Політика 2019-03-06 13:46 Ганна Чабарай
  ▪  

Зручні теми для кандидатів: як вони розуміють реформи

Чи готові кандидати в президенти проміняти популізм на конкретику в передвиборчих обіцянках

Напередодні президентських виборів активна громадськість, яка цікавиться програмами кандидатів, усіляко намагається змусити претендентів на посаду глави держави говорити більше. І не топтатися навколо тем, цікавих самим кандидатам, а відповідати на цілком конкретні, важливі для країни запитання. Наприклад, громадське об’єднання «Виборча Рада UA» склало цілий список таких запитань, які стосуються ролі президента в конституційній моделі влади, бачення кандидатами руху України до ЄС та НАТО, способів досягнення миру, стратегії економічного розвитку тощо (див. «5 запитань до кожного кандидата», Тиждень, № 49 (577)).

 

І ось Коаліція громадських організацій «Реанімаційний Пакет Реформ» (РПР) спробувала отримати від кандидатів відповіді на деякі запитання. Експерти запросили до публічної дискусії претендентів на посаду президента, які мають високий рейтинг довіри та дотримуються проукраїнської позиції.  У список потрапили Петро Порошенко, Юлія Тимошенко, Володимир Зеленський, Анатолій Гриценко, Олег Ляшко та Андрій Садовий(на той час він іще не зняв своєї кандидатури). Усі кандидати прислали своїх представників – народних депутатів. Крім Зеленського – ні він сам, ні члени його команди так і не долучилися.

 

Експертне бачення реформ

 

Коаліція РПР, до якої входить понад 80 громадських організацій, розробила власну дорожню карту реформ в Україні, тезово представила її депутатам і запропонувала їм коротко й конкретно висловити позицію їхніх кандидатів. Попри жорстке обмеження тематикою та регламентом дехто з політиків усе ж встигав втиснути у виступ традиційну риторику партії, ухиляючись від відповідей. Хоч публіка дискусії була далекою від аудиторії прайм-тайму найбільших телеканалів.

 

Читайте також: Вектор модернізації

 

Насамперед експертів цікавило бачення кандидатів щодо реформ у сфері національної безпеки. РПР пропонує позбавити Службу безпеки України функцій у сфері протидії корупції, перевести більшу частину державного оборонного замовлення у сферу публічних закупівель, запровадити на оборонних підприємствах стандарти управління ОЕСР, реформувати систему соціального забезпечення військових.

 

У сфері правосуддя експерти пропонують включити до Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) і Вищої ради правосуддя (ВРП) щонайменше половину представників громадського сектору та міжнародних експертів, аби відбір суддів та притягнення їх до відповідальності відбувалися ефективніше. Керівництво Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) пропонують переобрати за новим конкурсом. Також експертів цікавить ставлення кандидатів до ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

 

Щодо виборчої реформи фахівці пропонують ухвалити закони про всеукраїнський та місцеві референдуми, запровадити пропорційну систему з відкритими списками на парламентських виборах, впровадити покарання за порушення виборчого законодавства та обмежити передвиборну агітацію і політичну рекламу.

 

У публічному управлінні, за пропозицією РПР, слід завершити реформу децентралізації, залишити міністерствам лише функцію вироблення політики та реформувати владний трикутник із метою збалансування гілок влади у межах парламентсько-президентської республіки.

 

Читайте також: Ґерольд Штукі: «Найважливіше в реабілітації — це лікування не тіла, а людини»

 

У сфері економічних реформ повноваження президента обмежені, та експерти все ж хочуть знати бачення кандидатів щодо ринку землі, реформи податкової та митної служби, впровадження податку на виведений капітал та ринку електроенергії.

