Політика 2019-07-30 11:20 Ворожбит Ольга
  ▪   Трускавець

Школа ЗеДепутата: чого навчають «слуг народу» у Трускавці

Перший день навчання депутатів пропрезидентської партії на курорті

«Кажуть в Ріксос привезли нових депутів від Зеленського. Будуть їх вчити. А що вчити? Вони що, освіти не мають? Он попередніх ніхто не вчив», - розповідає мені народну філософію місцевий таксист дорогою до найдорожчого готелю курортного Трускавця «Rixos Прикарпаття», де впродовж цього тижня проходитиме «Школа ЗеДепутата» - навчання для новообраних депутатів від президентської партії «Слуга Народу». Тижневий курс для народних обранців проводить Київська Школа Економіки.

 

Читайте також: Сторчголов

В самому готелі все, видається, у звичному темпі і на перший погляд складно сказати, що тут перебуває близько 200 новообраних народних депутатів: хіба часом хтось із зеленим бейджем швидким кроком проходить поміж курортників, які виходять зі СПА у білих халатах. Утім, вже на другому поверсі панує активна робоча атмосфера. У великому залі «слуги» сидять за круглими столами, де працюють над завданнями. Саме туди журналістам вже не можна. Там навчальний процес, і він вимагає концентрації. Час від часу хтось із них виходить у фойє. Між навчальними блоками є короткі перерви. І саме тоді є можливість зловити когось і розпитати про враження та цілі на наступні 5 років.

 


«Ми зараз маємо величезний шанс притертися, зрозуміти один одного, вирішити який комітет буде найближчим», - каже Тиждень.ua № 29 у списку «Слуги народу», експертка з міжнародної політики та екс-мер Рави-Руської Ірина Верещук, - «Основні навчальні блоки стосуються стратегії особистого розвитку, тобто позиціонування себе  в парламенті як цілісного образу», - додає вона про досвід першого дня навчання.Почесний голова Київської Школи Економіки(КШЕ) Тимофій Милованов пояснює, що курс, який нині слухає Верещук та її колеги, є насправді багатовимірним і має «портфельний організм». Для його проведення задіяли половину ресурсу КШЕ: «Буде портфель документів, який вони (новообрані депутати, що слухають курс - Ред.) самі мають зробити. Цей портфель документів має дати їм старт для роботи у якості народного депутата. Ці документи в себе включають: особисту стратегію спеціалізації депутата, пропозицію публічної політики, законодавчий проект (не обов’язково законопроект, можуть бути поправки, якщо проблема вирішується поправками) і четвертий документ – план впровадження цієї публічної політики», - розповідає у коментарі журналістам Милованов.
Далі за темами навчання розбито на hard skills та soft skills. Серед hard skills теми міняються щодня. Перший день – стратегічний; другий – публічна політика; темою третього дня буде макроекономіка/бюджет, четвертого – сектори економічної політики; п‘ятий день – законодавчий; шостий - в проектний, аналіз стейкхолдерів, як досягти результату.

Читайте також: Сценічний авторитаризм


В останній, сьомий день, буде фіксація потрфоліо нового нардепа та захист цього портфоліо. Для тих, хто успішно захистить портфоліо, а отже пройде навчання, КШЕ надає власні сертифікати. Що ж робити з тими, хто «провалить іспит», вирішуватиме партія.«Я попрошу підняти руку тих, кому фізично важко. А тепер підніміть руку, чи це тому, що важка програма», - лунає із зали, де від ранку проходить навчання. Курс сформований так, що навчання орієнтовно триває від 8.30 ранку до 21.30 вечора і це може бути справді фізично виснажливо. Утім, чи легшою буде депутатська робота наступні 5 років? 

 


Деякі новообрані депутати зізнаються, що виснажливою для них була вже сама передвиборча кампанія: «Втома є, але не стільки втома від навчання, а після інтенсивної кампанії», - каже Тиждень.ua обраний за мажоритарним 214-м округом, екс-журналіст 1+1 Сергій Швець. Йому подобається прикладний підхід такого навчання. «Те, про що говорив (голова Державної митної служби Максим - Ред.) Нєфьодов. Прекрасний спіч, корисний. Ще практичні вправи з визначенням особистої стратегії депутата, а безпосередньо ти мав написати від одного до п’яти проблем, які ти маєш вирішити. Потім ми із сусідами за столом їх розбирали», - ділиться враженнями Швець.

 


Сам Нєфьодов радо спілкується із новообраними депутатами із «Слуги народу» і обурюється, що з’явилося багато критичних коментарів щодо їхнього навчання. КШЕ запросила його у якості інструктора у перший день курсу: «Дивно, що люди сміються з того, що в когось є адаптація на новій роботі. Це нормально. Так має бути на кожній роботі», - ділиться він із Тиждень.ua і додає, що схоже адаптаційне навчання він також планує і для новачків у Митній службі.

Читайте також: Сценічний авторитаризм


Загалом справляє враження, що для новообраних нардепів це навчання - важливий етап - перепочивши на короткій перерві, вони активно повертаються до зали і щось обговорюють. Хоча звісно вибігають на короткі розмови чи коментарі у фойє. Ірина Верещук каже, що на цьому навчанні присутні майже всі її колеги. Ті, хто відсутній, мають на те серйозні причини.
Вона також відзначає різний досвід своїх колег і каже, що такий тиждень - це гарний шанс ним поділитися, а декому отримати необхідну базу знань: «Не всі мають базову освіту, на яку можна накласти необхідні новинки, які зараз стали актуальними, коли ми говоримо про діджиталізацію, державу у смартфоні. Треба спершу розуміти, що таке держава, бо по-іншому ми не зрозуміємо, що заносимо у смартфон», - відзначає вона. 

 


 Щоправда вчитися народним обранцям треба дуже швидко.

схожі публiкацii