Наука 2020-05-01 19:49 Олег Фея

Імунітет і тести ремдесивіру – огляд наукових новин про коронавірус

Як імунітет може допомагати вірусу і що може стати першим ефективним препаратом проти COVID-19

Не всі імунні відповіді однаково корисні. Схоже на те, що через роботу імунітету наші клітини краще виробляють рецептори АСЕ2, необхідні коронавірусу для проникнення всередину. А ремдесивір, цілком вірогідно, таки доказав ефективність у лікуванні хворих, та цей шлях був тернистим. Про все це докладніше – в нашому огляді.

 

Троянський імунітет

 

Два тижні тому ми писали, базуючись на дослідженні SARS від 2016 року, про три сценарії розвитку вірусу в інфікованому організмі залежно від імунної відповіді. Парадоксальним було те, що в разі слабкої імунної відповіді вірус призводив лише до легких або середніх симптомів, тоді як сильна, але запізніла, відповідь могла призвести організм до смерті.  Наприкінці квітня в журналі Cell вийшла стаття, яка дещо прояснює такий парадокс.

 

Читайте також: Хроніка неоголошеної війни

 

Коронавірус проникає в клітину завдяки рецепторам ACE2, які здебільшого характерні для клітин у легенях. Автори дослідження показали, що імунна відповідь, тобто вироблення інтерферону I типу організмом, пришвидшує і синтез рецепторів АСЕ2 на клітинах. Особливо активно – в клітинах носового епітелію, завдяки чому SARS-CoV-2 має змогу розмножуватися у верхніх дихальних шляхах. Тобто, виробка інтерферону I типу призводить до більш активного розмноження вірусу у носоглотці, що супроводжується болями в горлі. В одному із попередніх оглядів ми вже цитували наукову статтю, в якій показана сильніша взаємодія SARS-CoV-2 із ACE2, ніж у його родича SARS. Через це останній починав активне розмноження у легенях, де багато клітин із ACE2, а коронавірус може починати із верхніх дихальних шляхів. Дослідження в Cell додало розуміння такої різниці – SARS-CoV-2 не тільки щільніше взаємодіє із ACE2, а й самих рецепторів в ході імунної відповіді стає більше, особливо в тканинах носового епітелію, що сприяє стрімкому самовідтворенню вірусу.

 

Підступна серинова протеаза

 

Проникати в клітину вірусу допомагає також клітинний білок TMPRSS2, трансмембранна серинова протеаза 2. Вона розрізає шипоподібний білок віруса, завдяки чому він підтягує капсид вірусу ближче до клітини. Можна навести метафору із фортецею в облозі, куди атакуючі дуже хочуть проникнути. Cолдат б’є списом в лінію захисту, захисники хапають списа, відрубають його частину сокирами, і підтягують до себе цього вояка. Так само і вірусний капсид підтягується ближче до клітинної мембрани завдяки вкороченому шипоподібному білку, щоб вприснути у клітину своє РНК. Автори того ж дослідження в Cell виявили, що усього 3.8% клітин легеневої тканини та кишківника виробляють (експресують) одночасно АСЕ2 та TMPRSS2, а лише АСЕ2 – 6.7%. Найбільше клітин із одночасною виробкою цих білків в носовому епітелії, а також у альвеолах, що зрозуміло. Проте є вони і у клітинах кишківника, що робить цей орган потенційною мішенню віруса. Експресії цих білків присвячено і науковий огляд 107 інших досліджень. Згідно із ним, одночасно експресуватися АСЕ2 та TMPRSS2 можуть також в клітинах нирок, підшлункової залози та головного мозку. Окрім того, клітин одразу із цими двома білками стає більше у похилих чоловіків, а от у дітей віком до 3 років таких клітин найменше. Власне, в дітей коронавірус викликає тільки слабкі симптоми, або ж вони відсутні взагалі.

 

Читайте також: «Наказую не хворіти!»

 

Проте, наразі невідомо, чи обов’язкова наявність двох білків для ураження клітини вірусом, або ж участь у проникненні в неї SARS-CoV-2 можуть приймати й інші білки. Та в іншій статті в Cell зазначається, що ліки на основі інгібіторів серинової протеази можуть також блокувати шляхи проникнення вірусу в клітини.

 

(Не)ефективний ремдесивір

 

Допоки в Офісі Президента України не кажуть, який таємничий препарат тестує МОЗ, у світі активно працюють над доказами ефективності ремдесивіра. І наявні дані поки що мають протиріччя. Ремдесивір – ліки, запатентовані американською компанією Gilead проти вірусу Ебола. Препарат направлений на «обман» вірусу – при копіюванні замість необхідних молекул він постачає схожі, які захоплюються РНК вірусу і далі руйнують цикл його відтворення. Результати клінічних випробувань препарату на 237 пацієнтах були опубліковані 29 квітня в науковому журналі The Lancet. Роботу проводила велика група китайських науковців в Ухані з 6 лютого. Спочатку планували залучити 450 пацієнтів, на той час епідемія в Китаї набирала обертів, та через жорсткий карантин кількість нових випадків захворювання швидко знизилася і дослідники не змогли знайти достатньо добровольців. 158 добровольців отримували ремдесивір, тоді як контрольна група із 79 хворих – плацебо. Результати не показали, що препарат впливає на середні показники тривалості хвороби та смертності краще ніж плацебо. 14% хворих, що приймали препарат, померли проти 13% у контрольній групі, 61% проти 58% виписали із лікарні протягом 28 днів із початку досліджень. Науковці зазначають, що час штучної вентиляції легень пацієнтів із тестової групи був меншим за контрольну групу, проте таких пацієнтів було відносно небагато аби встановити статистично значимий ефект.

 

Читайте також: Повиздихуємо? Не дочекаєтеся!

 

Ще до публікації статті Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) виклала на своєму сайті прес-реліз з попередніми результатами, який призвів до скандалу. Виробник ремдесивіру Gilead розкритикував і саму організацію, і дослідження китайців. Згідно із їхніми твердженнями, через недостатню кількість пацієнтів (237 замість 450 запланованих) не можна говорити однозначно про неефективність препарату, і зараз тривають інші, більш надійні, клінічні випробування. Після критики представниками компанії ВООЗ прибрала прес-реліз зі свого сайту до публікації офіційних даних у The Lancet. Натомість того ж таки 29 квітня американський National Institute of Allergy and Infectious Diseases випустив прес-реліз дослідження на 1063 пацієнтах, що почалося 21 лютого. За їхніми даними, пацієнти, що отримували ремдесивір, одужували в середньому за 11 днів проти 15 днів добровольців із контрольної групи, які отримували плацебо. Смертність же була 8% проти 11,6% у контрольній групі. Повний текст дослідження обіцяють опублікувати згодом. Якщо все так, і в ньому не знайдуть помилок, то, схоже на те, що ремдесивір стане першими ефективними ліками проти COVID-19.

схожі публiкацii