 

Петро Порошенко

 

За останні п’ять років у країні справді відбулися відчутні зміни, зокрема у сфері відповідальності президента. Тому вочевидь команді Петра Порошенка найзручніше і найприємніше говорити про те, що вже зроблено. Ми бачимо це повсюдно на агітаційних білбордах, цієї ж лінії в дискусії притримувалася представниця Порошенка Марія Іонова. Вона згадала і про закріплення євроатлантичного курсу в Конституції, і про відродження армії (не забула про роль волонтерів), і про модернізацію Збройних сил. Розповіла, що добудовується система протиракетної та протиповітряної оборони, а попереду модернізація флоту і Повітряних сил. Щодо соцзабезпечення військових пообіцяла розширену підтримку учасників бойових дій та будівництво нових гуртожитків, а вони справді будуються, про що прес-служба президента регулярно звітує. Пропозиції РПР у сфері безпеки Іонова пообіцяла проаналізувати і взяти на озброєння.

 

Президент і коаліція відстоювали створення антикорупційних органів, не без підтримки РПР, наголосила депутатка. За її словами, «такої жорсткої системи антикорупційних інституцій немає в жодній країні світу». Хоча Іонова визнає, що система недосконала. «Ми зробили перші кроки, багато питань ще недопрацьовані, але з кожним кроком Україна зміцнює цю модель, ми можемо бути прикладом для інших, якщо впровадимо ці зміни», – каже вона. Як стверджує Іонова, Порошенко виступає за пропозиції РПР у сфері права і за продовження судової реформи.

 

Читайте також: Війна як порядок денний

 

Підтримала представниця і зміну виборчої системи на пропорційну, хоча зауважила, що її в Україні недостатньо вивчили за наслідками. Врегулювання законодавства про референдуми команда Порошенка також підтримує, та пропонує виписувати відповідні документи дуже виважено. Санкції за порушення виборчого законодавства вони також готові впроваджувати, а от у забороні політичної реклами Іонова бачить загрозу: мовляв, власники каналів самостійно висвітлюватимуть позиції кандидатів, яким симпатизують.

 

У публічному управлінні команда Порошенка виступає за заміну місцевих адміністрацій префектами, розділення органів вироблення і реалізації політики, подальше оцифрування адміністративних послуг, гендерні квоти в політиці та самоврядуванні. Не забула Іонова згадати й про 3800 км нових доріг як показник успішної децентралізації, право на відкриття яких пан Порошенко періодично перебирає в прем’єра Володимира Гройсмана. І тут депутатка погодилася, що у владному трикутнику існує проблема нечітких повноважень кожної з інституцій, яку треба вирішувати.

 

Ринок землі Порошенко публічно підтримує і обіцяє повернутися до цього питання після виборів президента і парламенту. Також у його програмі згадується впровадження податку на виведений капітал. Команда президента виступає за ліквідацію податкової поліції та є авторами законопроекту про Бюро фінансової безпеки. Впровадження ринку електроенергії також підтримується.  

 

Юлія Тимошенко

 

Юлію Тимошенко на дискусії представляла Альона Шкрум. Вона одразу послалася на «Новий курс» Тимошенко, в якому є цілий розділ «Нова стратегія оборони та миру», згадала про тіньовий воєнний кабінет Тимошенко з десятками експертів, про плани на «сильну дипломатію», «сильну армію» і вступ до НАТО. Шкрум запропонувала не тільки реформувати СБУ, а й ухвалити закон про невластиві функції центральних органів виконавчої влади, який зачепить сектор  безпеки та оборони. Також представниця Тимошенко говорить про потребу нового контракту в армії і нового соцзабезпечення військових, в тому числі житлом.

 

Новою має бути і Конституція, що Тимошенко декларує вже не перший місяць. За словами Шкрум, так вдасться реформувати владний трикутник і судову систему зокрема. Вона погоджується, що ВККС та ВРП мають формуватися по-іншому, без недоброчесних кандидатів, підтримує також оновлення керівництва НАЗК і САП, але в рамках антикорупційної судової реформи, знову нової.

