Економіка 2011-03-11 20:00

На лічильнику

Екс-міністр економіки Віктор Суслов пояснює, чому Україна посіла шосте місце в рейтингу держав, яким нібито загрожує дефолт
У. Т.: Американське видання Business Insider включило Україну до переліку з 18 країн, які нібито очікує дефолт. Наскільки це обґрунтовано?
 
– Експерти лише підтвердили те, про що наші фахівці та міжнародні спостерігачі говорили протягом тривалого часу. За даними Нацбанку, короткостроковий зовнішній борг країни, який має бути повернутий – рефінансований – реструктурований до 1 липня 2011-го, сягає $42,1 млрд (включно з корпоративним сектором). Це без урахування відсоткових виплат!.. А валютні резерви країни на 1 січня становили $34,6 млрд, себто поточні боргові зобов’язання були покриті лише на 82%. Нині Україну рятують від дефолту лише кредити МВФ та суверенні запозичення. Але ці заходи не сприяють реформуванню економіки і зменшенню боргів, а лише поглиблюють проблеми. Державі не вдається збалансувати видатки і доходи бюджету, створити умови для скорочення дефіциту платіжного балансу, адекватно відреагувати на безліч інших економічних негараздів. Доводиться жити в борг, валовий зовнішній, починаючи з 2008-го, збільшився на понад $10 млрд, а торік перевищив позначку $104,5 млрд… Загалом оцінки Business Insider обґрунтовані, загроза дефолту є. 
 
Тому потрібні реформи. Показово, що уряд активно цим займається, але ж його заходи тільки ще більше розбалансують економіку. Напевно, платіжний баланс 2011 року погіршиться, а борг зросте.  
 
У. Т.: Декларується різке скорочення дефіциту бюджету, щоб полегшити виплату боргів. Це вихід із ситуації?
 
– Замало зменшувати бюджетні видатки, потрібно збільшувати доходи і припинити жити в борг. Але ж уряд домагається кредитів від МВФ, не пропонуючи програм, на які ці кошти спрямують.
 
Неминучою складовою такої політики має бути девальвація гривні для підтримки експортерів і збільшення припливу валюти в країну. Натомість уряд блокує експортні потоки, зокрема обмежує вивіз сільськогосподарської продукції… За інформацією з одеських портів, зараз практично неможливо вивезти з країни будь-який вантаж. Митні процедури надмірно ускладнені, процвітає хабарництво. Навіть транзитери намагаються не перетинати митної території України. Держава замість того, щоб заробляти на своєму географічному становищі, втрачає навіть на цьому.