Світ 2019-05-27 23:08 Христина Вовчук

Вибори до Європарламенту: фрагментованість, більшість єврооптимістів і помітна присутність правих

Головні вибори Європи в оцінках провідних західних ЗМІ

Європейці зробили вибір на наступні п'ять років. Після останніх виборів до Європарламенту Захід встиг зіткнутися з багаторазовими терористичними нападами, кризою біженців, рішенням Великої Британії залишити союз та тривалим болем від глобальної фінансової кризи. Однак рекордна явка громадян ЄС на вибори цього року свідчить, що Європейський Союз не знаходиться на межі краху, як застерігали багато світових ЗМІ. Така мобілізація виборців посилює європейську демократичну легітимність. Попри ризик збільшення фрагментації між Заходом і Сходом, Північчю і Півднем, новий склад ЄП може стати точкою відліку для європейської єдності. За весь час існування Європарламенту в ньому завжди була стійка більшість, що складалася з двох політичних сил – правоцентристів з Європейської народної партії (ЄНП) і лівоцентристів з групи соціал-демократів (СД). Однак цього року "велика коаліція" вперше втратила більшість. Натомість прихильність до ультраправих неабияк зросла. У цілому, вибори завершилися позитивніше за "страхітливі" прогнози аналітиків, хоча й не обійшлося без тривожних сигналів. Заяви таких політиків, як глави МВС Італії Маттео Сальвіні чи лідерки французького "Нацфронту" Марін Ле Пен, про так званий "всеєвропейский рейд" викликають питання: чи зможуть євроскептики стати блокуючою меншістю в новому парламенті?

Читайте також: Виклики та можливості Зузанни Чапутової

Порушена влада монополії

 

Попри те, що ЄНП і соціал-демократи втратили більшість, вони досі залишаються двома найбільшими партіями, отримавши 180 і 146 місць в парламенті відповідно. На третьому місці опинилися ліберали. Вони матимуть 109 мандатів. Четверті – зелені (69 місць).  Загалом єврооптимісти набирають більше 500 голосів. Це більш ніж достатньо для стійкої більшості у 751-місному парламенті. 

 

Французьке видання Le Figaro пише, що проєвропейські сили трималися краще, ніж очікувалося, і популістська хвиля не відбулася. Однак Європарламент буде роздрібнений. "Це є наслідком фрагментації політичних сил, що спостерігається у багатьох державах-членах протягом останніх десяти років...Зіткнувшись з фрагментованим парламентом, питання євроскептичної стратегії буде першорядним", - наголошує газета. У будь-якому випадку така перестановка ускладнить функціонування нової Асамблеї та її відносини з Комісією та Радою, в той час, коли необхідно буде прискорити процес роботи для вирішення багатьох викликів: клімату, торгівлі, безпеки, міграції, тощо. Без більшості, ЄНП і соціал-демократи будуть змушені вести переговори з іншими двома проєвропейськими партіями: лібералами, а також зеленими. 

 

Зокрема, європейські лідери зустрінуться на саміті 28 травня, щоб обговорити кандидатури на посаду президента Єврокомісії. Згідно з системою Spitzenkandidat, яка була вперше використана в 2014 році, новий президент Комісії повинен бути "провідним кандидатом" від політичної групи, яка завоювала найбільше місць на виборах. Проте є припущення, що європейські глави держав можуть ігнорувати цю систему, враховуючи зростаючу кількість сторонніх партій. Такі умови змусять європейських лідерів обрати компромісного кандидата для того, щоб забезпечити достатню підтримку для проходження парламенту ЄС.

Читайте також: Про що говорили Орбан і Трамп

Загроза з боку правих

 

Партії правого спрямування здобули перше місце зокрема, в Італії, Франції, Угорщині і Польщі. Так, італійська ультраправа "Ліга", яку очолює Маттео Сальвіні, отримала 34,3% голосів. Водночас у Франції "Національне об'єднання" Марін Ле Пен здобуло 23,3% голосів, випередивши партію президента Макрона. Як відомо, Сальвіні і Ле Пен є союзниками по об'єднанню "Європа Націй та Свободи", яке отримає 58 місць у Європарламенті. Разом з тим, як зазначає американське видання The Washington post, малоймовірно, що євроскептики отримають блокуючий пакет у новому складі Європарламенту. Такої ж думки дотримується французький часопис Libération, наголошуючи, що націоналісти "не зробили вражаючих проривів, вони використовують попередній прогрес, нічого більше". "Вони стабільні, де вже були сильні (Угорщина, Польща, Італія, Австрія, Франція). Іншої динаміки немає", - пише газета.