 

Читайте також: Запит на справедливість

 

Бачення виборчої реформи в команді Тимошенко – знову ж нова Конституція. Проте проект виборчого кодексу тут не підтримують, хоча Тимошенко «категорично проти мажоритарки». Шкрум каже, що в них своє бачення щодо виборчих списків і вони готові до дискусії. Санкції за порушення виборчого законодавства у Тимошенко готові підтримати, бо «не хочуть фальсифікацій на виборах». Заборона агітації – теж за, як і обмеження виборчих фондів. «Бачення Тимошенко – за три місяці перед виборами заборона взагалі будь-якої реклами, окрім дебатів. Так само доведеться думати, як боротися з реєстрацією кандидатів-однофамільців та іншими брудними технологіями», – розповіла Шкрум.

 

Ліквідацію податкової міліції Тимошенко записала у свою програму. А про впровадження податку на виведений капітал замість податку на прибуток мимохідь згадувала, виступаючи на одному з телеканалів. Ринок землі вона категорично не підтримує, а в програмі пише, що «земля має належати громадам».

 

Олег Ляшко

 

Віктор Галасюк, представляючи Ляшка, розповідав про «цілі найвищого рівня»: членство в НАТО, пряму оборонну угоду зі США, виконання Будапештського меморандуму. Стандарти ОЕСР він пропонує впроваджувати не тільки на оборонних, а на всіх державних підприємствах, «бо це найкращі стандарти». Відкриття оборонних закупівель у Ляшка також підтримують. Водночас Галасюк не погоджується забирати функції у СБУ. «Ми виступаємо проти послаблення СБУ в сфері захисту національних інтересів. Що стосується невластивих функцій, треба аналізувати, що означає невластиві, які органи виконують ці функції. Якщо десь є порушення, то треба за ці порушення саджати в тюрму. Але деінституціалізувати орган, яких захищає національну безпеку, ми не дамо», – сказав він.

 

Із пропозиціями РПР у сфері права депутат не погодився. «Ляшко пропонує повну заміну суддівського і прокурорського корпусу в Україні. Коли кажуть, що ми популісти і 8 тисяч суддів неможливо поміняти – подивіться на Туреччину, там за один десь поміняли 23 тисячі чиновників і суддів», – говорить Галасюк. Він знову пропонує орієнтуватися на США і впроваджувати прямі вибори окружних суддів і прокурорів. «Має бути чесна і належна оплата праці державних службовців, яка дозволяє їм жити, а не виживати», – так Галасюк пропонує боротися з корупцією. Ратифікацію Римського Статуту в команді Ляшка підтримали.

 

Як і перехід до пропорційної виборчої системи, який Галасюк назвав ударом по політичній корупції. «Всі ми розуміємо, хто зупиняє перехід на пропорційну систему – це робить нинішня влада, якій абсолютно невигідна пропорційна система. Тому що вони довели людей до крайньої бідності своєю помилковою економічною політикою», – вів він традиційну партійну риторику.

 

Читайте також: У стані перманентних змін

 

Для впровадження публічного управління у Ляшка хочуть ухвалення закону про тимчасові слідчі комісії для парламентського контролю за діями влади. Посаду прем’єр-міністра хочуть ліквідувати, щоб було «як у США». Галасюк підтримав ідею забрати у міністерств управлінські функції, лишивши там тільки вироблення політики.

 

Кандидат Ляшко проти податку на виведений капітал, бо, за словами Галасюка, «це дає мільярди сировинному бізнесу». У Радикальній партії виступають за експорт готової продукції, а не сировини. На ринок землі за президента Ляшка також годі сподіватися. «Земля має належати українцям, фермерам, тим, хто на ній живе. Жодної можливості мати землю для іноземців чи компаній. Ринок – це механізм, який є надбудовою, а не фундаментом розвитку українського села і аграрного сектору. Це сьогодні не на часі», – каже Галасюк. Синхронізація української енергосистеми з ЄС підтримується, «але не для імпорту, а для експорту».

 

Анатолій Гриценко

 

На момент проведення дискусії Анатолій Гриценко та Андрій Садовий балотувалися окремо. Та оскільки мер Львова зняв свою кандидатуру на користь екс-міністра оборони, то їхні позиції розглянемо разом.

