Культура 2020-09-04 12:44 Алла Пушкарчук

ГогольFEST, BookForum та Meridian Czernowitz. Головні культурні події вересня

Тиждень.ua зібрав найважливіші культурні події вересня, серед яких Театральний фестиваль "Кіт Ґаватовича" у Львові, мультидисциплінарний фестиваль сучасного мистецтва ГогольFEST у Херсоні, поетичний фестиваль Meridian Czernowitz у Чернівцях, джазовий фестиваль Jazz Kolo у Києві, Одеський міжнародний кінофестиваль (онлайн), міжнародний літературний фестиваль 27 BookForum (онлайн) і не тільки.

1 вересня в Україні стартує Другий кіноклубний фестиваль "Нове українське кіно", який запрошує глядачів на безкоштовні покази найкращих українських стрічок сезону.

 

 

Як зазначається, провести фестиваль у своєму місті можуть всі охочі – до співпраці запрошено кураторів кіноклубів та активістів, які можуть запропонувати простір для показів. 

 

 

 

До програми фестивалю "Нове українське кіно" увійшли: народний хіт 2019 року трагікомедія "Мої думки тихі" Антоніо Лукіча, драма "Додому" Нарімана Алієва, істерн "Дике поле" Ярослава Лодигіна, історичний екшн "Крути 1918" Олексія Шапарєва, драма-фантасмагорія "Місто, в якому не ходять гроші" Ганки Третяк, документальний фільм "Міф" Леоніда Кантера та Івана Яснія.

 

Читайте також: Дар'я Онищенко: "Нам треба бути дуже обережними і чутливими до такої речі, як патріотизм"

 
Також до 31 жовтня частина програми фестивалю "Нове українське кіно" доступна для переглядів у онлайн-версії проєкту "Кіноклуб. Всеукраїнська мережа" від кінокомпанії "Артхаус Трафік" за підтримки Європейського Союзу за програмою Дім Європи.

 

2 вересня у Львові розпочинається 5-ий Театральний фестиваль "Кіт Ґаватовича". Темою цьогорічного фестивалю стали "Тоталітарні особистості".

 

 

"Цьогоріч на території Lem Station ми порушуємо тему тоталітаризму в його індивідуальних проявах в нашому звиклому житті. Це фізичне та психологічне насильство, нетерпимість до інакомислячих, загроза свободі думки та тиск радянської спадщини, що досі деформує і шкодить нашому суспільству. Театр може виконувати терапевтичну функцію і допомагати людям виходити із травматичного досвіду. У нас є достатньо мислячих людей, аби запустити механізм одужання, очищення та переусвідомлення досвіду гніту від тоталітарних проявів", - зазначають організатори.

 

Читайте також: Кінофестиваль «Молодість»: екран та маски

 

У програмі фестивалю, зокрема, вистави "Стус: Перехожий" від ЦСМ "ДАХ", "Декалог" від Ростислава Лози і Стаса Дем'янчука, трансляції вистав "Леді Макбет Мценського повіту",  "Рейк'явік'74" від Belarus Free Theatre, лекція-відкриття: "Особисті Тоталітаризми" від Володимира Беглова, бесіда "Роль сучасного мистецтва у переосмисленні минулого" з арт-менеджером, засновником Ya Gallery і колекціонером Павлом Ґудімовим, бранч із Тетяною Микитенко, а також унікальні екскурсії тоталітарними стежками. Крім того, на відвідувачів фестивалю чекатиме виставка Олександра Грехова "Лесь Курбас".

 

 

Триватиме "Кіт Ґаватовича" до 5 вересня.

 

3 вересня у Києві у Музеї Ханенків відкривається виставка київського живописця, ілюстратора, графіка Матвія Вайсберга.

