Економіка 2011-05-06 16:42 Мінська Марія

Крига скресла

Справа банку «Надра» зрушила з місця. Закрите розміщення акцій додаткової емісії на суму 3,5 млрд грн, заплановане на лютий цього року, врешті-решт завершилося

Покупцем додемісії стала австрійська компанія Centragas Holdіng AG, яку контролюють Дмитро Фірташ та Іван Фурсін. Відтепер частка українських бізнесменів у статутному капіталі банку становить 89,97%. Поки що в банку працює тимчасова адміністрація, однак після закінчення процесу реєстрації додемісії, нові акціонери зможуть брати участь у керуванні фінансовою установою.

Історія навколо банку «Надра» розгорнулася ще наприкінці 2008 року. Під час падіння курсу гривні тоді ще прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко неодноразово звинувачувала керівництво фінустанови в тім, що воно залучило близько 10 млрд грн рефінансування (причому гроші були видані без усякого забезпечення) і більшу частину цієї суми використали на спекуляції на валютному ринку.

На початку 2009-го банк перестав виконувати зобов'язання перед клієнтами, після чого (у січні 2009-го) у ньому розпочав роботу куратор від Нацбанку, а вже з 10 лютого того ж року (на прохання Group DF, що планувала придбати контрольний пакет акцій фінустанови) була уведена тимчасова адміністрація. Улітку 2009-го банк був одним із претендентів на рекапіталізацію за рахунок держкоштів. Але він не впорався з однією з основних умов держфінансування – реструктуризацією зовнішньої заборгованості. До того ж у цей час кошти продовжували виводити з фінустанови. Юлія Тимошенко навіть планувала змінити адміністратора Валентину Жуковську, котра, як вважала прем'єр-міністр, діяла в інтересах Group DF. Проте втілити задумане в життя не вдалося. Більше того, коли в жовтні 2009-го екс-голову правління Ігоря Гіленка податкова міліція звинуватила у присвоєнні $50 млн, а генпрокуратура оголосила його в розшук (зараз екс-банкір перебуває на території Росії), по ринку почали ширитися чутки про можливу ліквідацію фінустанови. Мовляв, рятувати там уже нічого.

Новий етап у житті банку стартував 2010-го, після президентських виборів. Фінустанову не лише передумали ліквідувати, а й знову порушили питання щодо можливої рекапіталізації за рахунок держкоштів. Щоправда, МВФ був проти. Тоді уряд запропонував компроміс – фінансування на паритетних засадах разом із приватним інвестором. Потенційним співучасником називали Дмитра Фірташа, який восени 2010-го перевів на комплексне обслуговування в Надра Банк концерн «Стирол», що належить йому, і низку підприємств. Але поки майбутні співвласники фінустанови розробляли план подальшої роботи, у банку сплив термін дії тимчасової адміністрації. Щоб продовжити повноваження Валентини Жуковської, регулятору навіть довелося вносити зміни до Закону «Про банки й банківську діяльність» (документ обмежував термін роботи тимчасової адміністрації двома роками).

І от, врешті-решт, більше ніж через два роки від початку цієї тривалої історії, установа отримала кошти. Втім, остаточну крапку ставити тут поки зарано. «Загальна потреба банку в додатковому капіталі оцінюється в 9 млрд грн, отже, цього року можлива подальша капіталізація банку», – коментує начальник відділу аналізу фінансових ринків ИНГ Банк Україна Олександр Печерицин. До того ж уряд, як і раніше, не виключає можливості своєї участі в порятунку банку (надавши субординовану позику). Але коли Надра Банк отримає решту і скільки ще вкладникам чекати своїх грошей, невідомо.

схожі публiкацii