Наука 2019-05-13 12:36 Катерина Койдан

Екологічний огляд: Відкрита система моніторингу викидів та уповільнення розвитку відновлювальної енергетики

Як може покращитися моніторинг забруднення повітря та чому падають темпи розвитку чистої енергетики

Система моніторингу викидів з електростанцій

Vox повідомляє, що неприбуткова компанія WattTime збирається запустити дуже точну систему моніторингу забруднення повітря електростанціями, зокрема й унаслідок викидів вуглецю. Інформацію збиратимуть через супутникові зображення з абсолютно всіх електростанцій у світі в реальному часі. Понад те, усі дані будуть відкритими для громадськості.

Це дуже добрі новини, адже наразі через недостатній моніторинг виникають маніпуляції даними щодо обсягів викидів. Це ускладнює впровадження регуляторних обмежень на обсяги викидів з електростанцій.

 

Найцікавіше, що дані будуть доступні не лише регуляторам та політикам, а й усій громадськості. Як показує досвід, коли йдеться про захист навколишнього середовища, громадськість становить куди більшу загрозу для підприємств, що забруднюють повітря, ніж ті самі регулятори. Запланована система моніторингу дасть змогу будь-якій громадській організації у світі скласти та опублікувати перелік найбрудніших електростанцій у відповідному регіоні, прибираючи таким чином великий інформаційний бар’єр, що сьогодні є суттєвою перешкодою для активних суспільних дій.

Варто зазначити, що громадяни мають неабиякі підстави для дій. За даними останнього звіту про стан навколишнього середовища, забруднене повітря займає п’яту позицію в рейтингу найбільших ризиків смертності. Саме брудне повітря викликає 5 млн ранніх смертей щороку. І саме в тих країнах, де міститься найбільше електростанцій, люди найбільше страждають від шкідливих викидів у повітря. Таким чином, не політики чи регулятори, а самі мешканці міст, у яких розташовані електростанції, найбільше зацікавлені в зменшенні обсягів викидів, і тепер вони матимуть достатньо інформації для здійснення ефективного моніторингу.

 

Як же працюватиме ця система? Планується використовувати як відкриті дані із супутників, наприклад отримані через відкриту мережу ЄС Copernicus чи відкриту мережу США Landsat, так і супутникові дані, що збираються приватними компаніями та надаються за окрему плату. Таким чином, можна буде зібрати дані з різних датчиків, що оперують на хвилях різної довжини, зокрема інфрачервоних, які реагують на тепло.

Отримані супутникові зображення будуть опрацьовані різними алгоритмами для виявлення ознак викидів. Раніше вже було продемонстровано, що значну частину забруднень можна простежити просто через виявлення видимого диму. У компанії WattTime повідомляють, що навчилися також використовувати інфрачервоне зображення для визначення тепла від шлейфа димової труби або випуску охолоджувальної води. Крім того, на стадії розробки перебувають датчики, які зможуть безпосередньо відстежувати викиди NO2. Зібравши докупи інформацію про видимий дим, нагрівання та викиди NO2, WattTime зможе отримати точну інформацію про сукупні викиди для кожної електростанції у світі в режимі реального часу.

 

Описана система моніторингу унеможливить маніпулювання даними щодо реальних викидів, що підвищить ефективність нормативного регулювання цього питання. Громадськість же, своєю чергою, матиме можливість зосередити власну увагу на найнедобросовісніших підприємствах.

 

Читайте також: Die Welt: У нас є всі підстави для екооптимізму

 

Падіння темпів розвитку відновлювальної енергетики

На жаль, у питанні захисту навколишнього середовища є й погані новини. MIT Technology Review повідомляє, що зростання обсягів електроенергії, отриманої з вітрових, сонячних та інших чистих джерел енергії, фактично призупинилося після двох десятиліть стабільно позитивної тенденції.

 

Для того щоб успішно протистояти кліматичним змінам, світ повинен максимально пришвидшити будівництво джерел чистої енергії. Натомість торік усі країни в сукупності побудували менше енергетичних підприємств, які використовують відновлювані джерела, ніж 2017 року. Міжнародне енергетичне агентство повідомляє, що у 2018-му завдяки відновлювальним джерелам було додатково виготовлено лише 180 ГВт енергії. При цьому для того, щоб досягнути цілей Паризької угоди та утримати зростання температури на рівні не більше ніж 2 °C, а в ідеалі 1,5 °C, потрібно до 2030-го забезпечити щорічне зростання видобутку енергії з відновлювальних джерел на рівні щонайменше 300 ГВт.

 

Це погані новини в будь-якому разі, але наскільки, залежатиме від причин такого уповільнення. Наразі причини до кінця не відомі. Можливо, відіграло свою роль зменшення субсидіювання галузі, що змусило приватні компанії шукати нові джерела фінансування. У такому разі темпи зростання, ймовірно, найближчим часом відновляться. Однак можливо, що минулий рік став початком довготривалого плато в динаміці розвитку альтернативних джерел енергії. З’ясування причин потребує більше часу та додаткових даних. Нині відомо, що найбільший спад відбувся в Китаї, де темпи зростання виробництва енергії з відновлювальних джерел впали з 82 ГВт у 2017-му до 77 ГВт торік. Головна причина такого спаду — зменшення кількості нових сонячних електростанцій через скорочення урядової програми субсидіювання сонячної енергетики.

Міжнародне енергетичне агентство наголошує на необхідності урядам усіх країн вести розумну та рішучу політику розвитку альтернативних джерел енергії. Адже відновлення темпів зростання потрібне для протидії кліматичним змінам.

 

Читайте також: Соціальний бізнес. Теорія і практика