Політика 2019-07-25 12:54 Гончарова Єлизавета

Не святкові вибори

Як голосували в прифронтовому окрузі Донеччини

Цей день для Торецька особливий. Саме 21 липня відбулась успішна операція зі звільнення тоді ще Дзержинська від незаконних військових формувань. Уже п’ять років мешканці міста святкують дату визволення, згадують воїнів, які поклали своє життя, і вшановують тих, хто й далі захищає Торецьк, що донині лишається на лінії фронту. Але цього разу через позачергові вибори зранку відбулося тільки урочисте покладання квітів біля пам’ятного знаку на перехресті, де влітку 2014-го точилися запеклі бої, у якому разом із військовими та чиновниками взяв участь один із кандидатів — голова військово-цивільної адміністрації, а ближче до обіду панахида, куди з активістами прийшли ще три кандидати (місцевий волонтер-свободівець, голова однієї із селищних рад і представниця партії Надії Савченко). Інші 13 навіть не згадали про цю важливу для міста дату. Одні через елементарну необізнаність у справах нового для них населеного пункту, інші цілком свідомо, бо для них цей факт є прикладом «загострення громадянського конфлікту», а не звільнення. І така собі передбачувана метаморфоза: саме з них мешканці прифронтових населених пунктів і обирали представників своїх інтересів на наступні після звільнення п’ять років... 


Те, що події в окрузі № 52 шокуватимуть несподіваними поворотами, було зрозуміло ще напередодні: за добу до голосування в ОВК змінили вісім членів і голову. Суб’єкти подання одночасно звернулися до ЦВК, і ввечері 19 липня деякі люди, котрі готувалися до роботи, дізналися, що їхні послуги вже не потрібні. А хтось, навпаки, був шокований тим, що без відповідної підготовки неочікувано для себе опинився на посаді, яка передбачає добре знання закону та неабияку відповідальність. Те саме відбулося майже на всіх дільницях міста, що мало не паралізувало роботу. Марія Жук, голова однієї з дільниць у селищі Новгородське, розповіла, що вони отримали трьох нових членів, які приїхали зі Слов’янська, замість тих, які мешкають у Світлодарську, що належить до виборчого округу.

 

Читайте також: За партійними лаштунками

 

Останні не відповідали на дзвінки, тому їх замінили. Голова іншої дільниці, вже в самому Торецьку, каже, що писала відмову від участі на цій посаді, але за добу їй повідомили, що прохання не задовольнили. Також тут терміново вже після початку виборчого процесу довелося міняти секретаря, бо жінка, яку попередили менш ніж за добу, не встигла якісно підготуватися. «Я подавала документи для призначення членом дільниці ще в понеділок і зовсім не готова бути секретарем. Це інший рівень володіння письмовою мовою, більше відповідальності та знань. Так не робиться, я нервувалася, намагалася бодай щось надолужити за одну ніч, тепер погано почуваюся, тому змушена була відмовитися», — зізналася Світлана. Зрозуміло, що такі масові заміни значно знизили якість роботи дільниць і збільшили кількість вчинених порушень. 


Початок голосування теж був неспокійним: дві дільниці в окрузі не відкрилися вчасно, а потім поліція отримала анонімне повідомлення про замінування 14 дільниць. Їхню роботу вирішили не зупиняти, але всі адреси ретельно перевірили вибухотехніки та кінологи із собаками. Можливо, це все ж таки вплинуло на кількість виборців, бо «замінування» було оголошене саме в години, коли люди повертаються з базару й заходять дорогою на дільниці. Водночас спостерігачі констатували збільшення виборців, які зазвичай не показують такої активності. Так, на одній із дільниць велика родина ромів виявила бажання проголосувати, але в списках були не всі. Навіть ті, хто отримав бюлетень, не знали, що з ним робити, тому намагалися поставити позначки на столі біля членів комісії, але їх вчасно зупинили спостерігачі. Як розповів глава сім’ї, вони ніколи не брали участі у волевиявленні, а цього разу хотіли підтримати того, «з ким місто розквітне». Але уточнювати, за кого саме віддав свій голос, він не став. «Як на мене, сьогодні активність більша, ніж на президентських виборах, бо тут розгорнули потужну агітацію, були концерти, зустрічі з кандидатами. Бачу, що багато виборців ромської національності. І це добре», — вважає спостерігачка від місцевого кандидата-самовисуванця. Але є й інші варіанти: не на камеру один виборець розповів, що йому запропонували укласти меморандум, згідно з яким він отримає гроші, якщо виграє один із лідерів цих перегонів. Такі «благодійні» акції, за його словами, відбувалися виключно для малозабезпечених та соціально незахищених верств населення. Більшість «меморандумів» (називається сума 1000 грн) було підписано у віддалених селищах, на околицях міст. І, ймовірно, це додало багато голосів. 

