Пандемія. Герої та антигерої 2020-08-14 20:41 Олег Фея

Рак і COVID-19, ризик інфікування в потязі. Огляд наукових статей

Чи важче хворіють на COVID-19 люди, в яких до того було діагностовано рак, як знизити ризик інфікуватися в потязі на кшталт «Інтерсіті», та яке вірусне навантаження у асимптоматичних переносників SARS-CoV-2. Про це докладніше в науковому огляді Тижня.

Коронавірус і рак

 

На даний момент відомо, що найбільший ризик смерті або ускладнень від COVID-19 у людей, що мають одну або декілька хронічних хвороб – діабет, серцево-судинні захворювання, ревматоїдний артрит (докладніше ми писали в одному із попередніх оглядів). Не говорячи про похилий вік. І от Массімо Рюгге, Мануель Цорці та Стефано Гуццінаті із Університету Падуї опублікували у журналі Nature Cancer статтю про перебіг COVID-19 у хворих на рак.

 

Для дослідження вони використали дані по тестуванню 84 246 жителів регіону Венето, одного із найбільш постраждалих від коронавірусу в Італії під час спалаху у березні-квітні. В 11% (9275 людей) тести показали наявність інфікування коронавірусом. У 5.7% (4789 людей) раніше було діагностовано рак, тоді як серед інфікованих на рак хворіла більша відносна кількість людей – 7.8% (723 із 9275). Якщо розглянути за віком, то рак мали 4% інфікованих молодше за 70 років, а у вікових групах 70-79 років та старше 80 – 15% та 14%. Що, в цілому, близько до процентного відношення хворих на рак серед усіх протестованих, розподілених за цими віковими групами.

 

Читайте також: Як виникає COVID-19, хто заражає вірусом та ускладнення роботи серця

 

Серед хворих на рак пацієнтів 55 мали множинні пухлини, серед них 35 потребували госпіталізації через коронавірус, а 8 (14.5%) померли. Загалом 14.7% пацієнтів із раком померли, тоді як серед інших хворих на COVID-19 ця частка була 4.5%. Найбільша ймовірність смерті була в тих людей , кому поставили діагноз за 2 роки до інфікування, і які мали рак грудей, крові та легень. А госпіталізації найчастіше потребували люди із раком грудей (дані тільки для жінок), крові та простати (для чоловіків). Загалом же госпіталізували 56.6% хворих на рак проти 34.4% інфікованих без цієї хвороби.

 

Вчені не пов’язують більший ризик інфікуватися хворим на рак із якимись особливостями коронавірусу. І роблять загальний висновок, що COVID-19 значно гірше перетікає у таких людей, частіше призводячи до госпіталізації і смерті (майже втричі частіше).

 

Як не заразитися в потязі

 

Ваш сусід по «Інтерсіті» весь час кашляє, і ви нервуєте, чи інфікуєтесь, якщо у нього є коронавірус? Група китайських науковців порахувала вірогідність такого сценарію і опублікувала роботу у журналі Clinical Infectious Diseases. Вони взяли дані про переміщення 2334 людей із підтвердженим коронавірусом та 72 093 контактних до них осіб у китайських швидкісних потягах з 19 грудня 2019 до 6 березня 2020 року. Ці потяги за своєю функцією схожі на наші «Інтерсіті» - переважно денні потяги сидячого типу з часом у дорозі не більше 8 годин.

 

Близьким контактом вони назвали людей, що сиділи ближче за 3 ряди до підтверджених інфікованих. Інформацію про розподіл місць пасажирів науковці взяли у державної компанії, що завідує китайською залізницею (China State Railway Group). Також за тими ж даними вчені порахували кількість часу, що люди провели разом у потягах. В середньому люди подорожували разом 2.1 години, а 99.2% пасажирів - менше 8 годин.

 

Читайте також: Альтруїзм та солідарність

 

Отже, більше за все ризик підхопити інфекцію мали люди, що сиділи поряд із хворим в тому ж ряду. Він в середньому дорівнює 3.5% для людей, що сидять поряд менше 8 годин. Люди через сидіння (ширина 0.5 метрів) уже інфікувалися вдвічі рідше – із вірогідністю 1.65%. А ще далі – приблизно 0.39% і менше. Людям на інших рядах майже ні про що переживати – уже для першого ряду вірогідність заразитися не перевищувала 0.24% (для крісел поряд із місцем інфікованого). І в третьому ряді вірогідність заразитися була взагалі незначною – не більше 0.1%. Кожна додаткова година подорожі додавала в середньому 0.15% заразитися, а для сусідніх з інфікованим місця – 1.26%. Загалом 234 пасажири серед близьких контактів заразилися (їх вдесятеро менше, аніж інфікованих пасажирів).

 

Ілюстрація: Ризик заразитися в потязі класу "інтерсіті". Місце інфікованого пасажира відмічене позначкою 0, по горизонталі зображені місця вздовж одного ряду, по вертикалі - самі ряди. Кожен блок малюнку показує час перебування людей поряд (наприклад,  0<h≤1 означає, що люди перебували поряд від 0 до 1 години).  Джерело: Clinical Infectious Diseases

 

Те, що вірогідність заразитися в тому самому ряду найбільша, вчені пояснюють кількома можливими причинами. По-перше, подорожуючі сім’ї або знайомі переважно сидять в одному ряду і багато контактують. По-друге, виходячи в туалет або щось купити, люди проходять повз місце інфікованого, що збільшує вірогідність контакту «обличчя до обличчя».

 

Вчені дають рекомендації, як значно знизити ризик передачі вірусу в денних потягах – саджати людей через 2 місця в одному ряду (тоді відстань між ними становитиме 1 метр) і обмежити спільні подорожі трьома годинами. Та, звичайно, носити маски.

 

Чи менш заразні безсимптомні?

 

В журналі JAMA вийшла стаття колективу корейський вчених, що дослідили вірусне навантаження в залежності від наявних у людини симптомів. У лютому в місті Тегу відбулося найбільше масове зараження коронавірусом у Південній Кореї, спричинене хворою жінкою, що приїхала на збори релігійної спільноти. Влада відслідкувала та ізолювала інфікованих із Тегу в медичних центрах. В одному із яких, де перебувало 303 захворілих, і провели вчені своє дослідження.

 

Читайте також: Ізоляція хворих, народжуваність і модифікований «шип» - огляд наукових новин про коронавірус

 

110 з них були асимптоматичними на початок дослідження, та у 21 потім таки з’явилися характерні симптоми – в середньому через 15 днів після встановлення діагнозу. В інших були типові симптоми COVID-19 – кашель, нежить, втрата відчуття запахів, біль у горлі.  Середній вік пацієнтів був 25 років (від 22 до 36). У всіх інфікованих з інтервалом в кілька днів брали мазки для проведення ПЛР-тестів і визначення вірусного навантаження. Вірусне навантаження у всіх інфікованих було приблизно однаковим, та у тих, в кого з’явилися симптоми, кількість вірусної РНК у мазках зменшувалося трохи повільніше: серед асимптоматичних відносна кількість людей із негативним тестом на 14 та 21 день після встановлення діагнозу скаладала 33.7% та 75.2%, тоді як серед симптоматичних – 29.6% та 69.9%. Через таке ж вірусне навантаження вчені роблять висновок, що асимптоматичні можуть бути заразними в тій же мірі, що і хворі із симптомами. Хоча статистично вони не встановили ризик передачі вірусів – недостатньо даних, бо для обраних пацієнтів було лише відомо, що асимптоматичний інфікований заразив чотирьох членів сім’ї.

схожі публiкацii