Політика 2019-07-26 15:35 Андрій Петринський

Дочасні парламентські вибори. Порушення і проблемні округи

Тиждень.ua вирішив зібрати інформацію про виявлені порушення виборчого процесу, а також нагадати, які округи були проблемними

У неділю, 21 липня, в Україні відбулися дочасні парламентські вибори, за якими стежили понад 200 тисяч спостерігачів, з яких більше 1,7 тисячі - від іноземних держав і міжнародних організацій. Після закінчення волевиявлення  вибори народних депутатів були визнані такими, що відбулися.

 

Нагадаємо, за результатом підрахунку Центральною виборчою комісією 100% електронних протоколів, до Верховної Ради проходять п’ять партій "Слуга народу" - 43.16%, "Опозиційна платформа - За життя" - 13.05%, "Батьківщина" - 8.18%, "Європейська солідарність" - 8.10%, "Голос" - 5.82%. Решта партій не долає прохідного п'ятивідсоткового бар'єра і не проходить до ВР. При цьому явка виборців склала 49,84%.

 

 

Водночас спостерігачі заявили про виявлення низки порушень. З-поміж них: підписання протоколів заднім числом, голосування без паспорта, підвезення виборців, вкидання в урну пачки бюлетенів тощо. Також подекуди виникли проблеми з підрахунком голосів і доставкою бюлетенів. Зокрема, на два виборчі округи в Житомирській і Донецькій областях правоохоронці навіть відправили вертольоти зі спецпризначенцями, щоб запобігти правопорушенням на виборах у Раду.

 

 

Українські спостерігачі

 

ОПОРА

 

Як заявили в Громадянській мережі ОПОРА, на перебіг голосування негативний ефект справили повторювані процедурні порушення, допущені дільничними виборчими комісіями та спричинені некомпетентністю чи неправомірними намірами виборців.

 

Так, найбільше занепокоєння викликали часті випадки видачі виборчих бюлетенів без пред’явлення належних документів або неодноразові спроби проголосувати за іншу людину. У день голосування такі інциденти виявлені в межах різних регіонів України на 10,1% виборчих дільниць. Загалом задокументовано таких 139 випадків.

 

Іншим поширеним порушенням було розголошення таємниці голосування через демонстрування виборцями заповненого бюлетеня, фотографування його або недотримання вимог щодо встановлення кабінок і облаштування місць для голосування в приміщенні ДВК. Такі випадки зафіксовані на 4,2% дільниць.

 

Демонстрацію виборцем виборчого бюлетеня в приміщенні для голосування  було зафіксовано в 11 випадках, фотографування виборцями бюлетенів – у 15 випадках.

 

Крім того, виявлено 14 випадків агітації на дільниці. З-поміж них найбільш поширеними були такі: виборці приходили на дільницю в одязі з символікою політичних сил; друковані агітаційні матеріали були розміщені на вулиці  біля ДВК;  кандидат спілкувався з виборцями на дільниці (ДВК № 610086 ОВО 167); агітація членом комісії  голосувати проти всіх перед приміщенням для голосування (ДВК № 650613 ОВО 184, Херсонська область).

 

 

В Одесі спостерігачі ОПОРИ 21 липня, зафіксували факт прямої агітації біля виборчої дільниці №511255 Приморського району - на борту автобуса біля ДВК була наклейка з написом "Ківалов за Одесу". 

 

Комітет виборців України

 

Спостерігачі Комітету виборців України повідомили про наявність в день голосування матеріалів незаконної агітації. Найбільше матеріалів незаконної агітації поширювалося від імені політичних партій («Слуга Народу», «Опозиційна платформа за Життя», «Опозиційний блок»). Також були наявні матеріали ще від імені п’яти політичних сил (Аграрна партія України, ВО «Свобода», «Голос», «ЄС», ВО «Батьківщина») і низки кандидатів в одномандатних округах».

 

За даними КВУ, деякі з таких матеріалів були поширені безпосередньо перед днем голосування. Так, у Миколаєві розклеєні агітаційні листівки, виконані в стилістиці політичної партії «Слуга народу», на яких зображено виборчий бюлетень із двома прізвищами кандидатів, одне із яких закреслено. У Вінниці в день голосування були розміщені агітаційні матеріали від імені Аграрної партії України, ВО «Батьківщина», партії «Опозиційна платформа За життя» тощо.

 

Також спостерігачі КВУ відзначили проблеми в роботі окремих комісій: у Миколаєві, Вінницькій і Хмельницькій областях. Окремі дільниці не відкрилися вчасно, зокрема, на Вінниччині та Кіровоградщині.

 

26 липня Комітет виборців оприлюднив інформацію, згідно з якою за кандидатів-двійників на виборах проголосували понад 90 тис. громадян.