 

 

"Особливий жанр своїх робіт, присвячених творчості старих майстрів, Вайсберг офіційно визначає як "штудії", а неофіційно — "освідчення у коханні". Приблизно так, але кожен на свій манер, Рубенс і Мане вивчали Тіціана, а Пікассо і Бекон — Веласкеса. Однак діалог художника з класикою відбувається не тільки у режимі «штудій», вже знайомих завсідникам виставок галереї "Дукат". У Музеї Ханенків глядачам доведеться самим вирішувати, як називати його нові й досі ще ніде не представлені твори. Рефлексіями? Метафорами? Або якось інакше, — адже в них вкладено самопізнання майже п’яти століть олійного живопису, що безперервно змінювався, рефлексував, бунтував і заперечував сам себе, втім продовжувався і, як засвідчують картини Матвія Вайсберга, — далі буде", - йдеться в анонсі виставки.

 

Кураторка проєкту: Олена Живкова

 

Виставка триватиме по 27 вересня.

 

4 вересня у Херсоні розпочинається Міжнародний мультидисциплінарний фестиваль сучасного мистецтва ГогольFEST.

 

 

Заплановано, що мистецький захід розташується одночасно на кількох локаціях: на набережній Дніпра біля готелю "Фрегат", в Гідропарку, на площі Героїв біля драматичного театру ім. Куліша, в Urban САDу. Відвідувачам запропонують театральну, музичну, освітню, візуальну та перформативну програми.

 

За словами директора фестивалю Максима Демського, перфоманс-відкриття заходу цього року стане одним із найнеординарніших в Україні.

 

Читайте також: Подих міста у візуальних ефектах Bouquet Kyiv Stage

 

“4 вересня о 21.00 на мосту буде побудована велика сцена у вигляді корабля. Називатись перфоманс буде “Корабель пливе”. Це однойменний фільм Фелліні. Даний проєкт буде направлений на воду – глядач, який спостерігатиме за дійством, буде добиратися на човнах, байдарках, плотах”, – розповів Демський.

 

 

Куратор театральної програми та міжнародних зв’язків Андрій Палатний поділився, що однією з ключових подій фестивалю стане опера “IYOV”, що входить у десятку найкращих опер світу за версією міжнародного журі та була вибрана з-поміж 500 опер з усього світу.

 

З детальною програмою фестивалю можна ознайомитися за посиланням.

 

Зазначається, що всі події ГогольFest відбуватимуться згідно з вимогами МОЗ у зв’язку з уведенням карантинних обмежень.

 

Триватиме дійство до 6 вересня.

 

Із 4 по 6 вересня у Чернівцях проходитиме ХІ Міжнародний поетичний фестиваль Meridian Czernowitz. Фокусна тема цьогорічного фестивалю - "Слідами Целана". Пауль Целан - народжений в Чернівцях німецькомовний поет і перекладач. Вважається одним із найкращих європейських ліричних поетів повоєнного часу.

 

 

Як зазначається, організатори вирішили дещо змінити формат заходу задля безпеки його учасників, гостей і жителів міста. Отож фестиваль відбудеться онлайн. Усі події транслюватимуться на офіційній сторінці Meridian Czernowitz у Facebook та сторінці медіапартнера фестивалю Суспільне: Буковина.

 

У програмі фестивалю: поетичні читання, дискусії та презентації п’яти нових книжок, що побачать світ у видавництві "Меридіану" спеціально до фестивалю. Серед них – поетичні збірки "NAKED ONE" Юрія Іздрика, "За такі гріхи Бог ще подякує" Тані Малярчук, поема-трактат Володимира Гаряїва "Метафізичний реквієм", а також прозові – "малий український роман" Андрія Любки й "Порт Житана" Олеся Ільченка.

 

 

Учасниками Meridian Czernowitz стануть близько 30 митців із 5 країн. Зокрема: Маттіас Бут, Нора Боссонг, Ульріке Альмут Зандіг, Надя Кюхенмайстер (Німеччина); Ріхард Валл (Австрія); Інгрід Фіхтнер, Рольф Германн (Швейцарія); Тал Нітзан, Яель Глоберман (Ізраїль); Юрій Андрухович, Таня Малярчук, Сергій Жадан, Святослав Вакарчук, Софія Андрухович, Андрій Любка, Юрій Іздрик, Олесь Ільченко, Петро Рихло, Марк Бєлорусець, Олександр Бойченко та ін.

