Політика 2019-03-28 16:41 Ірина Рябоштан

Битва за місце. Як змінювалися позиції топ-кандидатів у президентських рейтингах з початку кампанії

Згідно з останніми опитуваннями, майже всі кандидати остаточно закріпили за собою місця в рейтингу, однак розриви між головними конкурентами стає дедалі меншим

В Україні 31 грудня 2018 року стартувала виборча кампанія з чергових виборів президента України. Реєстрація кандидатів ЦВК тривала до 8 лютого. Ці вибори стали рекордними як за кількістю претендентів на пост глави держави, так і за кількістю зареєстрованих кандидатів, а саме – 44 особи потрапили до виборчого бюлетеню.

 

Незважаючи на чисельність бажаючих стати новим президентом України, ще в січні соціологи визначили першу шістку лідерів, яка за три дні до виборів впевнено тримає своїй позиціях. Разом з цим, майже нікому не вдалося заручитися стабільної підтримки суспільства, що спричиняло «міграцію» кандидатів по різних місцях у рейтингу.

 

Читайте також: Що залишиться після виборів

 

Тиждень.ua відстежив, як змінювався рейтинг кандидатів протягом трьох місяців виборчої кампанії, за даними п'ятьох соціологічних центрів, які проводили опитування щодо настроїв суспільства напередодні виборів. Соціологічна група «Рейтинг», Центр соціальних та маркетингових досліджень Socis, КМІС, Центр Разумкова та Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва окрім власних опитувань (у середньому кількість їх респондентів становить 2000), вони проводили ще й спільні великі дослідження (під час яких опитували від 9000 до 15000 осіб). Водночас три останніх соціологічні центри 31 березня будуть проводити Національний екзит-пол 2019.

 

Так, одне з перших опитувань з початку кампанії випустила Соціологічна група «Рейтинг». У період з 16 по 24 січня українці вже визначили лідерів президентських перегонів, серед найпопулярніших претендентів опинилися – Володимир Зеленський (19,0%), Юлія Тимошенко (18,2%), Петро Порошенко (15,1%), Юрій Бойко (10,0%), Анатолій Гриценко (8,5%) та Олег Ляшко (7,0%).

 

Водночас спільне дослідження Socis, КМІС та Центру Разумкова, яке було проведене приблизно в той же час (16-29 січня), засвідчило трохи інший розподіл позицій між кандидатами – Зеленського мав 23%, Порошенко – 16,4%, Тимошенко – 15,7%, Бойко – 9,3%, Гриценко – 8,1%, Ляшко – 6,7%.

 

Натомість в останні дні, коли всі бажаючі могли висунути свої кандидатури на пост президента, деякі претенденти посилили свої позиції в рейтингу. За даними опитування КМІС (31 січня-10 лютого), Зеленський заручився підтримкою 26,9% населення, намір голосувати за чинного президента висловили 17,7%, за лідерку ВО «Батьківщина» – 15,8%, за Бойка – 9,8%, Ляшка – 6,6%, Гриценка – 6,1%.

 

Читайте також: Кандидати з компасом: в яких регіонах за кого голосуватимуть

 

Разом з цим, коли Центрвиборчком уже прийняв заяви від усіх претендетів та майже завершив їх реєстрацію вийшло три опитування, які оприлюднили дані з доволі вагомою різницею – понад 3% (що більше статистичної похибки). Однак на розташування імен в президентському переліку ці цифри загалом не вплинули.

 

Так, у дослідженні Центру Разумкова (з 7 по 14 лютого) йдеться про те, що за Зеленського вирішили проголосувати 19%. Натомість за даними Socis (8-18 лютого), він отримує 24,7%. Порошенка підтримують 16,8% та 19,2% відповідно, Тимошенко – 13,8% і 15,9%. За Гриценка мають намір проголосувати 7,3% (Центр Разумкова) та 6,9 (Socis), за Бойка – 7,1% та 10,7% відповідно, за Ляшка – 4,8% і 6,5%.

 

Варто відзначити, що одним з факторів, який впливає на настрої виборців є скандали довкола кандидатів. Зокрема, серед найпопулярніших під час виборчої кампанії – звинувачення в фальсифікаціях та підкупі. Саме такий зачепив Тимошенко. Так, 21 лютого Служба безпеки України повідомила, що викрила діяльність злочинної групи по підкупу членів виборчкомів, організовану народним депутатом. Ним виявився член фракції «Батьківщина» Валерій Дубіль. Згодом у спецслужбі уточнили, що фінансування так званої виборчої піраміди складає майже 82 мільйони доларів.

 

Читайте також: Гроші за голоси: анатомія виборчих підкупів

 

Однак ця історія істотно не вплинула на симпатії електорату до Тимошенко, вона продовжувала посідати третє місце (16,2%), за даними опитування «Рейтинг» (19-28 лютого). Перші позиції посідали – Зеленський (25,1%) та Порошенко (16,6%). У Бойка було 11,3% підтримки населення, у Гриценка – 7,7% та в Ляшка – 5,6%.

