Світ 2019-03-26 07:00 InformNapalm

Огляд InformNapalm: РЕБ-ігри Москви та “зелені чоловічки” в Грузії

Волонтери-розслідувачі розповідають про російський комплекс РЕБ “Тирада-2”, придушення GPS-сигналів у Норвегії та нове загострення у Грузії

Днями Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ у своєму звіті оприлюднила приголомшливу інформацію. Неподалік від  Южної Ломуватки (60 км на захід від Луганська) міжнародні спостерігачі виявили одну з найновіших і найсекретніших розробок російського військово-промислового комплексу — мобільний наземний комплекс радіо-електронної боротьби (РЕБ) “Тирада-2”.

 

За твердженнями російських розробників “Тирада-2” в першу чергу націлена на придушення супутникового зв’язку противника з можливим повним виведенням з ладу радіоелектронного обладнання космічного апарату. Розробка цієї системи почалася в Росії ще в 2001 році. Вперше про “Тираду-2” публічно заговорили у 2017 році. В серпні 2018 року на форумі “Армія-2018” було підписано контракт на постачання Міністерству оборони РФ комплексів “Тирада-2”, а восени пройшли випробування. Виконавцем контракту є російський завод “Електроприбор” (місто Владимир). Російські ЗМІ в грудні 2018 року повідомляли, що ці комплекси РЕБ ставитимуть на озброєння у 2019 році.

 

 

“Тирада-2” далеко не перший російський комплекс РЕБ нового покоління, який було виявлено протягом війни на Донбасі. За даними міжнародної волонтерської спільноти InformNapalm з 2014 року на території ОРДіЛО з’являлося 12 російських новітніх систем РЕБ: “Леєр-3”, “Борисоглібськ-2”, Р-934УМ, “Житель”, “Торн”, “Ртуть-БМ”, “Світ-КУ”, “Рубікон”, “Таран”, “Красуха-2”, “Биліна” та “Репеллент-1”. Тепер до цього списку додалася і “Тирада-2”.

 

Втім варто зазначити, що постачання комплексу придушення супутникового зв’язку — це прецедент, який заслуговує на особливу увагу. Аналітики спільноти InformNapalm припускають, що комплекс завезли на Донбас спеціально щоб придушувати зв’язок з супутником американського стратегічного безпілотника RQ-4B Global Hawk, який здійснює спостереження поблизу лінії розмежування на Донбасі. БПЛА RQ-4B Global Hawk оснащений інтегрованою системою спостереження і розвідки HISAR (Hughes Integrated Surveillance & Reconnaissance). Це спрощена і дешевша версія комплексу ASARS-2, розробленого фірмою Hughes Aircraft для розвідувального літака Lockheed U-2. На сьогоднішній день технічну підтримку системи ASARS-2 здійснює американська компанія Raytheon. Комплекс має радар SAR/MTI, а також оптичний та інфрачервоний сенсори. Всі три підсистеми можуть працювати одночасно, а їхні дані обробляється єдиним процесором. Цифрові дані можуть передаватися на землю в режимі реального часу в межах прямої видимості або через супутниковий канал зі швидкістю до 50 Мбіт/с. Саме цей супутниковий канал зв’язку, на думку волонтерів, і може бути потенційним об’єктом для атак комплексу “Тирада-2” на Донбасі.

 

Читайте також: Огляд InformNapalm: доля “вишок Бойка”, нові докази проти підрозділів ЧФ РФ і справжнє ім’я спільника Бабая

 

Радіоелектронна боротьба давно стала візитівкою російських збройних сил і широко використовується ними не тільки проти України. Так, російські комплекси РЕБ працювали і працюють у Сирії, а нещодавно про радіоелектронне втручання з боку Росії знову заговорили і в Норвегії.

11 лютого 2019 року Мортен Хага Лунде, директор служби розвідки Норвегії, під час щорічної презентації звіту з оцінкою ризиків заявив, що Росія знову придушує GPS-сигнали на території Норвегії у районах Фіннмарк і Трумс. За його словами, втручання у роботу GPS-систем з боку Росії відбувається на періодичній основі з 2017 року і несе загрозу не тільки для оборони країни, але й для цивільних повітряних перевезень, поліції та швидкої медичної допомоги.

 

Особливо серйозно це втручання відчувалося перед та під час під час проведення широкомасштабних військових навчань країн НАТО Trident Juncture (25 жовтня-23 листопада 2018 року). Тоді Брігітте Фріш, спеціальний радник Міністерства оборони Норвегії, заявляла, що придушення сигналів почали фіксувати ще 16 жовтня, причому станції перешкод, які випускали радіохвилі, знаходилися на Кольському півострові, де розташовані підрозділи ЗС РФ.

