Політика 2019-04-01 12:07 Козлюк Станіслав

Юлія Тимошенко. Третій похід у президенти та альтернативна соціологія

Треті президентські вибори для Юлії Тимошенко знову виявилися невдалими. За попередніми даними підрахунку голосів, кандидат не проходить до другого туру.

Юлія Тимошенко йде до трибуни. Крок упевнений, обличчя зосереджене. Щойно вона займає своє місце – на обличчі з’являється усмішка. Очі за окулярами лишаються серйозними. Клацають затвори фотоапаратів, десятки камер направлені на сцену.

 

«Зараз хтось намагається представити екзит-поли як результати голосування. Але ми переконані. На цифрах і фактах. Що дані опитувань, які оголошують прохід Петра Порошенка у другий тур не відповідають дійсності. За нашими оцінками. Хочу сказати: це замовні і маніпуляційні екзит-поли. Як і вся соціологія. Ми знаємо, яка агенція і кому належить. Хочу заявити: ми провели власний, всеохопний екзит-пол. Для себе (хоча у штабі кандидата так і не змогли пояснити, хто ж саме проводив таке опитування). Ось цифри, які ми отримали. Ми не оспорюємо 27% голосів кандидата Володимира Зеленського. На другому місці ми – 20,9%. На третьому – Порошенко. 17,5%» – злегка охриплим голосом говорить Тимошенко до журналістів. На годиннику 20:30. Оголошені попередні результати Національного екзит-полу, який проводили фонд «Демократичні ініціативи», Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) та Центр Разумкова. І згідно цих результатів Юлія Тимошенко не потрапляє до другого туру президентської гонки.

 

 

10 ранку. День голосування. Ліцей №100 на Подолі. Десятки журналістів у приміщенні дільничої виборчої комісії, де має голосувати Юлія Тимошенко. Раз у раз чути, як члени ДВК намагаються відігнати представників ЗМІ від скриньок для голосування. Суперечки перериває поява народних депутатів, давніх соратників Тимошенко: заступника голови партії «Батьківщина» Григорія Немирі та Олександри Кужель. За ними – Юлія Володимирівна. У кабінці для голосування не затримується, в оточенні охорони йде до скриньок.

 

«Пані Тимошенко! Пані Тимошенко! Що означають ці вибори для України сьогодні?» – кричать закордонні журналісти, напираючи на спини українських колег.

 

«Пані Тимошенко, прокоментуйте…», «Пані Тимошенко, за кого ви голосували?» – працівники медіа збиваються у щільний натовп і оточують кандидата у президенти. Зчиняється ґвалт.

 

 

«Я знаю, що сьогодні ми маємо шанс все змінити. Останні п’ять  років Україна перебуває в бідності і корупції. Але крапку на цьому сьогодні поставить кожен українець», – впевнено говорить Тимошенко й під руку з чоловіком крокує до виходу. На дворі їх зустрічають чоловіки у камуфляжі й просто її прибічники з плакатами.

 

«Юліє Володимирівно! Сюди! Сюди! Лівіше! Квіти! Тут квіти!» – кричать чоловіки з натовпу, намагаючись скерувати Тимошенко у правильне русло. Але натовп несе її геть, до автомобіля.

 

Читайте також:  ЗеКорпоратив: день виборів у штабі переможця першого туру

 

«Ого, оце народу. А скажіть, хто хоч там всередині?» – здивовано переговорюються між собою пересічні виборці, спостерігаючи, як стіна журналістів і телекамер бадьоро суне вулицею Покровською.

 

 

За годину після цього у штабі кандидата дають перший брифінг. На сцені – заступник голови ВО «Батьківщина» Сергій Соболєв. У нього за спиною на великих екранах мерехтять перші дані щодо явки виборців на дільниці (близько 16%), однак цифр народний депутат не називає. Та й про саму явку у своєму виступі згадує мало. Натомість він говорить про боротьбу «добра зі злом» та перші факти порушень, які, за його словами, зафіксували партійні спостерігачі.

 

 

«Сьогодні відбувається боротьба добра і зла. Нам зрозумілі тенденції, зрозуміло, в якому напрямі розвиватиметься ситуація… на жаль, спроби підкупу виборців стають очевидними. Наприклад, у Запоріжжі, на дільницях у гуртожитках, наші спостерігачі зафіксували якісь невідомі кімнати, в які або перед, або після голосування заходять люди і чогось чекають. Зафіксовані перші спроби вкиду бюлетенів. Наприклад, на одній з дільниць працівники виборчої комісії з нашивками «ЧеГевара» намагалися видати 10 порожніх бюлетенів. У Києво-Святошинському районі затримали людину, яка платила виборцям гроші. За всіма фактами складаються протоколи», – заявив Соболєв.

