Наука 2020-04-14 09:36 Катерина Койдан

Приватні дані vs моніторинг пандемії. Як зібрати інформацію про зараження?

Відстеження усіх контактів інфікованої особи – це один із найефективніших методів боротьби з поширенням вірусу. Але чи можливе таке стеження без загрози безпеці наших даних?

Нещодавно Google та Apple оголосили про створення спеціальної системи, яка дозволить відслідковувати контакти інфікованої особи, використовуючи технологію Bluetooth. Якщо ви завантажите спеціальний додаток, система фіксуватиме телефони навколо. Пізніше, в разі позитивного тесту на COVID-19, ви можете добровільно повідомити в додатку про те, що інфіковані і всі власники телефонів, які були на невеликій відстані від вас протягом останніх 14 днів отримають повідомлення про ризик того, що вони могли заразитися. Так само, і ви отримаєте повідомлення, якщо перебували поруч з інфікованою особою.

 

Такий спосіб відстеження має низку важливих переваг. По-перше, Bluetooth,  на відміну від GPS, не фіксує фізичне місцезнаходження користувачів, тобто дані про вашу геолокацію не збиратимуться відповідним додатком. По-друге, така система дозволяє зберегти абсолютну конфіденційність, навіть в разі повідомлення про інфікування. Люди, що опинились у зоні ризику через контакт з інфікованою особою, не отримують жодної інформації щодо того, хто саме є цією  особою. Ба більше, такі дані ніде не зберігатимуться, оскільки телефони передаватимуть вже зашифровану інформацію й на центральних серверах міститимуться лише ці зашифровані дані без можливості відслідкувати власника телефону.

 

Варто згадати і про недоліки такої системи. Вона, наприклад, не зможе розрізнити, чи ви перебували з інфікованою особою в одній кімнаті, чи вона була в кабінеті за стінкою, і ви з нею жодним чином не перетиналась. Тож, ймовірно, досить суттєва частина повідомлень буде викликати необґрунтований стрес. Також запропонована система не розрізняє, чи ви цілий день пропрацювали поруч з інфікованою людиною, чи просто пройшли поруч на вулиці. Очевидно, що в першому випадку ймовірність підхопити хворобу набагато вища, але система буде не в змозі проінформувати користувачів про рівень ризику – лише про те, що він є.

 

Читайте також: Природне походження, котики і причини високої заразності: огляд наукових статей про коронавірус

 

Пізніше Google та Apple планують вбудувати дану функцію відслідковування захворювань на COVID-19 в операційну систему телефону, і відповідно, користувачам не потрібно буде завантажувати окремий додаток. Однак не варто очікувати, що даний інструмент повністю замінить традиційний спосіб відслідковування контактів через інтерв’ювання інфікованої особи. Швидше за все, він буде слугувати лише як доповнення.

 

Однак є й інші ініціативи технічних гігантів щодо допомоги у боротьбі з новим коронавірусом. Так, Facebook та Google планують допомагати Центрам з контролю та профілактики захворювань у США (CDC) у прогнозуванні розповсюдження COVID-19.

 

Для того, щоб зрозуміти, в чому полягатиме суть запланованого проекту, варто почати з опису так званої «піраміди серйозності захворювання», на яку спираються фахівці при аналізі поширення інфекційних хвороб. Внизу піраміди знаходяться безсимптомні носії інфекції, які не відчувають жодних ознак хвороби. На наступному рівні – носії з симптомами, які відчувають себе хворими, але їх стан дозволяє їм лікуватися вдома. Вище у піраміді розміщуються ті, хто потребує госпіталізації, пацієнти у критичному стані, і нарешті, смертельні випадки. Кожен рівень цієї піраміди має чіткий взаємозв’язок з наступним, тобто маючи інформацію про кількість людей у критичному стані, можна досить точно спрогнозувати кількість смертельних випадків. Таким чином, важливо мати інформацію про нижчі рівні піраміди для того, щоб спрогнозувати кількість серйозних випадків захворювання.

 

Читайте також: Математичні моделі пандемії: як роблять прогнози

 

Однак, при обмеженій кількості доступних тестів та обмежених потужностях лабораторій для проведення цих тестів, багато країн тестують лише тих пацієнтів, що потребують госпіталізації. Тож, на практиці дуже важко зібрати інформацію про кількість носіїв інфекції з симптомами, не кажучи вже про безсимптомних носіїв.

 

У такому випадку залишається лише опція широкомасштабного опитування для оцінки кількості носіїв інфекції, що мають симптоми. Однак, така ініціатива матиме сенс лише, якщо вдасться опитати достатньо велику частину населення. Тож, у США вирішили звернутися за допомогою до платформ, які мають доступ до величезної аудиторії американських громадян – Facebook та Google. Компанії погодились посприяти у проведенні відповідного опитування, в межах якого користувачі зможуть добровільно повідомити про наявність у них симптомів, схожих на прояви коронавірусу. Система охорони здоров’я США сподівається використати ці дані для кращого прогнозу захворюваності у тих чи інших регіонах, а отже, для більш оптимального розподілу ресурсів.

 

Читайте також: Die Welt: Ці медикаменти тестують проти коронавірусу

 

Що ж стосується конфіденційності даних, то варто зазначити, що жодна з компаній не матиме доступу до результатів опитування – соціальні платформи лише вказуватимуть користувачам, як пройти опитування, але саме опитування повністю управлятиметься державними лабораторіями. Тим не менш, навряд чи така співпраця була б можлива без серйозної загрози пандемії – в нормальних умовах, користувачі неохоче діляться інформацією стосовно свого стану здоров’я, а компанії не ризикують асоціюватися з опитуваннями на такі чутливі теми.

схожі публiкацii