Світ 2019-11-08 17:36 Марія Очеретяна

Справа Байденів, Луценко та Аваков. Що відомо зі свідчень Волкера у Конгресі

Колишній спецпредставник США не знав нічого про Хантера Байдена і радив Україні не втручатися у справи американців.

Конгрес США 6 листопада оприлюднив стенограму слухань колишнього спецпредставника США з питань України Курта Волкера, що проходили "за закритими дверима" у рамках розслідування ймовірного тиску президента США Дональда Трампа на Україну. 

 

Тиждень.ua виділив найголовніше у свідченнях дипломата у справі щодо імпічменту Трампа.

 

"Ми говорили Трампу, що цей хлопець (Зеленський) - інший"

 

Волкер розповів, що після інавгурації Зеленського у травні він зустрівся з Трампом та його топ-радниками у Вашингтоні. У зустрічі взяли участь міністр енергетики Рік Перрі, посол США в ЄС Гордон Сондленд та сенатор Рон Джонсон. 

 

"У нас було дуже гарне враження від президента Зеленського. Ми вірили, що він щиро відданий реформам в Україні та боротьбі з корупцією. Ми також вірили, що це - найкращий шанс для України за останні 20 з лишком років нарешті справді побороти корупцію, яка полонила країну на такий довгий час", - сказав дипломат. 

 

Він додав, що радники хотіли переконати Трампа зустрітися з Зеленським, оскільки новообраний президент потребував підтримки у боротьбі з олігархами та корупцією.  Натомість Трамп показав, що "має дуже глибоко вкорінений негативний погляд на Україну", що базується на попередній корумпованості держави. 

 

"Ця позиція мала свої причини. Будь-хто, хто не знає нічого про Україну, подумав би так само. Тому було важливо переконати його. Ми говорили йому, що вона (Україна, - ред.) інша, що цей хлопець (Зеленський - Ред.) - інший", - сказав він. 

 

Також виявилося, що про корумпцію в Україні главі держави розповідав його адвокат Джуліані. 

 

Луценко й Аваков намагалися дистанціюватися від Порошенка

 

Дипломат розповів про візити екс-генпрокурора Юрія Луценка та міністра внутрішніх справ Арсена Авакова до США. Волкер зазначив, що вони намагалися дистанціюватися від політики п'ятого президента Петра Порошенка, вочевидь, сподіваючись залишитися на посадах після зміни влади.

 

"На мою думку, Луценко  поводився так, щоб виглядати корисним для США, тому що він хотів зберегти свою роботу. Вдаючи, що він важливий і цінний для США, він сподівався, що Штати захищатимуть його, якщо президент захоче прибрати його з посади", - пояснив дипломат. 

 

 

Він додав, що Аваков у США поводився так, наче хотів мати окрему мережу контактів у Вашингтоні, не залежну від Порошенка.

 

"Напевно, він вважав, що залишиться на посаді", - зазначив Волкер. 

 

Волкер не вірив, що допомоги Україні не буде

 

За словами дипломата, Пентагон, Держдепартамент та Рада національної безпеки погоджувалися, що важливо надавати військову підтримку Україні. Волкер не знав причини, через яку допомогу Україні затримали, але припускав, що це могло бути пов'язано з бюджетом, оскільки раніше у США оприлюднили один звіт про затримку всіх витрат на допомогу країнам через неефективне використання коштів. 

 

"Я просто не вірив, що допомоги (Україні - ред.) не буде", - зазначив він. 

 

Дипломат додав, що військова допомога була для України критично важливою, оскільки "країна реформує та покращує свої військові потужності і стримує російську агресію". 

 

Українцям радили не втручатися у справу Байденів

 

Дипломат заявив, що ніколи не чув, що Трамп хоче змусити Україну розслідувати справу конкурента американського президента Джо Байдена та його сина Хантера і компанії Burisma. Він також не знав, чи збирався лідер США просити українську владу про розслідування можливого втручання України у президентські вибори, хоча йому було відомо, що Трамп має такі підозри. 

 

Під час слухань Волкер розповів, що і екс-посол США Марі Йованович, і спеціальний повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор виступали проти того, щоб українці проводили розслідування щодо Байденів. 

 

"Я скажу навіть більше, я знаю від Вільяма Тейлора, що він особливо радив українцям: не втручайтеся; не робіть нічого, що може розцінюватися як втручання в американські вибори", - додав він. 

 

 

На запитання, як Хантер Байден міг потрапити в компанію Burisma, Волкер припустив, що оскільки це підприємство було відоме корумпованістю та відмиванням грошей, керівництво могло спробувати скористатися іменем Байдена: "вони хотіли відбілити репутацію, і один зі способів - використати нові імена, тобто показати: "бачите, ми очистилися". 

 

Він додав, що до публікації стенограми розмови Трампа і Зеленського давно не чув нічого про Байденів, а Хантера Байдена він у принципі нічого не знає. На цьому дипломат наголосив кілька разів.