі змінами в МВС не забарились і перестановки в керівництві ОДА.

Зміни by Коломойський

Одещина є стратегічно важливою для України (та й для РФ), якщо зважити на її близькість до анексованого нині Криму та невизнаного проросійського Придністров’я, і утрата цього регіону неприпустима. Тож влада вже традиційно зробила ставку на проукраїнських бізнесменів-олігархів.

Відтак новим очільником місцевої облдержадміністрації 6 травня став Ігор Палиця – безпартійний депутат, який входить до сфери впливу групи «Приват», а відповідно й голови Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського. Під час парламентських виборів обирався в мажоритарному окрузі на Волині. Його статки оцінюють приблизно у $82 млн.

Сам Коломойський, відповідаючи на запитання ЗМІ, так прокоментував нове призначення: «Можу сказати, що я рекомендував (Ігоря Палицю. – Ред.). Але не можу сказати, що те було якось конкретно або цьому було присвячено нараду».

Читайте також: Тривожний спокій Одеси

«Тут (в Одеській області) я не представляю Коломойського, я представляю в. о. президента Турчинова. Я не людина Коломойського... Я його добрий знайомий, бізнес-партнер», – заявив Палиця на зустрічі з журналістами 7 травня в Одесі.

Окрім того, він одразу пообіцяв покарати винних у побоїщі. Хоча заявив, що шукати їх треба не в Росії і не у Придністров’ї.

«Ворог, – багатозначно заявив, – може бути всередині».

Уже 9 травня з’явилась інформація про затримання й етапування до Києва начальника Одеського міськуправління міліції Андрія Нетребського. Також було взято під варту й начальника ізолятора тимчасового утримання Примака. Обидва проходили у справі про звільнення 67 проросійських активістів під час спроб штурму будівлі УВС міста. Затриманий був і депутат міськради Сергій Бовбалан, якого звинуватили в екстремізмі, організації масових заворушень та захопленні адмінбудівель. Щоправда, згодом Нетребського відпустили під заставу. А головний фігурант справи про одеське побоїще Дмитро Фучеджі втік і нині перебуває в розшуку.

Разом із новим головою облдержадміністрації Одеса отримала й нових керівників міліції. Так, обласне ГУ МВС очолив Іван Катеринчук – колишній начальник УМВС у Чернігівській області (від 2010-го у відставці), відомий критичним ставленням до Януковича і К° та різкими висловлюваннями про них. Брав участь в акціях опозиції «Вставай, Україно!», зустрічав екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка під час звільнення з колонії.

Скандальнішим виявилося призначення головного міліціонера Одеси. Ним став Едуард Гребенюк, теж із Чернігова. Відомий тим, що свого часу активісти Євромайдану заявляли про його причетність до знищення наметового містечка протестувальників. Утім, прес-служба ГУ МВС Чернігівської області, очікувано, такі заяви спростувала.

Після оновлення керівництва у місті знову заговорили про спеціальні підрозділи для патріотично настроєних громадян, що повинні боротись із сепаратистами й допомагати міліції охороняти порядок. Утім, поки що, за словами місцевих активістів, набір до них, попри обіцяні умови служби, не надто активний.

Затишшя перед бурею

Одеса дуже боялася 9 травня. Як у таборі Майдану, так і серед федералістів напівпошепки обговорювали провокації, що могли призвести до нових сутичок і заворушень. Навіть попри скасовані традиційні масові заходи. Втім, свято минуло більш ніж спокійно.

«Місто 9 травня було порожнє. Дуже багато міліції на вулицях, магазини зачинені. Але все відбувалося досить мирно», – розповіли Тижню місцеві патріоти.
Загалом, за їхніми словами, кадрові перестановки дещо заспокоїли розбурханих активістів Євромайдану.

Читайте також: Отаманщина. На Луганщині панує безвладдя

«Нині Майдан трохи вгамувався після нових призначень. Можна сказати, що активісти заспокоїлися після 2 травня. У місті також стало все мирно. Такий спокій востаннє, певно, був перед Євромайданом у Києві. Стались і певні зміни. Тепер клуби зачиняють на ніч, міський транспорт перестав ночами курсувати», – повідомили активісти.

«У міліцію до нас призначили проукраїнського правоохоронця, і це не може не тішити. Хочеться вірити, що він вплине на наше МВС і зміни на краще таки стануться», – коментують активісти прихід нових очільників силових структур.

Водночас додають: прибічники федералізації після кадрових змін у керівництві області зачаїлися.

А загалом після кадрових змін з Одеси перестали надходити тривожні повідомлення про тілорухи сепаратистів та проросійськи настроєних громадян.

схожі публiкацii