Наука 2020-03-16 11:52 Катерина Койдан

Штучний інтелект проти коронавірусу

Як новітні технології можуть протистояти новому вірусу, який з потенційної загрози перетворюється на реальну.

29 лютого у штаті Вашингтон США було офіційно зафіксовано три випадки захворювання на новий китайський коронавірус COVID-19 і одну смерть від цієї хвороби. Стало очевидно, що офіційна кількість хворих суттєво занижена, адже згідно зібраних даних, смертність від цього коронавіруса складає від 0.5% до 5%.

 

Існує кілька методів оцінки реальної кількості захворювань, в тому числі на основі інформації про смертельні випадки. Отож, від зараження до смерті проходить в середньому 17.3 дні. Це означає, що людина, яка померла 29 лютого у Вашингтоні заразилась ще 12 лютого. Якщо припустити рівень смертності на рівні 1%, то це означає, що на той момент на відповідній території було вже близько 100 хворих, один з яких помер через 17 днів. Також, дані показують, що кількість випадків захворювань подвоюється приблизно кожні 6 днів, а це означає, що на момент першої смерті у штаті Вашингтон ймовірно вже було близько 800 хворих на коронавірус. Офіційні дані при цьому показували лише три випадки.

 

Читайте також: Die Welt: Недооцінена небезпека

 

В Україні зафіксовані дуже схожі цифри. Однак, перша жінка, що померла від коронавірусу ймовірно заразилась на території Польщі, а тому ці розрахунки не можна в повній мірі застосовувати до нашої країни. Тим не менш, ці дані дають певне розуміння про яку реальну кількість заражень на території нашої країни може йти мова.

 

Суттєва різниця між офіційними та реальними даними не є проблемою суто українською. І навіть наявність великої кількості тестів не вирішить це питання повністю. 80% людей, хворих на коронавірус, мають помірні симптоми, які дуже важко відрізнити від звичайного грипу чи простуди. Деякі взагалі хворіють безсимптомно. Якщо людина з помірними симптомами грипу не була нещодавно закордоном та не спілкувалась ні з ким, хто щойно повернувся з-за кордону, їй навряд чи спаде думка викликати швидку допомогу у спеціальних захисних костюмах для перевірки на коронавірус. Та й лікарі, згідно наявних у них на даний момент інструкцій, не поспішатимуть проводити відповідний тест.

 

Так, у Швеції, де зафіксовано близько 1000 випадків захворювань, в тому числі два смертельні випадки, рекомендують молодим людям, що не належать до групи ризику та мають помірні симптоми ГРВІ, просто сидіти і лікуватися вдома, а лікарям дзвонити лише при погіршенні стану. Таким чином там намагаються зменшити навантаження на медичну систему, аби ті, хто дійсно потребує медичної допомоги, могли її отримати.

 

Наявні дані показують, що рівень смертності від коронавірусу варіюється від 0.5% у добре підготовлених країнах, як-то Південна Корея, до 3%-5% у країнах, де медична система не витримує навантаження. Італійські лікарі вже вимушені обирати, кому надавати допомогу в ситуації дефіциту медичного обладнання.

 

Читайте також: Математика проти епідемій

 

У час стрімкого розвитку науки та інновацій постає питання – чи можуть новітні технології надати суттєву підтримку медичній системі у такій критичній ситуації? На сьогоднішній день виглядає так, що технології поки не здатні врятувати світ від пандемії, але вже надають неабияку підтримку системі охорони здоров’я у протидії поширенню нових вірусів.

 

По-перше, алгоритми штучного інтелекту використовуються для передбачення епідемій. Цього разу сервіси від компаній BlueDot та Metabiota помітили ознаки нового вірусу за кілька днів до появи офіційних заяв. Вони також досить точно передбачили, які країни, окрім Китаю, будуть під найбільшою загрозою. Але поки цієї інформації виявилось недостатньо, аби уряди цих країн зреагували відповідним чином.

 

Також, новітні технології допомагають пришвидшити діагностику коронавірусу. Так, новий алгоритм від китайського технічного гіганта Alibaba може розпізнати новий вірус на знімках КТ за 20 секунд. Точність діагностики досить висока – 96%. Однак, ознаки коронавірусу не одразу помітні на знімках КТ, а тому цей метод не підходить для ранньої діагностики.

 

Читайте також: Коронавірус підштовхує світ до рецесії

 

Вчені також намагаються застосовувати штучний інтелект для винайдення вакцин та ліків від нового коронавірусу. Алгоритми дійсно можуть допомогти швидко знайти потенційно корисні сполуки, але ці препарати все одно повинні будуть пройти через усі необхідні тестування і погодження, а тому вакцину від COVID-19 очікують не раніше, ніж за півтора роки.

 

Проте, вже сьогодні останні технології демонструють свою ефективність у протидії поширенню коронавірусу. Наприклад, китайські технічні гіганти об’єдналися і на базі величезного масиву даних, які вони збирають про всіх китайців, присвоїли кожному громадянину Китаю QR-код, що відображав рівень ризику зараження коронавірусом. Цей QR-код відображався на смартфоні різним кольором, залежно від рівня ризику, і зелений колір цього коду фактично слугував перепусткою у різні будівлі, в тому числі у власне помешкання, а також як дозвіл на пересування між містами. У Південній Кореї уряд використовує спеціальний додаток з GPS-трекером, який відслідковує, чи люди, яким через наявність або підозру коронавірусу вказано не виходити з дому, дотримуються режиму самоізоляції.

 

І Китаю, і Південній Кореї вдалось досить успішно загальмувати розповсюдження коронавірусу. Звичайно ж, окрім технологій, зіграли свою роль багато різних факторів, в тому числі дуже жорсткі обмеження пересування та славнозвісна азійська дисципліна. На жаль, більшість західних країн, навіть з розвиненою медициною та технологіями, поки не можуть так само ефективно протистояти епідеміям.

 

схожі публiкацii