Політика 2015-10-27 11:08 Станіслав Козлюк
  ▪   Дніпропетровськ

День «В» у Дніпропетровську: без великих сюрпризів

Вибори у Дніпропетровську не принесли несподіванок: саме волевиявлення відбулося доволі спокійним. За мерське крісло надалі боротимуться Філатов з Вілкулом.

Хоча 25 жовтня у Дніпропетровську могло бути більш «видовищним» – спостерігачі попереджали про можливість масових порушень. У номінальний день тиші більшість прохідних кандидатів традиційно  продовжували агітацію (тут і банери Укропа із закликом іти голосувати, і «мирні» білборди Оппоблоку, і привітання Загіда Краснова з Днем народження). Хоча без сумніву найбільш резонансною подією у переддень виборів стала спроба заміни системних адміністраторів в одному з найбільших районів міста – Лєнінському. Голова міської виборчої комісії, виходячи за межі своїх повноважень, раптово вирішила поміняти людей, які мали б вносити дані щодо результатів голосування на сервери. Втім, завдяки активним діям кандидатів у місцеві депутати, такі спроби не увінчалися успіхом.

«Так, голова міської комісії до нас приїздила з якимись невідомими мені людьми – чоловіком і жінкою. Вони нібито мали замінити наших системних адміністраторів – хлопців, з якими ми підписали договори. Таке рішення мені видається дивним. Мало того, що заміна сисадмінів на ТВК не належить до компетенції міської виборчої комісії, так ще і зовнішній вигляд «новачків» викликав багато підозр. Скажімо так, «нові» адміни були ззовні схожі на людей, які доволі довго дружать з алкоголем. Згодом, правда, приїхали люди від одного з кандидатів, блокували дільницю. Врешті, заміни персоналу вдалося уникнути», – розповіла журналісту Тижня голова Лєнінської комісії.

Нестача бюлетенів і «джентельменський» набір порушень

Саме ж свято народного волевиявлення не обійшлося без звичного набору порушень для українських виборів. Хоча, певно, почати потрібно із проблем в організації самого виборчого процесу. Як виявилося, на дільничих комісіях на всіх не вистачає протоколів. В середньому, на кожну виписали по 25 штук.

Читайте також: Вибори у Києві: перемогла млявість

«Можу сказати, що фінансування сильно відрізняється від парламентських виборів. У нас мала кількість бланків протоколів. Тож довелося роздати по примірнику кандидатам у депутати, аби вони відксерили своїм представникам», – бідкалась голова Лєнінської ТВК.

«На спостерігачів, які не від кандидатів, скажу одразу, протоколів може не вистачити. Як за законом: по протоколу отримують члени комісій (18), плюс чотири протоколи отримують спостерігачі від партій, які за результатами підрахунку голосів на ДВК зайняли перші чотири місця. Все. Далі бланків фізично не вистачає», – пояснила голова комісії.

Якщо уважно поспостерігати за дільницями, то можна було помітити, як кандидати у депутати носилися від одної до іншої з папочками, роздаючи власноруч надруковані бланки.

«Чи є це порушенням, виносити бланк протоколу з дільниці? Зрозумійте ситуацію – їх просто не вистачає. До того ж, ми їх не заповнюємо, виносимо порожні, скануємо, роздруковуємо і роздаємо своїм спостерігачам. А щоб підкинути «правильний» протокол,  треба постаратися – адже у нас на дільницях по 18 членів комісій, ще спостерігачі від кандидатів, ще й незалежні спостерігачі. Всіх не купиш», – сміючись, пояснював ситуацію кандидат від Укропу у місцеві депутати в Жовтневому районі.

Крім паперових нюансів, 25 жовтня виринуло ще кілька: подекуди комісії мали дуже обмежену кількість урн і кабінок для голосування. Тож подекуди на дільницях, попри не надто високу явку, порівняно з останніми парламентськими й президентськими виборами, утворилися черги.

«Так, були проблеми з кабінками для голосування. Замість обов’язкових шести, їх було чотири. Люди вимушені були стояти в черзі. Така ж ситуація з урнами. Щоправда, ближче до обіду ситуацію виправили», – пояснювала Тетяна, голова однієї з ДВК у Лєнінському районі.