 

Читайте також: Вибори-2019. Результати Національного екзит-полу та опитувань телеканалів

 

«У нас є спостерігачі на понад 29 тисячах дільниць. Разом з іншими кандидатами, у співпраці, в нас близько 100 тис спостерігачів загалом. Ми поставили перед ними завдання: рахувати кожного, хто заходить на дільницю. І ми будемо очікувати явку, яку буде давати Центральна виборча комісія. Щоб порівняти з нашими результатами. У нашому штабі явку очікують на рівні 60%. Не більше. З цього приводу ми консультувалися з відомими соціологічними агенціями, які працюють не перший десяток років. І вони також говорять про подібну цифру. Як воно вийде в реальності – подивимося», – коментував ситуацію журналістам один з представників штабу Юлії Тимошенко.

 

 

Тим часом під будівлею Центральної виборчої комісії (ЦВК), біля метро «Печерська» у Києві, зібралося близько 200 невідомих молодиків. На запитання журналістів «Хто ви?» вони з посмішками відповідали: «Звичайні перехожі». Тут же монтують кілька наметів, а віддалік ставлять сцену й телеекран для телеканалу «Прямий», який цього дня вів виборчий телемарафон. Почали ширитися чутки про спробу блокування роботи ЦВК.

 

«Так, це наші намети. Це сьогодні приймальня народних депутатів. У нас Ігор Луценко подавав заявку на мітинг під ЦВК. Так, частина людей тут – наші хлопці. Але хто всі інші – я не знаю. Коли ми їх питали – то вони говорили, що прийшли сюди за оголошенням. Ніби десь збирали людей за 300 грн постояти під будівлею Центрвиборчкому. Жодних конфліктів, силових протистоянь не буде. І якщо раптом хтось із людей на площі буде поводитися агресивно – повідомляйте, будь ласка, нам», – коментувала ситуація нардеп від «Батьківщини» Альона Шкрум, яка перебувала на місці.

 

Читайте також: Вибори президента України 2019. Перебіг голосування і підрахунок голосів

 

Після обіду в інтернеті почали з’являтися попередні результати екзит-полів. Оскільки за законодавством оголошувати результати опитування виборців до закриття дільниць заборонено, то імена кандидатів намагалися завуалювати, як могли. Тут були «Зебровка», «шоколадний лікер», вино «вдова Кліко». Хтось обходився просто «Зеленим горошком» чи «шоколадом». Частину цієї інформації публікували з посиланнями на штаби кандидатів. Всі цифри були приблизно однакові, окрім даних, нібито отриманих від представників Тимошенко.

 

 

14:00. Соціологічні служби, які готували Національний екзит-пол, проводять прес-конференцію. Під час якої попереджають про спроби дискредитувати їхнє опитування: «З'явилися перші дзвіночки, що ті сили, яким результати (опитування – Ред.) не сподобаються, вже зараз починають екзит-пол, навіть усі екзит-поли дискредитувати. Перша ластівка - штабіст Юлі (Тимошенко – Ред.) Костя Матвієнко. Він пише в своєму блозі на «Українській правді», що, начебто, дані, які передають з місць інтерв'юери і дані, які заносяться в комп'ютер і підраховуються, істотно відрізняються… є причини для підозр, що спроби дискредитувати екзит-поли будуть набирати силу», – написала на своїй сторінці у Facebook директор фонду «Демініціатив» Ірина Бекешкіна.

 

18:00, до закриття виборчих дільниць лишається дві години. У штабі Юлії Тимошенко на вулиці Десятинній у Києві починають збиратися журналісти. Вони сновигають залою у пошуках представників «Батьківщини», але марно. Медійникам лишається обговорювати між собою лише результати «вдови Кліко». Жоден представник штабу так і не з’являється до оголошення результатів Національного екзит-полу.

 

Читайте також: Загублені мільйони голосів

 

20:00. Публікують хоча й попередні, але офіційні дані Національного екзит-полу. Згідно з ними Володимир Зеленський отримав 30% голосів, Петро Порошенко 17,8%, а Юлія Тимошенко – лише 14,2%. Очікувано, такий результат не задовольняв команду одного з фаворитів перегонів. Представники штабу Тимошенко вийшли до журналістів із невеликим 10-хвилинним запізненням. І одразу почали з альтернативних результатів опитувань. За підрахунками волонтерів Тимошенко виходило, що Зеленський отримує 27% голосів, сама Юлія Володимирівна 20,9%, а Порошенко – 17,5%.

 

 

«У нас дані з майже 18 тис дільниць. Так, ми не змогли представити дільниці у віддалених селах. Виходячи з попередніх даних (вочевидь, мова про попередні роки виборів – Ред.), у нас є підстави говорити, що вони нам дадуть приріст ще у 2-3%. Вважаю, що протоколи з мокрими печатками дадуть провести другий тур. Коли два сильних кандидати в реальній боротьбі виявлять переможця», – розповідав Сергій Соболєв.