 

Міжнародні спостерігачі

 

Міжнародна місія зі спостереження за виборами

 

Міжнародна місія зі спостереження за виборами заявила про дотримання фундаментальних прав і свобод під час проведення позачергових парламентських виборів в Україні.

 

Водночас спостерігачі місії виявили низку порушень. Так, під час виборчої кампанії широко поширеною була практика купівлі голосів, зловживання владою і використання всіх можливих юридичних прогалин, позбавляючи рівних можливостей кандидатів. Переплетеність бізнесу і політичних інтересів диктує порядок висвітлення виборів у ЗМІ та допускає зловживання політичними фінансами, у тому числі на місцевому рівні.

 

У місії додали, що день виборів був загалом мирним, спостерігачі ММСВ оцінили відкриття виборчих дільниць і власне голосування позитивно, незважаючи на проблемні моменти, пов'язані з дотриманням таємниці голосування, у переважній більшості виборчих дільниць, де проводилось спостереження. Хоча підрахунок голосів був прозорим, були відзначені ключові процесуальні упущення.

 

Крім того спостерігачі ММСВ відстежили, що законодавчі вимоги щодо збалансованого і неупередженого висвітлення часто порушувалися приватними телеканалами.

 

«Декілька журналістів і ведучих проявили значну упередженість щодо окремих партійних лідерів і членів партій, сприяючи окремим запрошеним гостям і роблячи упереджені заяви. На телеканалах 112 Україна і Прямий, була надана перевага за обсягом і тоном редакційного висвітлення відповідно «Опозційній платформі – за життя» і «Європейській солідарності». 76 Телеканал 1+1 широко і позитивно висвітлював «Слугу народу», у той же час представники і лідер «Європейської солідарності» подавалися у негативному світлі. Телеканал ICTV присвятив 25 відсотків свого контенту «Українській стратегії Гройсмана», 23 відсотки – «Батьківщині», 22 відсотки – «Слузі народу», 15 відсотків – «Європейській солідарності», 14 відсотків – «Голосу», переважно у нейтральному тоні», – повідомили в місії.

 

 

ENEMO

 

Європейська мережа організацій зі спостереження за виборами (ENEMO) констатувала, що позачергові парламентські вибори відбувалися у конкурентному і мирному середовищі, однак заявила про виявлення низки порушень.

 

Так, голова місії ENEMO Златко Вуйович заявив, що «неефективні механізми нагляду та санкцій за проведенням передвиборчої агітації та фінансуванням кампаній, а також поведінка ЗМІ часто використовувалися кандидатами та партіями для впливу на виборців».

 

Також, за його словами, повідомлялося про залучення держслужбовців до агітації, тиск на виборців та велику кількість відкритих кримінальних проваджень щодо купівлі голосів. Особливо це стосувалося кандидатів в одномандатних округах.

 

Canadem

 

Також порушення виявила канадська місія Canadem 2019. Почесний голова місії Ллойд Аксуорті заявив, що в окремих випадках порушення стосувались підкупу виборців. Також були наявні кандидати-клони та локальне зловживання адмінресурсами.

 

Делегація Європарламенту

 

Голова Комітету Європарламенту із закордонних справ, представник Європейської Народної Партії Девід, який очолив спостережну делегацію ЄП на позачергових парламентських виборах в Україні, високо оцінив дотримання демократичних норм під час голосування.

 

Проблемні округи

 

Певні проблеми спостерігалися і підчас підрахунку голосів виборців. Так, для забезпечення публічної безпеки та правопорядку поліція була змушена відправити вертольоти зі спецпризначеннями на два виборчі округи: № 64 у Коростені Житомирської області і № 50 у Покровську Донецької області.

 

 

 

25 липня для уникнення можливих порушень громадського порядку поліція посилила заходи безпеки біля ОВК №106 у Сєвєродонецьку та ОВК №105 у Щасті Луганської області.

 

Крім того, Центральна виборча комісія назвала проблемним 94 ОВК в Київській області.


 

За даними МВС

 

21 липня голова Національної поліції України Сергій Князєв повідомив, що у день виборів поліція зафіксувала 504 факти незаконної агітації, 74 підкупи підкупу виборців та 67 перешкоджань здійсненню виборчого права.

 

 

«За 71 фактом відомості внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань. 32 кримінальні провадження були розпочаті за фактом незаконного використання виборчого бюлетеня, дев’ять – за підкуп виборців, вісім кримінальних проваджень – за завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян та сім – за перешкоджання здійсненню виборчого права», – сказав він.

 

Зауважимо, що публічний порядок і безпеку під час голосування забезпечували 74 тисячі працівників поліції.

 

 

26 липня перший заступник міністра внутрішніх справ Сергій Яровий повідомив, що за період проведення парламентської виборчої кампанії було зареєстровано 10,6 тисяч заяв та повідомлень про порушення, відкрито 516 кримінальних проваджень, складено майже 1,5 тисячі адміністративних протоколів.