Світ 2019-10-24 12:44 Шавалюк Любомир

Еран Лассер: «Ізраїль створює попит на аутсорсингові ІТ-послуги»

30 жовтня відбудеться другий Україно-ізраїльський інноваційний саміт, мета якого — посилити ділові зв’язки й співпрацю між урядами, бізнесом та екосистемами стартапів України та Ізраїлю. Тиждень поспілкувався про особливості розвитку ІТ-освіти та хайтек-галузі в Ізраїлі з одним з учасників саміту, засновником компанії — лідера ІТ-освіти Ізраїлю John Bryce Training Ераном Лассером.

Рік-два тому на Світовому економічному форумі в Давосі прозвучало, що дефіцит ІТ-спеціалістів у США становить 500 тис. осіб, а в Європі 600 тис. Чи спостерігаєте ви цей дефіцит і яка його специфіка?

 

— Зі свого досвіду скажу, що цей дефіцит наявний по всьому світу. Кожне з тих місць на Землі, що я відвідав, мало потребу в ІТ-спеціалістах. Дефіцит навичок, як ми його називаємо, є всюди починаючи з великих країн, зокрема США, Великої Британії, Німеччини тощо. Навіть в Ізраїлі, де працює приблизно 300 тис. ІТ-спеціалістів, дефіцит таких професіоналів становить 30 тис. осіб. Звісно, ми намагаємося перенавчати людей. Але є альтернатива: експортувати роботу, тобто віддавати її на аутсорсинг. Тому Ізраїль створює попит на аутсорсингові ІТ-послуги для інших країн, наприклад України: приблизно 15 тис. робочих місць ми заповнюємо на українському ринку праці. І коли я виступаю з промовами в Ізраїлі, то завжди кажу, що це виправданий вихід із ситуації. Чому ні? Якщо є такий кадровий дефіцит, то потрібно його заповнювати з-за кордону.
Були часи, коли ізраїльські компанії замовляли аутсорсингові послуги в Індії. Але в підсумку вони припинили цим займатися. Бо якщо ти ведеш бізнес в Ізраїлі, то хочеш, щоб твої партнери були з однакової часової зони й мали схожу ментальність. Мій дід родом із Польщі, дід мого колеги з України. Тому нам значно легше працювати з людьми з України, Білорусі, Румунії, Болгарії. Тож ізраїльські ІТ-компанії переорієнтовують аутсорсинг на ці країни.

 

Які ще є опції заповнення кадрового дефіциту крім аутсорсингу?


— На сьогодні ізраїльські компанії використовують три опції. Перша — аутсорсинг, використання послуг таких компаній, як EPAM, SoftServe або сотень інших. Друга — відкриття філії в Україні, яка набирала б спеціалістів і виконувала певні види робіт. Хороший приклад — компанія WIX, акції якої торгуються на Нью-Йоркській фондовій біржі в США з капіталізацією кілька мільярдів доларів. Компанія відкрила девелоперський центр в Україні, у якому працює кілька сотень ІТ-спеціалістів. Третя опція — імпортувати професіоналів з України до Ізраїлю. Така можливість також є.

 

Читайте також: Володимир Лавренчук: «Досягнута макроекономічна стабільність — хороший фундамент для зростання»

 

Ви заснували компанію John Bryce Training, яка сьогодні займає 70% ринку ІТ-освіти в Ізраїлі. Як вона вмонтована в ізраїльську екосистему стартапів?


— Дозвольте почати з того, що компанія John Bryce Training створила для кожного громадянина Ізраїлю можливість отримати роботу в хайтек-бізнесі. Після закінчення університету чи вищої школи кожен має можливість пройти навчання за методикою Telem, що використовується в армії держави Ізраїль. Ми беремо людину, яка не має жодних навичок, наприклад, у програмуванні, і через шість — вісім місяців інтенсивного навчання у формі вечірніх занять вона може влаштуватися на роботу як молодший програміст.


Ми були першими, хто запровадив таку опцію на ізраїльському ринку понад 20 років тому. У той час хайтек-галузь стрімко розвивалася в Ізраїлі, так що кожен прагнув потрапити туди на роботу. Тому після заснування John Bryce Training ми швидко стали домінувати на ринку.
Нагадаю, що в Ізраїлі більшість людей починають навчання в університеті у віці близько 25 років. Тобто абсолютно не так, як, наприклад, в Україні. Це дуже цікаво, бо у віці 18 років кожен юнак або дівчина йде служити в армію. Це обов’язково для всіх. Там кожен із них проводить щонайменше три роки, а дехто навіть більше. Після армії всі молоді люди потребують відпочинку, тому їдуть за кордон у тривалу подорож. Це факт. У мене два дорослі сини. Саме так вони вчинили. Отже, можуть почати навчатися в університеті у 24 або 25 років. Ось так.
У John Bryce Training ми запропонували коротший шлях. Вам не потрібно мати диплом із комп’ютерних наук чи взагалі академічний диплом: досить великої мотивації. Якщо маєте мотивацію та базові здібності, можемо з вас зробити молодшого програміста. Ми запровадили це на ізраїльському ринку. А тоді вже люди, які працювали в інших професіях, — бухгалтери, юристи, фахівці з дипломами з управління бізнесом (МВА), — захотіли потрапити в хайтек-індустрію та стали вступати на курси John Bryce Training.


Те саме я зараз впроваджую в Києві в DAN. IT education. Це абсолютно такий самий процес, ті самі методологія, система відбору кандидатів, матеріали та вчителі з Ізраїлю.

 

Ви згадали про застосування армійських методів навчання. Що мається на увазі?