 

Читайте також: Цьогорічна Toloka: в «зеленій зоні» просто неба

 

Усі виступи можна буде переглянути онлайн, а за участю українських письменників відбудуться автограф-сесії та неформальне спілкування біля пам’ятника (не)відомому поету (вул. О. Кобилянської, 51) з дотриманням усіх карантинних норм.

 

5 - 6 вересня у Києві на терасі "Всі. свої" пройде Міжнародний джазовий фестиваль Jazz Kolo.

 

 

Як зауважують організатори, фестиваль Jazz Kolo заснував у 2007 році відомий український джазмен Ігор Закус. Його мета — розвинути українську джазову культуру, підвищити авторитет та професіоналізм музикантів, інтегрувати їх до світової музичної спільноти. Для цього "Коло" впродовж року проводить міжнародні музичні проєкти — конкурси, майстер-класи та колаборації, — підсумком яких стає дводенний вересневий фестиваль. Не став винятком, попри все, і цьогорічний Jazz Kolo.

 

 

 

У програмі фестивалю: Symphonic Project by Igor Zakus "Spivanky", IIya Alabuzhev Trio, New Brain Trio, Volga: Funk, Dao Park, Andrey Chmut Band, IoniSound Project feat. Anna Dontsova, Hip Hop Kolo.

 

Концерти починатимуться 5 та 6 вересня о 17.00 за адресою Десятинна, 12.

 

10 вересня у Києві в кінотеатрі "Жовтень" розпочинається кінофестиваль "Тиждень австрійського кіно", у рамках якого будуть показані найяскравіші і резонансні картини останніх років з Австрії.

 

 

 

У програмі фестивалю:

 

 • історична драма "Мій друг Зиґмунд Фройд", реж. Ніколаус Лейтнер. Опинившись у Відні, молодий хлопець зустрічає свою першу і, як йому здається, останню любов.

 

 • драма "Земля під моїми ногами", реж. Марі Кройцер. Лола молода й амбітна. Як бізнес-консультантка зі 100-годинним робочим тижнем вона планомірно і ефективно будує не тільки ідеальну кар'єру, а й особисте життя. Все розписано по хвилинах. Не входив в плани тільки ранковий дзвінок з психіатричної лікарні...

 

 • документальний фільм "За лаштунками Віденської опери", реж. Стефан Доманіг.Скажений темп, точність, майстерність і творчість, маленькі жести та великі зусилля – все це створює щовечірнє диво опери.

 

 • пригодницький фільм "Як я навчився бути  дитиною", реж. Руперт Хеннінг. Австрія, кінець 1950-х. У родині австрійських кондитерських магнатів підростає молодший син, від природи наділений приголомшливою уявою та почуттям гумору. Його батько, тиран і цинік, не може ужитися з настільки непосидючою дитиною і відправляє його в коледж.

 

 • програма короткого метра Ars Electronica-2019 / Найкращі короткометражки з усього світу. Колекція короткометражок представляє анімаційні стрічки, відеоарт, найкращі документальні та ігрові фільми австрійського фестивалю Ars Electronica 2019 в Лінці, який вже 9-й рік є партнером Тижня австрійського кіно в Україні.

Триватиме фестиваль до 15 вересня.

 

Читайте також: Франц Кафка, кохання й голос київського метрополітену в альманасі українського кіно

 

10-14 вересня на Закарпатті відбудеться ІІ Літературно-мистецький фестиваль "Чендей Фест 2020". Цьогоріч фестиваль на пошану Шевченківського лауреата, майстра новели Івана Михайловича Чендея присвячений 55-річчю першого показу шедевра світового кіно режисера Сергія Параджанова "Тіні забутих предків", автором сценарію якого був Іван Чендей.