 

Під час своєї доповіді Мортен Хага Лунде оприлюднив мапу, що ілюструє втручання у передачу GPS-сигналів на території Норвегії з боку Росії під час проведення широкомасштабних військових навчань країн НАТО Trident Juncture (25 жовтня-23 листопада 2018 року). Однак міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров назвав звинувачення Норвегії фантазіями, а заступниця міністра МЗС Росії Марія Захарова охрестила їх “абсурдними історіями”. Тим не менше, вже 14 березня представники Міноборони Росії прибули до Осло, щоб обговорити інциденти GPS-втручання з норвезькими чиновниками.

 

Мапа придушення GPS-сигналів під час проведення навчань НАТО Trident Juncture. Служба безпеки Норвегії

 

Фінські державні органи також скаржаться на GPS-втручання з боку Росії. У листопаді 2018 року Державний секретар Фінляндії Матті Анттонен викликав російського посла Павла Кузнєцова для розмови про придушення сигналів під час військових навчань Trident Juncture.

 

Тим часом, втручання Росії у справи інших країн не обмежується дистанційним впливом. 15 березня 2019 року мешканці грузинського села Хурвалеті, що розташоване поблизу лінії розмежування з самопроголошеною Південною Осетією, повідомили, що озброєні російські прикордонники в масках увійшли на територію, контрольовану Тбілісі, і знаходяться у садах місцевих жителів. Лідер грузинського антиокупаційного руху “Сила в єдності” Давит Кацарава відразу закликав усіх терміново відреагувати на інцидент.

 

 

Фото “зелених чоловічків”, що було надано жителями Хурвалеті антиокупаційному руху “Сила в єдності”

 

Члени руху “Сила в єдності” та інших грузинських громадських організацій, вирушили до місця конфлікту, але на КПП їх зупинила грузинська поліція і не впустила до села, стверджуючи, що на території Хурвалеті немає іноземних військ. Між правоохоронцями і громадянами відбулася словесна перепалка: “Якщо у селі немає окупантів, а це звичайнісінький день, як і всі інші, то чому ви тримаєте нас тут і ми не можемо увійти? Ми приїхали як мирні громадяни без зброї.” Активісти були змушені лишитися на ніч на контрольно-пропускному пункті.

 

 

 

Від грузинської влади надійшло кілька різних заяв. Міський голова муніципалітету Горі (до якого належить Хурвалеті) Костянтин Тавзарашвілі підтвердив, що на контрольовану Грузією територію проникли люди в масках. Міністр примирення і цивільного правосуддя Грузії Кітеван Цихелашвілі заявив, що згідно з отриманою міністерством інформацією, російські солдати вже покинули місця, де вони були присутні.

Тільки наступного дня обмеженому колу журналістів і активістів було дозволено відвідати село у супроводі грузинської поліції. За словами моніторингової групи, яка відвідала місце подій, аналіз залишених у садах слідів свідчить, що окупанти готували місцевість для огороджування, але після втручання громадян і грузинських правоохоронних органів відмовилися від свого наміру. Активісти залишили село, але закликали владу призначити поліцейські патрулі для цілодобової охорони.

Волонтерам спільноти InformNapalm вдалося отримати коментар від Іраклія Сухумського, члена добровільного патруля “Сила в єдності” про ситуацію в Хурвалеті: “Підсумовуючи, я можу прокоментувати кілька фактів: 15 березня російські окупанти зайшли на територію, контрольовану Грузією. Незалежно від того, скільки країн намагаються приховати цей факт, вже є очевидна картина всього. Окупанти чомусь повернулися туди, де вони перебували до 15 березня. Не виключено, що після загострення напруги відбулися переговори і досягнуто певної згоди.”

 

Читайте також: У Informnapalm встановили офіцерів та персонал шпиталю Міноборони РФ, які брали участь у захопленні Криму

 

За кілька днів до загострення ситуації в Хурвалеті на так званому кордоні між Грузією та Абхазією викрали 29-річного жителя Грузії Iраклія Кварцхелію. 10 березня чоловіка затримала самопроголошена влада Абхазії при перетині кордону, за яким живуть його родичі. Його доправили до російської військової бази в Набакеві, але за кілька годин абхазькі представники повідомили, що він покінчив життя самогубством. Близькі родичі Кварцхелії свідчать про сліди побиття, тортур і ураження електричним струмом на його тілі.

 

Зважаючи на складну гуманітарну ситуацію в Абхазії і Цхінвальському регіоні, посягання на життя цивільних і незаконні затримання, 22 березня на засіданні Ради з прав людини в ООН прийняли резолюцію про окуповані території Грузії. У прийнятій резолюції Рада з прав людини ще раз наголосила про підтримку суверенітету і територіальної цілісності Грузії, а також висловила серйозне занепокоєння з приводу процесу встановлення огорож з колючого дроту та інших штучних бар'єрів вздовж адміністративного кордону з двома окупованими регіонами Грузії.