 

Читайте також: Монокоаліція чи перемовини. День виборів у штабах провідних політичних партій


Не обійшлося й без порушень, через які на торецькі дільниці викликали поліцію. Так, на кількох спостерігачі помітили виборців, які фотографують свої бюлетені в кабінках. Були складені відповідні акти, порушникам загрожують адміністративна відповідальність і штраф. На одній із дільниць було зафіксовано факти вкидання стосів бюлетенів, частка яких становила більш ніж 5%, що змусило комісію визнати вибори на дільниці такими, що не відбулися. Вдень на дільниці № 140703, що розташована в центральній школі Торецька, спостерігачі помітили, як одна з членкинь відрізала корінці від цілої купи бюлетенів. «Жінка після цього пішла на обід, і в нас є підозра, що вона не просто порушила закон, завчасно відрізавши великі бюлетені від корінців, а й винесла їх із дільниці чи вкинула в скриньки. Вона відмовилася пояснювати, навіть називати своє прізвище, не показувала бейдж, тому ми викликали поліцію, тепер складається акт, буде опитано всіх свідків цього порушення й дано правову оцінку таким діям», — розповів представник одного з кандидатів Олександр Сабчук. Справді, на дільниці працювала поліція, яка не казала, що відбувається, але довго опитувала одну з членкинь, причетну до того, що від десятків бюлетенів були завчасно відрізані корінці. 


Той дивний епізод і змусив мене зареєструватися на цій дільниці на час підрахунку голосів. І журналістська інтуїція не підвела: одразу після закриття тут почалася майже детективна історія, яка, здається, продемонструвала типові вибори «по-торецьки», зміксовані з традиційної філігранної системи підробки документів, людської недбалості та байдужості, професійного вчительського вигоряння, що межує із цинізмом, і залізних донбаських нервів. І тому про це хочеться розповісти докладніше. 


Приблизно за годину до закриття дільниці потік виборців зійшов майже нанівець, усі в приміщенні перебували в стані втомленого спокою та очікування завершення процесу. Але жінка, яку поліція вже тричі викликала в шкільний коридор для надання пояснень щодо епізоду з відрізаними бюлетенями, помітно нервувалася. Вона постійно ходила по приміщенню дільниці, коментувала зовнішній вигляд та поведінку наглядачів, кидалась обійматися та голосно розмовляти з людьми, які квапилися зробити свій вибір, недоречно й голосно жартувала. З’ясувалося, що вона на посаді заступниці голови комісії, а взагалі працює вчителем, тому знає більшість виборців на своїй дільниці. Викладає, до речі, етику... Для підрахунку голосів залишилася кандидатка в цьому окрузі Тетяна Проторченко, яка з перших хвилин дала всім зрозуміти, що легко не буде. Усі з подивом дізналися, що, попри три виклики поліції, до самої комісії ніхто так і не написав скаргу щодо порушення. Тому засідання розпочали без обговорення інциденту. Через 10 хвилин до приміщення увірвалася директорка школи. На зауваження спостерігачів, що заходити вже не можна, суворо цикнула, як роблять зазвичай учителі на галасливих учнів. Згодом з’ясувалося, що директорка — мати голови ДВК, тож перешкодити їй поспілкуватися з донькою — справа безнадійна.

 

Читайте також: Кодекс із відкладеною дією

 

Вона робила спробу за спробою, аж поки увага всіх у приміщенні не перемкнулася на процес, що відбувався позаду скриньок для голосування. Згадана вище заступниця голови винесла з однієї кімнат (жодна з них не була опечатана згідно із законом) купу конвертів для пакування бюлетенів і наліпок для них. Спостерігачі помітили, що наліпки не тільки цієї дільниці, а й сусідньої. Ніяк не пояснюючи ці порушення, голова комісії заявила, що виходить із приміщення... щоб принести коробки. І пішла, проштовхуючись через кордон спостерігачів. Більше її на дільницю вже не пустили: кандидатка в депутати викликала поліцію, яка зафіксувала факти порушень і намагалася з’ясувати, чи все це відбувалося через брак знань, чи задля маніпуляцій. Потім до дверей підходили розбиратися ще кандидати, адвокати та активісти. Тільки через дві години комісія проголосувала за нового головуючого на засіданні. І тут з’ясувалося, що зникла печатка: поліція не знайшла її в сейфі, який стояв за межами приміщення, де відбувався підрахунок голосів. Через деякий час вона знов опинилася в сейфі, а голова знову пояснювала поліції, чому весь цей час носила її в кишені. Склавши акт повернення печатки, комісія вже фактично в понеділок нарешті розпочала підрахунок голосів. Одна з членкинь, вражена всім тим, що відбувається, постійно повторювала: «Мені ж ніхто не повірить, що таке буває! У нас у Слов’янську на вибори, навіть працювати, як на свято всі йдуть!».


Але торецьке свято цьогоріч видалося дуже специфічним. І коли через півгодини на дільниці загула пожежна сигналізація, яку не можна було вимкнути, тому що вхід стороннім заборонений, майже ніхто не здивувався, бо ж це не найдивніше, що тут відбувається. Перекрикуючи сирену, члени комісії визначили переможців дільниці: «Опозиційна платформа — За життя» і кандидат від цієї самої політсили Олег Погодін. А представник «Батьківщини» Євген Яковенко майже поруч. І хоча це єдиний партійний кандидат на Донеччині не від регіоналів, його навряд чи можна назвати якісно іншим. Під час агітації він навіть не використовував символіки «Батьківщини», не згадував про свою належність до неї. І саме йому суперники закидають масовий підкуп виборців. Результати цієї скандальної дільниці корелюються із загальними показниками округу. А ще з бажанням політичних сил здобути перемогу за будь-яку ціну.