 

 

Через світову пандемію фестиваль пройде онлайн для глядачів. Події з Ужгорода транслюватимуться наживо на сторінці Письменник Іван Чендей у Facebook. Заходи, що відбуватимуться в гірському селищі Дубове, будуть зафільмовані й представлені на загал дещо пізніше.

 

У програмі п’ятиденного фестивалю зустріч із видатними діячами культури і мистецтва, круглий стіл "Закарпатці в "Тінях забутих предків", презентація документального фільму "Тіні" Івана Чендея" режисера В’ячеслава Бігуна, церемонія нагородження лауреатів ІІІ Всеукраїнського літературного конкурсу імені Івана Чендея, відкриття літературно-туристичного маршруту "Стежками Івана Чендея" в селищі Дубове, онлайн серія літературних лекцій і тренінгів "Школа Івана Чендея" тощо.

 

12 вересня у Києві на території ВДНГ розпочинається Літературний Кураж 2020. Цього року другий поверх павільйону буде повністю книжковим — 3000 квадратних метрів, 350 продавців, понад 50 видавців, які везуть із типографії книжки спеціально для вас.

 

 

"Літературний Кураж 2020 – це і зовсім свіжі, і рідкісні видання, букіністика, бестселери, дитяча література, аудіокнижки та видання шрифтом Брайля.  А ще поетичні читання під музику і кінопокази, лекції, майстер-класи та обговорення — з вами ділитимуться знаннями і досвідом письменники, видавці, бізнесмени і топи індустрій. Минулого року Літературний Кураж відвідали понад 10 тисяч гостей. Вони слухали лекції, обирали книжки, куштували смаколики, займалися спортом, фотографувалися, спілкувалися і просто приємно проводили час", - зазначають організатори.

 

Літературний Кураж 2020 працюватиме 12-13 вересня, з 12:00 до 23:00.

 

Читайте також: "Українська Нова хвиля 2020": урбанізм і межі норми

 

16 вересня у Львові розпочинається міжнародний літературний фестиваль 27 BookForum. Цьогоріч фестиваль проходитиме в онлайн-форматі.

 

 

Фокусна тема цьогорічного фестивалю 27 BookForum — "Перепис населення: знати, хто ми є". Її кураторкою стала літературознавиця і критикиня Ганна Улюра.

 

Програму формує 31 тематичний кластер і спецпроєкт. До 137 онлайн-подій BookForum приєднались понад 300 учасників. Серед них — 23 іноземних автори з 5 континентів.

 

"Цьогоріч ми сформували програму за питаннями перепису населення. Кожна дискусія, читання, розмова, лекція — це відповідь на одне з 8 питань опитувальника. Усі спікери та спікерки у програмі — не випадкові. Вони готові чесно відповідати, а ми — слухати і почути", — Софія Челяк, програмна директорка 27 BookForum.

 

Почесна гостя фестивалю — американська письменниця та музикантка Патті Сміт.

 

 

Спеціальні гості — мексиканська письменниця Фернанда Мельчор, австралійська письменниця Гізер Морріс, британський письменник Пітер Померанцев.

 

Як зазначається, цьогоріч навколо BookForum об’єднались 6 літературних фестивалів, які проводитимуть події у межах спецпроєктів: Мистецький Арсенал, Мистецький фестиваль "Ї", Кримський інжир, Translitarium, Острів Європи та Meridian Czernowitz.

 

Читайте також: Німецька книжкова галузь перед викликами пандемії

 

Так, спільно з Respublica FEST вдалось трансформувати у новий формат і "Ніч поезії та музики non-stop".

 

Усі події 27 BookForum — безкоштовні. Онлайн-трансляції пройдуть на сайті bookforum.ua.

 

Триватиме Bookforum до 20 вересня.

 

18 вересня у Києві у Мистецькому Арсеналі відкривається виставка "Андрій Сагайдаковський. Декорації. Ласкаво просимо!", яка продовжує лінію репрезентації визначних імен у новітній історії українського мистецтва.