 

Дослідник громадської думки та європейських політичних партій в Орхуському університеті(Данія), Анн-Крістін Кьолнн, вважає, що підйом ультраправих не відбувався в очікуваних вимірах. "З іншого боку, ліберальні партії та проєвропейські Зелені отримали багато місць. Що є гарною новиною для Європейського Союзу", - заявила вона.

 

Своєю чергою, німецьке видання Die Welt зазначає, що "привид націоналізму" не зможе поширитися в новому парламенті, за винятком театральних внесків. З іншого боку, популістські партії змогли консолідувати та розширити своє перше місце в ряді держав-членів, таких як Польща, Угорщина, Чехія та Італія. Як наслідок, праві партії намагатимуться, як ніколи, впливати і блокувати рішення на рівні глав урядів. "Переможцями виборів у Європі є зелені і ліберали, а не націоналісти і популісти", - вважає видання. Di Welt окремо лнаголошує, що Ліберали набрали чимало голосів , посівши третє місце. Зелені перейшли з шостого на четверте місце. "Це також матиме тематичний вплив. Європейська політика стане "зеленішою", швидше за все, скоро з'явиться податок на СО2. Водночас ліберали будуть прагнути до нових торговельних угод і дерегуляції ринків послуг", - додає видання. "Європа може легко дихати. Великий марш правих популістів провалився. Незважаючи на певні успіхи для радикалів у таких важливих країнах, як Франція та Італія, які мають менше 25% місць у Європейському Парламенті, вони далекі від того, щоб стати реальною загрозою для процвітання і миру", - йдеться у статті.

Читайте також: Інструменталізація гніву

Brexit Chaos

 

У Британії на виборах до Європарламенту перемогла новостворена партія Brexit, лідером якої є Найджел Фарадж, який, активно підтримував вихід країни з блоку. Зокрема, партія Brexit набрала близько 32% голосів і отримає 28 місць у Європарламенті.

 

Як пише Die Welt, шанси на Brexit Chaos восени ніколи не були настільки високими, як після цих виборів. У той же час, шанси колишнього міністра закордонних справ Бориса Джонсона стати новим главою уряду у Британії значно зросли.  Джонсон і Фарадж як нові партнери по переговорах - найгірший вид кошмарів для ЄС.

 

Польща - генеральна репетиція перед виборами до Сейму

 

Європейські вибори мобілізували рекордне число поляків, пише тижневик Polityka. Правляча партія Ярослава Качинського "Право і справедливість" (ПіС) перемогла на виборах, отримавши 45, 38% голосів (27 мандатів). Водночас опозиційний альянс "Європейська коаліція" ("Громадянська платформа", "Польська селянська партія", "Cучасна", "Союз демократичних лівих сил" та "Зелені".) набрала 38,47% підтримки, що має забезпечити 22 мандати в Європарламенті. На третьому місці опинилася нещодавно створена партія "Весна", отримавши 6,06%(3 мандати). ПіС виграла європейські вибори дуже чітко, але досі незрозуміло, що здобуде вона перемогу на виборах до Сейму восени. "Представники партії говорили про це голосування як про генеральну репетицію перед виборами до Сейму, Гжегож Схетина навіть назвав їх "першою половиною матчу", - зазначає видання. 

 

Партія Качинського однозначно виграла вибори, але також залучила великі ресурси до цієї кампанії. З іншого боку - це кампанія, яка мала запустити всі можливі фобії: опозиція буде атакувати католицьку релігію, біженці в'їжджатимуть в країну, таємно введуть євро, тощо. Щоб закласти ці побоювання в головах виборців, ПіС запустила всю наявну пропагандистську машину, а на перший план вийшли громадські ЗМІ, стверджує польський тижневик.  Якщо підсумувати кількість голосів партій, які вступили до Європарламенту, ПіС отримав 6 мільйонів 193 тисяч голосів, а "Коаліція Європейська" і "Весна" - 6 мільйонів 77 тисяч. Різниця становить лише 116 тисяч голосів. З іншого боку, якщо підрахувати голоси правих (PiS, Konfederacja, Kukiz'15), сума сягає 7,3 мільйона, а центристи і ліві (KE, Wiosna, Razem) - 6,2 мільйона. Тут різниця перевищує мільйон.

 

"Тепер головне питання - чи має альянс опозиції як проект шанс вижити до парламентських виборів", - додає видання. Однак проблема полягає в тому, що на парламентських виборах буде важче приховати відмінності між партіями, які формують коаліцію, і розробка узгодженої і переконливої ​​програми може бути складним завданням.