Світ 2020-02-03 13:22 Лазарева Алла
  ▪   Париж

Вілла Ахметова. Скільки олігарху треба для щастя?

Як відреагувала французька преса на купівлю українським олігархом королівської вілли на Лазурному березі

Поки українці сперечаються, чи варто продавати собаку, аби заплатити за комуналку, французи не надивуються черговим парадоксам української дійсності. “Новий власник найдорожчої вілли Франції... українець! - повідомив впливовий щоденний часопис Les Echos. - Славетна вілла “Кедри” (Les Cèdres) в елітному містечку Сен-Жан-Кап-Ферра нарешті знайшла нового господаря. Виноробний концерн Campari, за інформацією Financial Times, продав колишню резиденцію бельгійського короля за 200 мільйонів євро Рінату Ахметову”.

 

Французькі колеги розповідають, що за райським куточком на півдорозі між Монако та Ніццею полював коронний принц Саудівської Аравії Мухаммад ібн Салман. Але не склалося. Примхлива фортуна усміхнулася “сину шахтаря та колишньому бандитському ватажку”, схарактеризував нового власника часопис Ouest France. Мас-медіа уточнюють, що Рінат Ахметов не вперше купує нерухомість за захмарними цінами. “Кілька років тому він придбав на 136 мільйонів ліврів найдорожчу квартиру в Гайд Парку, в центрі Лондона,” - повідомив портал Capital.fr.

 

Читайте також: Суркіс проти Ахметова: нова фаза війни

 

Спеціалізований економічний журнал уточнює, що ціна, яку заплатив український олігарх за віллу площею в 1700 м2 - рекордна для французького ринку. Колишню власність короля Бельгії побудовано в 1830 році. Крім 14 спалень, декількох віталень, басейну, бібліотеки, 25 теплиць з підігрівом та конюшні, маєток містить всесвітньо відомий ботанічний сад, у якому, на 14 гектарах, зібрані 14 000 рідкісних рослин, що й пояснює його високу ціну. Попередній господар — фірма Campari - виставив цю віллу на продаж понад три роки тому. Спочатку, як повідомляє BFM Immo, — за 1 мільярд євро, потім за 400 мільйонів, аж поки не продав за 200.

 

“Статки Ахметова  - $6.7 млрд, - нагадує популярна щоденна газета Le Figaro. - Відтак, нова вілла на Лазурному узберіжжі становить лише 3% власності українського олігарха, який має активи в металургії, вугільній промисловості, енергетиці, банківській галузі та страхуванні, а також у медійній сфері та в нерухомості”. Часопис повідомляє, що концерн  SCM підтвердив купівлю “Кедрів” та назвав операцію “довготривалою інвестицією”, що буде використовуватися як “приватна резиденція”.

 

Найбільша регіональна газета Ouest France зауважує, що пан Ахметов -  “обережна людина”. “У свої 53 роки він їздить лише в броньованому мерседесі, з 10 охоронцями, - йдеться в статті. - Живе у фортеці, за 4-метровими парканами. Пережив три замахи... Зовсім непогано для шахтарського сина татарського походження, який був у 80 роках у рідному Донецьку бандитським ватажком, перед тим, як стати професійним картярем, а потім - розбагатіти на вугіллі.” Автор публікації розповідає, що сьогодні олігарх “намагається виглядати філантропом, але має не самих лише друзів”. На думку Ouest France, підтримка територіальної цілісності України допомогла Ахметову уникнути переслідувань за корупцію”, тож “ніщо не псуватиме йому відпочинок на Лазурному березі”.

 

Читайте також: Ахметов і плани Кремля

 

У свою чергу часопис Le Figaro уточнює, що королівська вілла з 1924 року перебувала у власності одного з найвідоміших виноробів франції Александра Марньє-Лапостолла, автора рецепту славетного лікеру з гірких помаранчів. “Містечко Сен-Жан-Кап-Ферра називають “півостровом мільярдерів”, - підказує BFM Immo.

 

А часопис Libre Belgique бачить Ріната Ахметова “одним з найвпливовіших та найзагадковіших осіб в Україні”. Автори статті наголошують, що багатій не цурається благочинності та, зокрема, “надав допомогу жертвам катастрофи в Фукусимі, в пам’ять про  катастрофу в Чорнобилі... Він завжди намагався грати роль “миротворця” в конфлікті між Україною та озброєними Росією сепаратистами... Публічно на підтримку жодної з сторін, не висловлюється”. Бельгійські журналісти замислилися над тим, чи можна вважати Ахметова “прихильником Владіміра Путіна”? Однозначного висновку вони не дійшли, узагальнивши, що “поки що офіційних підтверджень цьому немає”.  Проте той факт, що декларативна підтримка “унітарної України” не заважає Ахметову “зустрічатися з проросійськими лідерами у себе вдома, в рідному Донецьку” наводить західну пресу на сумніви.

 

“Найбагатший українець купив найдорожчу віллу Франції”, - так назвав статтю впливовий економічний журнал Capital. Українці не припиняють дивувати французів. Зокрема — екстравагантністю смаків та примхами своїх найбагатших громадян, на фоні загальної бідності населення.