 

 

Як зазначається, проєкт Сагайдаковського вирізнятиметься своїм експериментальним характером — простір Арсеналу перетвориться на тотальну інсталяцію, створену митцем. Це дозволить якнайповніше зануритися в творчість автора, побачити його метод в дії. 

 

 

 

На виставці можна буде простежити кілька циклів, тонко пов’язаних між собою тематично та стилістично: тіло як фрагмент, анатомічні штудії, тілесна еквілібристика, кіно, діти-воїни і дитячі забави, спортивні вправи. Основною темою виставки є спорт. Та у цьому проєкті він не є ілюстрацією девізу "швидше, вище, сильніше", а радше  моделлю буття, відображенням поняття homo ludens — "людина, що грає". 

 

Андрій Сагайдаковський народився в 1957 році у Львові. У 1979 році закінчив факультет архітектури Львівського політехнічного інституту. У 2012 році Андрій Сагайдаковський став лауреатом премії Першої Київської міжнародної бієнале сучасного мистецтва ARSENALE АWARDS у номінації Відкриття ARSENALE. Живе та працює у Львові.

 

Триватиме виставка до 24 січня 2021 року.

 

19-20 вересня у Фастові пройде Фестиваль сучасного мистецтва ГогольFest. Фастівський фестиваль матиме спеціальну назву FastFest.

 

 

Як зазначається, дійство проходитиме в рамках святкування Дня міста на кількох локаціях, однією з яких стане територія колишнього військового містечка, яка зараз знаходиться у занедбаному стані.

 

"Наразі можемо говорити про наступні локації: центральна площа міста, площа Перемоги — тут відбудеться відкриття, режисером якого виступить Влад Троїцький. Палац культури — театральна програма на двох сценах, Молодіжний центр — освітня програма Гімназія. Музична сцена, візуальна, дитяча програми зосередяться на території закинутої військової частини. Вона й буде основним місцем фестивальних активностей", — повідомив директор Гогольfest Максим Демський.

 

В рамках загальної програми FASTFEST GOGOLFEST діятиме Мистецька експериментальна резиденція. Загалом фестиваль включатиме театральну, музичну, візуальну, освітню, дитячу та нічну програми і за 2 дні і 1 ніч проведе близько сотні творчих подій.

 

Відкриття FastFest ГогольFest відбудеться на центральній площі Фастова - Перемоги, де змонтують велику сцену і біля міськради встановлять символ фестивалю - маску Гоголя, яку привезли з Києва і вона вже побувала в кількох містах країни.

 

24 вересня у кінотеатрах країни розпочинається найбільший у світі інтерактивний Манхеттенський фестиваль короткометражних фільмів.

 

 

 

Як зазначається, фестиваль щорічно збирає заявки від режисерів всього світу і у вересні представляє чергову добірку фіналістів. Переможців визначає численна міжнародна аудиторія протягом одного тижня.

 

У програмі такі стрічки:

 

 • "Безпечний простір", реж. Джейк Робб. Два детективи розробляють складну техніку допитів, щоб залякати очевидного свідка корупції в поліції.
 • "Палиця", Фінляндія, реж. Теппо Айраксінен. Маленька Ава вперто не полишає мрію про собаку, навіть коли поруч руйнується шлюб її батьків.
 • "Іспит", Іран, реж. Соня К. Хадад. Дівчинка-підліток поєднує звичайний день у школі із доставкою кокаїну, не зважаючи на пильний нагляд релігійних органів.
 • "Пробач мені, пес", Росія, реж. Нікіта Хозяїнов. Перебуваючи на межі смерті, успішний бізнесмен зустрічає старого пса Грея, якого безсердечно викинув на вулицю багато років тому.
 • "Біле око", Ізраїль, реж. Томер Шушан. Чоловік знаходить свій вкрадений велосипед, але повернути його коштуватиме дорожче, ніж він очікував.
 • "Стікер", Північна Македонія, реж. Георгій М. Уньковський. Після невдалої спроби поновити реєстрацію автомобіля чоловік потрапляє до бюрократичного пекла, яке випробовує його здатність бути хорошим батьком.
 • "Два хлопчики", США, реж. Фарбод Хоштінат. Таємна любов до свого кривдника штовхає хлопця на несподіваний шлях до зізнання та його наслідків.
 • "Маестро", Франція, реж. Флоріан Бабікян та Віктор Ціаре. Вражаюча вистава: білка з паличкою диригує нічним хором з лісових звірят–любителів опери.
 • "Подарунок", Палестина, реж. Фарах Набулсі. Шопінг-тур на Західний берег річки Йордан обертається на небезпечну подорож, коли подарунок на річницю весілля стає об’єктом підозри.