Читайте також: Світ про місцеві вибори в Україні: вирішальний вплив олігархів

В цей момент у неї за спиною двоє міліціонерів про щось тихо перешіптувалися із заступником комісії.

«Що тут міліція робить? Та то наші хлопці, які мають на дільниці бути. Просто з’явилися підозрілі люди, тож потрібно було перевірити їхні документи. Приходять також до нас нібито журналісти із посвідченнями, на яких відсутні фотографії. Важко зрозуміти, чи реально вони працівники ЗМІ, чи то вони тітушки», – із занепокоєнням продовжувала жінка.

Варто зазначити, що в день виборів справді по місту фіксували людей спортивної зовнішності, які час від часу вигулькували біля дільниць. Зазвичай це відубвалося у віддалених від центру районах, а то й на Лівому березі міста, куди, часом, дістатися було доволі проблематично.

Щоправда, ресурс тітушек з невідомих причин, на щастя, використаний не був. З іншого боку, не минулося без вже звичного зникнення печаток, заповнення протоколів раніше строку і спроб влаштувати «каруселі» і підвоз виборців до дільниць. Але про масовий характер таких порушень говорити не можна. Вже після початку підрахунку голови кількох ДВК також спробували показати фокуси зі зникненням печаток, втім не надто успішно.

Більш масовими в цей день були спроби незаконної агітації самими кандидатами. Так, в Лєнінському районі біля однієї з дільниць кандидат «не помітно» роздавав листівки із закликом голосувати за себе коханого.  Щоправда, такі дії швидко припинили його конкуренти.

А от в Жовтневому районі кандидат від Оппоблоку близько двох годин перевіряв відвідувачів дільниці, звіряючись зі списком імен та прізвищ, нагадуючи про необхідність голосувати «правильно». Як пояснили місцеві жителі, чоловік разом з агітбригадою за два тижні до виборів ходив по квартирах, агітуючи за себе. Нібито роздавав гроші. Тих, хто погодився віддати свій голос, заносили до списку «своїх» виборців. Врешті, у день волевиявлення, агітатори прийшли проконтролювати результати своєї роботи. І це майже вдалося.

«Цей «оппозиціонер» майже дві години стояв біля дільниці, підморгуючи виборцям. Нам довелося викликати наряд міліції, яка склала акт про незаконну агітацію. Зараз ми посилено спостерігаємо за ходом голосування. Якщо подивитися за цим кандидатом, можна помітити, як він шепочеться про щось із виборцями. Здавалося б, нічого особливого. Але є підозри, що він намагається впливати на виборчих процес», – пояснили спостерігачі від РПЛ та Укропу.

Цю ж інформацію підтвердив і спостерігач ОПОРИ.

Читайте також: Агітація за рахунок виборців

«Так, справді факт агітації був. За рогом будівлі стояла група осіб зі списком в руках, говорили із виборцями. Міліція факт зафіксувала. Щоправда, наразі доля того переліку імен та прізвищ не відома. Нібито його забрали правоохоронці», – повідомив спостерігач.

Сам же кандидат, традиційно, провину заперечував. Лисуватий, «збитий» чоловік, трохи знервований, швидко почав тараторити, пояснюючи ситуацію.

«Не знаю, про яку агітацію мова. То все провокації проти мене. Ви ж розумієте, вибори. І взагалі, тут на дільниці світло зникало. Бачите, лампи висять – це моїми силами. Я постарався, аби на ДВК повернули електрику», – заходився розповідати кандидат.

Над його головою в цей час повільно погойдувалася лампочка Ілліча. Десь з темної глибини холу було чути тихий гул голосів: люди йшли обирати.

Некваліфікований підрахунок

Можна з упевненістю говорити, що головною небезпекою виборів у Дніпрі були не спроби підкупу чи фальсифікацій. Головним болем 25 жовтня стали дільничі комісії, рівень підготовки яких залишав бажати кращого. Зазвичай спостерігачі традиційно відзначають погане знання членами ДВК процедур та законів, але, здається, в цей раз у Дніпропетровську пробили дно.

«Люда, Люда, а що ми зараз повинні робити?» – розгублено кричить Ольга Дмитрівна, пенсіонерка із рожевим волоссям. Це голова однієї з дільничих виборчих комісії. Поряд сидить її заступниця, посилено конспектуючи методичку спостерігача від ОПОРИ.