 

— Найголовніше для особи, яка хоче чогось навчитися, — це бажання наполегливо працювати. Такі курси не підходять для людей, які хочуть просто посидіти в класі або не ходити на заняття й отримати сертифікат чи диплом. Сертифікат неважливий, головне — це бажання та здатність вчитися й важко працювати протягом навчання. Курс досить важкий, потрібно пройти систему відбору. Ми запозичили її в Ізраїлю, вона перевіряє рівень логічного мислення абітурієнта. За результатами відбору можемо порекомендувати, у якому напрямі людині варто розвиватися: програмуванні, веб-маркетингу тощо. Не кожен може пройти цей відбір.

 

Читайте також: Від супутників до нового пороху

 

Далі студент навчається за методологією Telem. Назву легко прочитати, але, повірте мені, це дуже непроста методологія, сфокусована на розвитку практичних навичок, що дають змогу виконувати завдання, які компанії ставлять перед молодшими програмістами. Після того, як студент виконує фінальний проект, ми отримуємо готового молодшого програміста.


Ще один важливий нюанс: ми сформували Наглядову раду, до якої входять посадовці місцевих ІТ-компаній, наприклад із Києва. Вони представляють місцевий ринок і пояснюють нам, що саме їм потрібно. Тож ми вибудовуємо навчальні курси відповідно до потреб роботодавців. У підсумку пропонуємо дуже хороший продукт людям, які проходять наші курси. Можу сказати, що ми постійно отримуємо запити з інших міст України та інших країн, щоб відкрити філії DAN. IT education у них. Сьогодні розглядаємо різні можливості й думаю, що у 2020 році ви побачите, як ми розширяємося й починаємо працювати в інших містах України.

 

Армійські методи навчання — це результат вашої служби в Mamram (Центрі обчислювальних та інформаційних систем в ізраїльській армії) чи співпраці John Bryce Training з армією держави Ізраїль?


— Це результат мого досвіду в армії. Звісно, у John Bryce Training ми мали деякі проекти з ізраїльською армією. Але моя сфера відповідальності в армії була пов’язана з використанням цього методу. Тому щоразу, коли відкриваю новий навчальний центр, я його використовую.

Чи пов’язаний успіх ваших освітніх проектів в Ізраїлі та Україні з допомогою держави?


— Дотепер в Україні ми не мали жодних спільних проектів з урядом. Але я вірю, що за нової влади значно більше уваги приділятиметься співпраці з приватними установами на кшталт нашої. Можу сказати, що в Ізраїлі, а також Азербайджані та Грузії є дуже добра комунікація між державою та установами, як-от наша.


Наприклад, в Ізраїлі держава займається масштабним субсидуванням такого навчання. Бо свого часу уряд заявив, що хайтек — один із пріоритетів розвитку економіки, тому держава потребує максимальну кількість програмістів. Відповідно кожен, хто закінчує службу в армії, дістає можливість навчатися на програмах на кшталт тих, які пропонує John Bryce Training. Держава субсидує близько 70% вартості навчання. Така практика наявна в Ізраїлі протягом останніх 15 років. Це дуже важливо, адже допомагає ринку зменшувати кадровий дефіцит. Я можу тільки рекомендувати іншим країнам переймати те, що ізраїльський уряд робить для підтримки хайтек-індустрії.

 

Читайте також: Геополітичне перехрестя цивілізацій


За аналогією з John Bryce Training ми заснували DAN. IT education у Києві. Ця компанія привнесла на український ринок ізраїльські ноу-хау в ІТ-освіті, зокрема ті ноу-хау, які я здобув в Ізраїлі за останні 25 років. Ми робимо людей ІТ-спеціалістами з нуля. Кожен, хто має задатки до програмування й готовий напружено працювати, може звернутися в DAN. IT education і через шість — вісім місяців він буде готовим молодшим програмістом.


Важливо те, що ми маємо департамент працевлаштування, який допомагає випускникам знайти роботу. І наявність Наглядової ради, про яку я згадував, дає можливість випускникам знайти роботу передусім у компаніях, які входять до неї. 70% випускників знаходять роботу. Це дуже високий показник.

 

Що ви порекомендували б для пришвидшення розвитку ІТ-освіти в Україні?


— Передусім потрібно спілкуватися. Треба зустрітися з урядом й обговорити можливості. Я можу запропонувати власний досвід з Ізраїлю та інших країн, успішні приклади проектів в ІТ-освіті. Мова не тільки про курси програмування на кшталт тих, що пропонує DAN. IT education, а й про те, як запровадити якісну ІТ-освіту у вищій школі. У мене величезний досвід і чималі успіхи в тому, як почати залучати людей у світ програмування з восьми-дев’яти років. В Ізраїлі є чимало програм, які цим займаються. Я можу поділитися своїми знаннями в цій сфері та в галузі неперервної освіти.


В Україні ми тісно співпрацюємо з Асоціацією IT України і пишаємося цим. Як мені відомо, асоціація вже розпочинає спілкування з урядом на теми ІТ, і ми будемо частиною цього діалогу. 

 

Детальніше про Українсько-ізраїльський інноваційний саміт

 

----------------

Еран Лассер — ізраїльський бізнесмен. У 1983–1990 роках обіймав керівні посади в Mamram (Центрі обчислювальних та інформаційних систем Армії Ізраїлю). У 1992-му здобув ступінь бакалавра з математики та комп’ютерних наук в Університеті імені Бар-Ілана в Рамат-Гані (Ізраїль). 1994 року заснував компанію John Bryce Training, яка згодом стала лідером в галузі ІТ-освіти Ізраїлю. У 2017-му став співзасновником DAN. IT education — українського аналога John Bryce Training.