Триватиме фестиваль до 11 жовтня.

 

25 вересня розпочинається 11-ий Одеський міжнародний кінофестиваль, який цьогоріч пройде в онлайн-форматі.

 

 

На 11-ому ОМКФ пройде показ близько 100 фільмів у конкурсних та позаконкурсних програмах, майстер-класи від провідних кінодіячів, участь у Q&A зустрічах із творчими групами стрічок та у глядацькому голосуванні. 

 

Фільмом-відкриттям фестивалю стане комедія “Босий імператор” спільного виробництва Бельгії, Нідерландів, Болгарії та Хорватії. Стрічка Пітера Бросенса та Джессіки Вудворт продовжує тему, задану у попередній роботі режисерського подружжя “Король бельгійців”, яка завоювала Гран-Прі 8-го ОМКФ. 

 

 

“Босий імператор” розповідає про пригоди героя після подій у “Королі бельгійців”. Коли Ніколас ІІІ зазнав вогнепального поранення в Сараєво і втратив свідомість, він прокинувся у санаторії на хорватському острові, що колись був відомою літньою резиденцією Тіто. Оточення короля намагається захистити його від новин про нещодавній крах їхнього королівства, що спричинив розвал Євросоюзу. До санаторію прибуває делегація з Відня, яка сповіщає, що останній король бельгійців стане першим імператором Європи.

 

Читайте також: Ірина Цілик: "Мовою кіно нині значно більше шансів розширити горизонти знання про Україну, бо ця мова загалом універсальніша"

 

Як зазначається, радиційно будуть показані найгучніші світові кінохіти - учасники та переможці Берлінського, Венеційського, Польского фестивалів, кінофестивалю в Локарно та Карлових Варах: 

 

 • "Мартін Іден" / Martin Eden, реж. П’єтро Марчелло Італія, Франція, Німеччина, приз за найкращу чоловічу роль на Венеційському кінофестивалі (2019) 
 • "Ялда" / Yalda, реж. Массуд Бакші Іран, Франція, Німеччина, Швейцарія, Люксембург, Ліван, головний приз журі кінофестивалю Санденс (2020) 
 • "Ласкаво просимо до Чечні" / Welcome to Chechnya, реж. Девід Франс США, приз Тедді і приз глядацьких симпатій Берлінале (2020)
 • "Ікар. Легенда про М’єтека Коша" / Icarus. The Legend of Mietek Kosz, реж. Мацей Пепшиця Польща, володар 7 нагород Польського кінофестивалю (2019) 
 • "Вулиця Пустельна, 143" / 143 Sahara street, реж. Хассен Ферхані Алжир, Франція, Катар, найкращий молодий режисер на кінофестивалі у Локарно (2019) 
 • "Серпнева діва" / The August Virgin, реж. Хонас Труеба Іспанія, спеціальна відзнака і приз FIPRESCI на фестивалі у Карлових Варах (2019) 
 • "Жахлива Івана" / Ivana the terrible, реж. Івана Младеновіч Румунія, Сербія, спеціальна відзнака журі на фестивалі у Локарно (2019)

Триватиме фестиваль до 3 жовтня.

схожі публiкацii