 

Його колега Сергій Власенко, натомість, говорив про порушення. Зокрема, про те, що Служба безпеки України прямо впливає на результати голосування: «Останні кілька годин штатні сексоти СБУ задіяні у провокаціях, що «Батьківщина» нібито намагалася впливати на волевиявлення у Донецькій області. А прямо зараз окремі сервери в окружних виборчих комісіях контролюють працівники СБУ».

 

 

Врешті, на сцену вийшла Тимошенко і заявила, що соціології в Україні немає в принципі, тож покладатися можна лише на мокрі печатки на протоколах: «В країні без справжньої соціології покладатися можна лише на протоколи комісій з мокрими печатками. І наша команда проводить паралельний підрахунок голосів. Оголошувати результати ми почнемо з півночі. Поки ми не плануємо оскаржувати результати голосування в судах. Доти, доки не зберемо протоколи з окружних виборчих комісій (такий протокол, в якому зазначені результати голосування, вручається представникам кандидата після підрахунку голосів на дільниці – ред.). Якщо їх результати будуть розходитися з даними ЦВК – тільки тоді ми будем думати щодо судів», – заявила Тимошенко й за кілька хвилин зникла у коридорах. Її штабісти ж навіть неофіційно продовжували переконувати: результатам екзит-полів, а також Національному екзит-полу довіряти не варто. Адже вони можуть не відображати реальної картини. Та й представники соціологів не можуть бути присутніми на всіх виборчих дільницях в Україні.

 

Читайте також: Геополітика. Втримати штурвал

 

На годиннику майже 22:00. Присутні в штабі Тимошенко очікують на результати голосування з дільниць. Представники «Батьківщини», між тим, кивають на Центрвиборчком. Мовляв, існують підозри, що він намагається «домалювати» чи якимось чином спотворити реальну явку виборців.

 

«Які зараз результати явки? Останні дані були станом на 15:00. Півтори години, як завершилося голосування. Жодних офіційних даних від ЦВК немає. Це найбільша маніпуляція. Адже від явки можна робити будь-який відсоток кандидату (і у 2019, і у попередні роки ЦВК оприлюднювала дані щодо явки виборців на 11:00, 15:00 та 20:00 – ред.)», – пояснював журналісту Тижня Сергій Соболєв. Щоправда, в цей час на сайті Центрвиборчкому були дані щодо явки з понад 150 виборчих округів станом на 20:01. Цифра була трохи більша за 63%.

 

 

Що ж до подальших дій – у штабі Тимошенко наполягали: треба очікувати остаточних результатів. «Ми визнаємо протоколи з мокрими печатками, бо ми їх отримуємо від наших членів у виборчих комісіях. І далі ми будемо розуміти – 2 чи 3 місце. Поки таких протоколів немає – все це просто гадання на кавовій гущі», – коментували штабісти можливу підтримку Володимира Зеленського у другому турі виборів. Що ж до чуток про переговори із переможцем першого туру президентської гонки – штаб Тимошенко таку інформацію категорично заперечив.

 

«Можливо хтось веде переговори сам із собою. У нас ніхто ніяких переговорів не веде. Ми із Зеленським конкуренти за всіма можливими опитуваннями», – обурено говорили представники штабу Юлії Володимирівни.

 

 

Північ. На сайті ЦВК починає з’являтися перша офіційна інформація про підрахунок голосів. Певний час перевага й справді була на боці Тимошенко. А її прихильники у штабі навіть дозволяли собі стриманий оптимізм у прогнозах щодо подальших офіційних результатів. Однак близько першої ночі ситуація змінилася й на друге місце вийшов чинний президент. Представники «Батьківщини» знову зникли із поля зору, журналісти почали розходитися.

 

Софіївська площа. Майже північ. На порожньому майдані стоїть сцена з екраном. На ньому картинка телеканалу «Прямий». Саме обговорюють результати екзит-полу однієї з соціологічних служб, за яким Порошенко отримав майже 20% голосів. Повз проходить група хлопців і дівчат. На вигляд всім приблизно 20 років. Вони помічають графіки на екрані. Реагують емоційно.

 

«Так Вова! Мочи їх всіх! І приберіть уже звідси цю козу!!!» – кричать підлітки. Йдуть нічним Києвом до Андріївського узвозу.

 

На момент публікації тексту ЦВК опрацювала 60% протоколів з дільниць Офіційні цифри  загалом збігаються з даними національного екзит-полу.  Зеленський має 30,35% голосів, Порошенко – 16,41%, Тимошенко – 13,08%.