Наука 2019-08-01 15:15 Катерина Койдан

Ваші розмови із Siri іноді доходять і до людських вух

Певна частина розмов, які користувачі ведуть із Siri, згодом прослуховується для того, щоб оцінити якість роботи асистента й покращити її

Але, на жаль, це ще не все. Буває й випадкова активація Siri, про яку користувачі почасти навіть не здогадуються…

 

Guardian пише про те, що працівники Apple, оцінюючи роботу Siri, досить часто чують конфіденційні розмови між лікарем і пацієнтом, оборудки наркодилерів або ж те, як кохаються пари.

 

Офіційно Apple не повідомляє користувачам, що частина записів Siri передається для прослуховування працівникам-контрактникам по всьому світу. Їхнє завдання полягає в оцінці роботи асистента за різними факторами. Зокрема, вони визначають, чи мала місце випадкова активація голосового асистента, чи все ж таки запит, а також чи була відповідь асистента належною.

 

Читайте також: Людський інтелект проти штучного

 

Хороша новина полягає в тому, що записи, які отримують працівники, не прив’язані до Apple ID. Відповіді Siri аналізуються в захищених приміщеннях, а персонал зобов’язується дотримувати суворих вимог Apple до конфіденційності. До того ж до людських вух доходить не більш як 1% записів, тривалість яких зазвичай не перевищує кількох секунд.

 

Однак є кілька факторів, які навряд чи порадують користувачів, що турбуються за свою приватність. По-перше, як зазначив на умовах анонімності один із працівників, що аналізує записи Siri, випадкова активація голосового асистента є дуже поширеним явищем. У деяких випадках помилка зрозуміла. Наприклад, торік промову тодішнього міністра оборони Великої Британії перервала Siri в момент, коли він висловлював свою позицію щодо Сирії. Однак часто причина спонтанної активації менш зрозуміла. Наприклад, Siri часто активується від звуку застібки-блискавки.

Ще частіше проблеми з випадковою активацією виникають через Apple Watch. Співрозмовник Guardian розповідає, що через годинник іноді записується до 30 с аудіо після активації, про яку користувач нічого не знає.

 

Читайте також: Штучний інтелект: загроза чи незріла технологія

 

Записи бувають досить довгими, а отже, є висока ймовірність того, що в них може міститися персональна інформація, зокрема й імена. Хоча вони й не супроводжуються інформацією про Apple ID користувача, проте включають певні дані, які допомагають ідентифікувати особу, наприклад місцезнаходження, контакти, інформацію про програму.

 

Тож, на думку працівника, який аналізує записи Siri, за бажання на його місці можна легко встановити особу користувача. Ситуація погіршується ще й тим, що плинність кадрів тут дуже висока.

 

Що ж стосується позиції Apple щодо доступу її працівників до персональних даних юзерів без їхньої згоди, то, здається, компанія цим не надто переймається. Працівників просять лише відмічати, які активації були випадковими, щоб у майбутньому вирішити технічний бік проблеми. Але, здається, було б етичним принаймні повідомляти й отримувати згоду користувачів на те, що частина їхніх розмов з Siri буде прослухана сторонніми людьми.

 

Читайте також: Ціна зазирання у старість

 

Якщо, читаючи цю статтю, ви подумали щось на кшталт «як добре, що я не користуюсь ні iPhone, ні Apple Watch і мене все це не стосується», мусимо вас розчарувати. Розмови з голосовими асистентами Google та Alexa (Amazon) також прослуховуються.

 

Команда, що прослуховує записи Alexa, складається як із контрактників, так і зі штатних працівників по всьому світу. Кожен із них повинен перевірити 1 тис. аудіофайлів за однієї дев’ятигодинної зміни. Звичайно ж, прослуховуються не всі записи, а лише незначна частина. Для записів, що потрапили у вибірку, генерується транскрипція, де працівники роблять необхідні позначки, які потім допомагають голосовому асистентові покращити свою роботу. Amazon теж не повідомляє користувачам, що деякі записи можуть прослуховуватись, однак дозволяє клієнтам відмовитися від того, щоб їхні записи брали участь у покращенні роботи Alexa.

Так само недавно стало відомо, що аудіозаписи голосового асистента Google прослуховуються працівниками, з якими компанія підписала контракт і які допомагають покращити його роботу. Виявилося, що записи містять фрагменти дуже особистих розмов, зокрема інформацією про адреси проживання та сексуальне життя деяких користувачів. Багато з них було зроблено випадково через спонтанну активацію асистента, який помилково ідентифікував слово-активатор.

У відповідь на цю інформацію Google повідомив, що лише 0,2% записів прослуховується, до того ж користувачі мають можливість заборонити компанії зберігати ці аудіозаписи.

Отож, як бачимо, під час розмови з голосовими асистентами не можна бути певним, що ваш діалог залишиться тільки між вами та вашим улюбленим віртуальним помічником. До того ж запис може вестися навіть тоді, коли ви про це не здогадуєтесь. Однак якщо ви віддаєте перевагу асистентам від Google та Amazon, то принаймні маєте можливість заборонити прослуховувати ваші аудіозаписи сторонніми людьми. Apple, на жаль, такого права не надає.