 

Читайте також: Розслідування розкрадань в Укроборонпромі: зрада чи змова?

 

Натомість наприкінці лютого українське суспільство сколихнуло розслідування журналістів Bihus.info, у якому вони розкрили схему масштабних розкрадань в оборонному комплексі. Журналісти наголошували, що до відповідної схеми були причетні люди з оточення Порошенка. Ці дані запустили процес звільнень, розслідувань та змін в оборонні сфері. Попри це, корупційний скандал вдарив по позиціях чинного президента, відкинувши його на третє місце. Другу сходинку зайняла лідерка ВО «Батьківщина» (18,3%), першу – Зеленський 24,7%.

 

Читайте також: Скандал щодо Укроборонпрому. Як різні сторони відреагували на резонансне журналістське розслідування

 

Разом з цим, 1 березня кандидат в президенти Андрій Садовий, а за ним і Дмитро Гнап заявили про зняття своїх кандидатур на користь Гриценка. Також Гнап оголосив, що Гриценко став «єдиним кандидатом від демократичних сил». Після відповідних подій, Гриценко посунув у рейтингу представника опозиції Бойка та вийшов на четверте місце з результатом 10,3%, натомість у Бойка – 9,9%, а в Ляшка – 5,7%.

 

 

Читайте також: Президентські вибори. Участь - не перемога

 

Ба більше, 6 березня правоохоронці затримали двох осіб, які намагалась дати хабара в розмірі п'яти мільйонів гривень кандидату в президенти Юрію Тимошенку за відмову балотуватися. У ГПУ заявили, що до підкупу причетний знову нардеп Дубіль. І хоча ця інформація також не набрала «вбивчого резонансу», з того часу симпатії виборців до Тимошенко почали потроху згасати.

 

Дані Socis (5-10 березня) показали, що вона отримує 14,8% голосів, у той час, як Зеленський і Порошенко 27,7% і 19,6% відповідно. Водночас у КМІС (з 14 по 22 березня) відзначили, що Тимошенко отримує лише 12,5% голосів, натомість Зеленський – 32,1%, а Порошенко – 17,1%. Проте в спільному дослідженні КМІС, Центру Разумкова та Соціологічної групи «Рейтинг» (5-14 березня) зазначалося, що Тимошенко підтримують 16,6%. Натомість за Зеленського мають намір проголосувати 27,7%, а за Порошенка – 16,4%. Разом з цим, у спільному опитуванні наголошувалося, що за Гриценка готові віддати свої голоси 9,7%, за Бойка – 8,4%, а з Ляшка – 5,3%. Натомість Socis наводив зовсім інші результати – Бойко (9,6%),  Гриценко – (8,2%) та Ляшко (4,8%).

 

Крім того, за останні дні до виборів низка соціологічних центрів оприлюднила результати опитувань за період приблизно з 20 по 27 березня. Згідно з ними, майже всі кандидати остаточно закріпили за собою місця в рейтингу. Однак вони також свідчать, що розриви між головними конкурентами стає дедалі меншим.

 

Зокрема, опитування Socis (20 по 25 березня) засвідчило, що найбільшу підтримку населення має Зеленський (24,6%), за ним – Порошенко (14,8%), трійку лідерів замикає Тимошенко (8,7%). За Бойка готові проголосувати 7,9%, за Гриценка та Ляшко – 6,4% та 5,3% відповідно. 

 

Читайте також: Обіцянки vs реальність. Як бачать президентські повноваження топ-кандидати

 

Своєю чергою, дані Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва (20-26 березня) показали, що Зеленського підтримують 27,6%, чинного президента – 18,2%, а Тимошенко – 12,8%. За ними йдуть Бойко (11,1%), Гриценко (8,4%) та Ляшко (5,2%). Дослідження Центру Разумкова (21-26 березня) свідчить, що серед кандидатів на президентську посаду лідером є Зеленський (24,8%), другу позицію займає Порошенко (22,1%), третю – лідерка ВО «Батьківщина» (14,8%). Бойка підтримують 10,0%, Гриценка – 8,2%,  Ляшка – 6,0%.

 

Окрім цього, опитування Соціологічної групи «Рейтинг» (22-27 березня) показало, що Зеленського лідирує із результатом 26,6%, а от другу позицію Порошенко та Тимошенко, яких готові підтримати по 17% виборців. Водночас за Гриценка готові віддати свої голоси 9,8%, за Бойка – 9,5% та за Ляшка – 5,4%.

 

 

Зважаючи на результати різних соціологічних досліджень слід відзначити, що Зеленський після оголошення свого наміру балотуватися в президенти, одразу посів перше місце в рейтингах і досі його утримує. Разом з цим, зараз запекла боротьба триває між Порошенком та Тимошенко за друге місце, тобто – вихід до другого туру. Також, згідно з президентськими рейтингами, протистояння відбувається між Гриценком та Бойко за четверту позицію. Натомість незмінним лишається місце Ляшка, який закриває першу шістку лідерів президентських перегонів.