Політика 2019-08-16 14:17 Андрій Петринський

Справа Гримчака. Усе, що відомо про затримання замміністра МінТОТ та висунуті йому підозри

Тиждень.ua зібрав усю наявну інформацію про затримання заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій і подальший перебіг подій.

Правоохоронці затримали заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Юрія Гримчака та його «помічника» увечері 14 серпня під час отримання 480 тис. доларів хабара. У спецоперації під процесуальним керівництвом Генпрокуратури брали участь Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Служба безпеки України (СБУ). Загалом затриманих підозрюють у вимаганні  1,1 млн долл. неправомірної вигоди.

 

Тиждень.ua вирішив зібрати усю наявну інформацію про затримання замміністра МінТОТ і подальший перебіг подій.

 

Увечері у середу під час затримання Гримчака його дружина Юлія написала у Facebook, що в їхньому домі проходять обшуки. 

 

 

Пізніше вона повідомила, що посадовця затримали близько 21:40, коли він вийшов до магазину. Жінка назвала кримінальне провадження щодо її чоловіка політичним замовленням і заявила, що вперше чує про інкримінований хабар. Також вона додала, що другий затриманий є її братом.

 

Крім того, дружина Гримчака опублікувала рішення суду Чернігова, на підставі якого проводилися обшуки. З документа випливає, що правоохоронці затримали заступника міністра у рамках розслідування кримінального провадження № 12010000000000046, яке стосується замаху на Тетяну Чорновол. 

 

 

У коментарі журналістам вона розповіла, що на проведення обшуку у квартирі сім’ї Гримчаків дала дозвіл слідчий суддя Деснянського райсуду Чернігова Наталія Лямзіна. Зокрема, суддя задовольнила клопотання прокурора ГПУ про проведення обшуку у справі, порушеній 4 лютого 2014 року.

 

Наступного дня цю інформацію прокоментує начальник управління спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк. За його словами, особа, яка підозрюється на причетність до побиття Чорновол, коли її документували, то отримали інформацію, що вчиняється новий злочин. Під час документування цього злочину виявили, що до нього причетний Гримчак. Це новий злочин, який не пов'язаний з фактом побиття Чорновол, але він виявлений під час розслідування злочину по Чорновол.

 

У чому підозрюють Гримчака

 

Пізніше у середу НАБУ розкрило деякі деталі затримання. Зокрема, у відомстві повідомили, що Гримчак з «помічником» вимагали хабар начебто «за здійснення ними впливу на прийняття рішень особами, уповноваженими на виконання функцій держави».

 

 

Водночас заступник очільника МінТОТ Георгій Тука заявив, що у його затриманого колеги немає «помічників» і додав, що Гримчак був затриманий не за свою роботу в міністерстві і що його затримання не має жодного стосунку до його службових обов‘язків.

 

 

Детальнішу інформацію надав генеральний прокурор Юрій Луценко. За його словами, слідчі встановили, що замміністр разом зі спільниками вимагали кошти за вплив на рішення судів та чиновників Мінкультури для прийняття замовлених рішень.

 

 

Більше подробиць справи Гримчака розкрили в Службі безпеки та Генеральній прокуратурі України та НАБУ 15 серпня.

 

Так, у СБУ назвали ім’я «помічника» Гримчака - Ігор Овдієнко і повідомили, що управління по боротьбі із корупцією спецлужби понад місяць стежили за тим, як заступник міністра разом з Овдієнком отримували першу частину хабара. За версією СБУ, першу частину хабаря підозрюваним передали раніше у розмірі понад 600 тис. долл. Ці гроші вони начебто конвертували у "своїх" валютних обмінниках. Працівники спецслужби відстежували ці операції та одразу вилучали ці гроші, щоб не втратити їх, оскільки вони були прямим речовим доказом. Вся операція трималася у суворій таємниці.

 

Також Служба безпеки опублікувала фото та відео затримання підозрюваних. 

 

 

Водночас речник Генпрокуратури Андрій Лисенко заявив, що Гримчака і його «помічника» підозрюють у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України. Тобто у шахрайстві.

 

«За результатами досудового розслідування встановлено, що вказані особи, за обіцянку забезпечити вплив на суддів ВСУ щодо винесення рішення на користь зацікавленої особи, та також за здійснення впливу на відповідних службових осіб Мінкульту та КМДА, шляхом використання свої службових повноважень, здійснили злочинні дії спрямовані на заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах, шляхом обману та зловживання довірою, в загальній сумі 1,1 млн. доларів США. 14.08.2019 під час одержання частини грошових коштів в сумі у розмірі 480 тис. доларів США, їх було затримано «на гарячому». Громадяни Г. та О. затримані в порядку передбаченому ст. 208 КПК України та поміщені в ІТТ», - йшлося в повідомленні.

 

 

За даними НАБУ, Гримчак за хабарі у 80 тис. і 1 млн доларів обіцяв представнику приватної фірми розв'язати дві проблеми. Зокрема, звернутися до заступниці генерального прокурора, щоб вона вплинула на голову Касаційного цивільного суду, який так само може вплинути на суддів Верховного суду України.