«Спочатку ми розглядаємо акти, потім рахуємо корінці бюлетенів», – почала пояснювати Оксана, секретар.

«Насправді, із знанням законів важко. Голова комісії пів дня взагалі нічого не робила. У нас не вистачало урн, не вистачало кабінок для голосування, дільниця відкрилася пізніше. Щоправда, через незалежні від голови причини. То комісія в порушення процедури замість суду дозволила одній жінці проголосувати. А коли спостерігачі звернули на це увагу, нам пообіцяли закрити туалети. А згодом взагалі погрожували після закриття дільниці припинити роботу й піти на перерву поспати», – пояснювала Олена, спостерігач ОПОРИ.

Між тим, члени ДВК посилено намагалися розібратися із процедурою підрахунку голосів.

«А зараз ми рахуємо… що ми маємо рахувати? А, скриньки, які голосували на дому. Скільки там у нас проголосувало?», – Оксана, здається, чи не єдина людина з досвідом, взяла ініціативу на себе, аби хоч якось посунути процес з мертвої точки.

Читайте також: Вибори немісцевого значення

«Не те. Ви не те робите. Ми ж маємо зараз…» – намагалася вставити своє слово заступник голови комісії.

«Покладіть методичку туди, те ви її взяли. У вас є куратор, він давав вам матеріали – з ними і працюйте!», – Оксана рвучко закрила книжечку із настановами, лишивши Ольгу Дмитрівну з кількома аркушами шпаргалок. Голова ДВК тихенько підійшла до спостерігачів порадитись: а що ж робити далі? Мовляв, досвіду ж у них більше.

«Так, все порахували, а тепер перерва на чай/каву. Хлопці, зсуньте столи, будемо рахувати бюлетені», – секретар зникла в одному зі шкільних кабінетів. Певно, пішла за кавою.

Через низький рівень підготовки, подекуди, дільничі комісії створювали собі й значно більші проблеми. Так, в одному з районів члени комісії забули взяти підписи виборців, які голосували на дому.

«Давайте, може, підемо знову? Візьмемо ці кляті підписи і зробимо вигляд, що нічого не було», – сором’язливо пропонує Віталій, член ДВК.

«Що за звичка – порушувати закон! Ні, ми складемо відповідний акт. Підписи на корінцях бюлетенів є. Свідки того, що злого умислу у вас не було, також є. Ваша забудькуватість – це проблема, так. Але якщо ви переступите закон – це кримінальна відповідальність», – пояснював один з кандидатів голові комісії.

«Говорити про масові фальсифікації, або фальсифікації, які впливають на результати волевиявлення наразі не можна. Натомість ми маємо катастрофічно низький рівень підготовки членів ДВК. Не думаю, що до другого туру, виборів мера, ситуація покращиться. Партії елементарно не організували своїм представникам якісного навчання, люди, які рахують голоси, не знають законів, не знають процедур, порушують законодавство, самі того не підозрюючи. Тут і заповнення протоколів раніше строку, і порушення процедури підрахунку голосів, і порушення процедури роботи самої комісії. У нас вже є випадок, коли одна з ДВК пішла відпочивати, зупинивши засідання. Хоча, за законодавством, такого бути просто не може. Думаю, саме на підготовку членів комісій необхідно звернути увагу в першу чергу», – наголосили в ОПОРІ.

Власне, тестом на профпридатність для більшості ДВК стала ніч і день 26 жовтня, момент здачі протоколів. Як виявилося, більшість комісій елементарно не уважні, в окремих – проблеми з математикою. Хтось приходив із незапакованими протоколами, хтось –із протоколами без печаток. Хтось елементарно не вірно записував у бланки номери виборчих дільниць. Хтось у двох різних протоколах – один для перевірки через комп’ютер, інших для голови комісії – примудрявся писати кардинально різні цифри. Так, одна з ДВК загубила з десяток голосів, відданих за ВО «Свобода», записавши в один бланк 16 «за», в інший – шість.

Дрібні помилки (як от невірно записаний номер дільниці), виправляли одразу на місці. Більш важливі – як от загублені голоси – відправляли на уточнення. Про рівень підготовки членів комісій також може свідчити статистика Комітету Виборців України – станом на вечір 26 жовтня на уточнення відправили близько 80% (!) ДВК.

схожі публiкацii