 

Віктор Чумак, представник Гриценка, не згоден із закликами опонентів до зміни Конституції. «Не треба міняти Конституцію, її треба виконувати», – каже він. Чумак нагадав, що у 2008 році вже існувала нова редакція закону про СБУ, яка забирала невластиві спецслужбі функції, але проект так і не був ухвалений. Він вважає, що ці функції все ж треба забрати. Розкриття більшої частини оборонних замовлень також підтримується. За словами Чумака, контролювати оборонні закупівлі має Мінекономіки. А житлове забезпечення військових записане у програмі Гриценка.

 

Судову реформу він теж називає пріоритетом, як і зміну системи конкурсного відбору суддів. НАЗК і САП Чумак називає політично вмотивованими і пропонує їх перезапустити. Ратифікація Римського статуту теж підтримується. Такої ж думки представниця Садового Тетяна Острікова – у питанні забезпечення верховенства права позиції кандидатів збігаються.

 

Читайте також: Оцифрувати пам’ять. Чому Україні потрібна архівна реформа

 

Політичну систему можна змінити зменшенням вартості виборчих кампаній та обмеженням політичної реклами, вважає Чумак. Він не пропустив можливості дорікнути президенту та його партії, яким, на думку Чумака, вигідна і мажоритарка, і можливість вкладати великі гроші у виборчі фонди. Заборону політичної реклами підтримала й Острікова. Як і законодавство про референдум, зміну виборчої системи та збільшення відповідальності за порушення на виборах.

 

Ну думку Чумака, в рамках децентралізації на місцях немає органів контролю, і це породжує місцевих феодалів. Функція контролю, за його словами, має бути в облдержадміністрацій.

 

Утім Острікова не згодна з цим: програма Садового пропонує ліквідувати обласні та районні державні адміністрації. За її словами, фракція Самопомочі не підтримувала президентські зміни до Конституції саме через повноваження префекта, якого призначає президент і який може скасовувати акти місцевої влади. За її словами, на місцях має бути невеликий офіс представника виконавчої влади, якого призначає уряд.

 

Читайте також: Реформа медичної відповідальності

 

Пропозиції РПР у сфері економічних реформ Чумак підтримав повністю. Острікова розкритикувала законопроект президентської фракції про Бюро фінансової безпеки і розповіла про свій проект закону про фінансову поліцію як нерепресивний аналітичний орган. «Мій законопроект робить цей орган політично незалежним і підпорядковує його кабінету міністрів через міністра фінансів», – зазначила вона. Над впровадженням податку на виведений капітал Самопоміч уже працює, а також підтримує модель ринку землі, яка пропонує почати її продаж із невеликих державних лотів. Ринок електроенергії також підтримується.

 

Володимир Зеленський

 

Кандидат Зеленський переважно уникає публічних розмов на тему його програми. Нещодавно він навіть відмовився прийти на лояльний до себе телеканал 1+1 і з’явився в ефірі дистанційно. Власне програма, яку він пропонував написати Facebook-коментаторам, схожа на художній твір. Заради балансу спробуємо знайти там відповіді на запитання, які поставив іншим кандидатам РПР. Зеленський розповідає, що його перший законопроект «Про народовладдя» закріпить механізм для референдуму. Також він обіцяє законопроекти про зняття недоторканності з президента, депутатів і суддів та про імпічмент, відкриті виборчі списки. Мирові судді та ефективний суд присяжних також у списку. Обіцяє він і зарплату військових «на рівні натівських стандартів». Чітко відповідає, що СБУ не має займатися економічними злочинами, а податок на прибуток замінять податком на виведений капітал. Також підтримується ринок землі.

 

Як бачимо, люди, які писали текст, орієнтуються в порядку денному ситуації в країні, хоч і не конкретизували, якими шляхами кандидат досягатиме поставлених цілей. На жаль, для самого Зеленського, схоже, не існує зручних тем для глибокої фахової дискусії, навіть у рамках власної президентської програми.