 

«Як встановило слідство, представник інтересів приватного ТОВ під час спілкування із заступником міністра з питань ТОТ повідомив про проблему, вирішення якої належить до сфери компетенції судової гілки влади. Вказане ТОВ потребувало консультації з приводу розгляду цивільної справи щодо стягнення боргу з іншого приватного підприємства на його користь. На це звернення заступник міністра з питань ТОТ повідомив, що за грошову винагороду у розмірі 100 тис. дол. США, використовуючи свої зв’язки, зможе забезпечити прийняття необхідного судового рішення. Зі слів посадовця, він нібито мав звернутися до заступника Генерального прокурора, щоб остання вплинула на голову Касаційного цивільного суду (у складі Верховного Суду), який, у свою чергу, може вплинути на суддів цього ж суду”, - йшлося у повідомленні.

 

Надалі сума неправомірної вигоди була зменшена до 80 тис. дол. Після одержання першої частини неправомірної вигоди в сумі 50 тис. дол. заступник міністра та його «помічник» розподілили кошти між собою. Другу частину у сумі 30 тис. дол. їм було передано 14 серпня 2019 року, стверджують у НАБУ.

 

Водночас в одній з розмов із заступником міністра представник ТОВ розповів йому про проходження товариством складної процедури погодження дозвільних документів на здійснення будівельних робіт на земельних ділянках у Києві, які відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» належать до пам’яток культурної спадщини. Дізнавшись про це, заступник міністра запропонував свої «послуги» із забезпечення погодження проєктної документації за грошову винагороду у розмірі 1 млн дол. Як запевняли учасники корупційної схеми, вказана сума начебто мала бути розподілена між керівниками та службовими особами виконавчих органів влади, серед яких: Міністерство культури України, Міністерство юстиції України, Український державний інститут культурної спадщини, Київська міська державна адміністрація та інші. 

 

Також НАБУ опублікувало схеми зловживань, які інкримінують заступнику міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України. 

 

 

 

 

Міністерство культури України зі свого боку відкинули будь-які звинувачення чи підозри і заявили, що не займаються дозволами на будівництво.

 

«З 1 січня 2019 року, зі вступом в дію змін до чинного законодавства, на період до затвердження у встановленому порядку історико-архітектурного опорного плану Мінкультури не має жодних правових підстав погодження будь-якого нового будівництва на території історично населених місць, у тому числі м. Києва», - йшлося в повідомленні в понеділок.

 

Тому, зауважили у відомстві, «будь-які звинувачення чи підозри щодо зловживань з питань містобудівних перетворень працівниками Мінкультури є безпідставними, надуманими та такими, що не базуються на жодній з норм права. Міністерство не погоджує проекти будівництва чи реконструкції будівель в історично населених місцях, у тому числі в м. Києві».

 

Додамо, що вилучення півмільйона доларів при його затриманні Гримчака заперечила його адвокатка Тетяна Матяш. За її словами, сам факт передачі хабара Гримчаку не зафіксовано, оскільки замість 0,5 доларів там "виявили календарики".

 

"Грошових коштів там було - ну, у нього вилучили його власні кошти і там ще якісь кошти, десь про тих півмільйона, що вони розповідають, - ні, не було. Там півмільйона - це були календарики", - зазначила вона в ефірі одного з телеканалів.

 

Оголошення підозри

 

Увечері 15 серпня НАБУ повідомило Гримчаку і його «помічнику» про підозру у шахрайстві. Правова кваліфікація їхніх дій — ч. 4 ст. 190 КК України.

 

«За даними слідства, ці особи шляхом обману заволоділи чужим майном — грошовими коштами — в особливо великому розмірі. Їх було викрито та затримано одразу після одержання частини неправомірної вигоди 14 серпня 2019 року, яку було вилучено під час здійснених обшуків», — поінформували в НАБУ.

 

 

16 серпня адвокат адвокат Матяш заявила, що сторона обвинувачення клопотатиме в суді про обрання Юрію Гримчаку та його «помічнику» запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з альтернативою «максимальної» суми судової застави. Крім того, за її словами, заступника міністра перевезли до Слідчого управління Генеральної прокуратури України. Також захисниця повідомила, що ще не отримала клопотання про обрання запобіжного заходу.

 

Довідка.

 

Юрій Миколайович Гримчак народився в Донецьку 30 жовтня 1965 року. У 2002-2005 роках працював помічником-консультантом на той момент народного депутата України Юрія Луценка. У 2005-2006 роках був заступником голови Донецької облдержадміністрації Вадима Чупруна, а до 2007 - депутатом Донецької ОДА. У 2007 Гримчак був обраним народним депутатом у Раді VI скликання від блоку "Наша Україна - Народна самооборона". Очолював підкомітет з питань депутатської етики комітету Ради з питань регламенту, депутатської етики і забезпечення діяльності ВР. У 2012 балотувався в Раду від "Батьківщина", але не пройшов. Гримчак почав працювати в Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб з жовтня 2016 року - на посаді радника міністра. Кабінет міністрів призначив його заступником очільника МінТОТ у березні 2017 року.