Пандемія. Герої та антигерої 2020-09-25 17:00 Олег Фея

Друга хвиля, щеплення від грипу та вагітність – огляд наукових статей про коронавірус

Коли чекати другу хвилю COVID-19

Коли в європейських країнах буде пік другої хвилі, чи впливає щеплення від грипу на перебіг COVID-19, а сам коронавірус – на вагітність. Про це докладніше в науковому огляді Тижня.

 

 

Друга хвиля у Європі

 

Прогнозування розвитку епідемії – математична задача, і її адекватність реальності залежить від повноти початкових даних. Автори статті в журналі Scientific reports розробили підхід, названий ними epidemic Renormalisation Group (eRG) для передбачення перебігу другої хвилі епідемії у країнах Європи.

 

Свою модель вони протестували на даних першої хвилі. Вона враховує швидкість розповсюдження вірусу, кількість контактів між людьми всередині, а також за межами країни, швидкість зростання кількості нових хворих. Друга хвиля у Європі, за результатами, почалася в липні, та триватиме щонайменше до січня наступного року. Стаття була подана в журнал в середині серпня, наявні в ній симуляції автори робили до 5 серпня. Тоді, за їхніми словами, декілька країн Європи, як-от Бельгія, Іспанія, Німеччина, тільки входили у другу хвилю, а в інших вона ще не почалася. Автори знайшли кореляцію між швидкістю передачі інфекції в певній країні і тим, як скоро там настане пік другої хвилі. 

 

Читайте також: Освіта: уникнути фальстарту

 

Свої результати для країн Європи для декількох сценаріїв розвитку епідемії вони представили в таблиці, де рахунок тижнів ведеться з початку 2020 року. Для низки країн, як-от Норвегія, Данія, Фінляндія, Німеччина, Іспанія, пік за кількістю нових інфікованих припаде на початок-середину жовтня. Пізніше до цього дійдуть Велика Британія, Польща, Швеція – там найбільша кількість нових заражень прогнозується в грудні та січні вже наступного року. На жаль, у статті немає даних щодо України.

 

Про те, як моделюють епідемію у нас, а також відмінності між другою хвилею в Європі та Україні – докладніше в інтерв’ю із Ігорем Бровченко.

 

 

Щеплення від грипу та COVID-19

 

Чи впливає щеплення від інших інфекцій на перебіг COVID-19? Група науковців із Клівлендської клініки – дослідницького центру в американському штаті Огайо та однієї з найбільших американських лікарень, - опублікувала в Journal of Clinical and Translation Science результати своєї роботи щодо вакцинації проти грипу і захворюваності на коронавірусну хворобу.

 

Загалом вчені розбиралися із даними 18868 пацієнтів, що тестувалися на COVID-19 у лабораторіях, що входять у структуру клініки. З них 5648 пацієнтів робили щеплення проти грипу до сезону 2019, а цього року чомусь не зробили (їх виключили з вибірки для чистоти експерименту). 4138 людей вакцинувалися наприкінці минулого або на початку цього року, а 9082 ніколи не робили щеплення від грипу. Цікаво, що вакцинувалися частіше жінки (60% на 40%), а середній дохід вакцинованих більший ніж у тих, хто ніколи не робив щеплення проти грипу.

 

Читайте також: Необхідна стриманість

 

Загалом позитивний результат на SARS-CoV-2 отримали 12,4% таких, що ніколи не вакцинувалися від грипу (середній вік – 53 роки), та усього 7,5% тих, хто зробив щеплення минулої зими (середній вік – 63 роки). Серед уражених 17% з першої групи та 41% другої потребували госпіталізації. Після того, як автори дослідження урахували інші фактори (вік, супутні хвороби), виявилося, що вакцинація проти грипу ніяк не впливає на тяжкість коронавірусної хвороби та смертність від неї. Зате щеплення від грипу захищає, власне, від самого грипу.

 

В той же час журнал The Economist опублікував інфографіку, що завдяки карантинним заходам в країнах Південної півкулі сезон грипу так і не розпочався – хороший побічний ефект боротьби із новою хворобою. Багатьом іншим інфекціям зараз також непереливки.

 

Коронавірус та вагітність

 

У журналі JAMA вчені із Швеції виклали дослідження перебігу вагітності у жінок, які хворіли коронавірусом. Вчені збирали дані з 25 березня до 24 липня, усього – медичні картки 2682 жінок, з яких 156 (5,8%) мали позитивний тест на SARS-CoV-2. 65% з них не показували ніяких симптомів.

 

Читайте також: Підточений граніт науки

 

Для аналізу вчені відібрали 155 пацієнток із коронавірусом та 604 без – для порівняння. У жінок із COVID-19 частіше виникала прееклампсія (7,3% проти 4,3%) – розлад, що характеризується підвищенням артеріального тиску, появою білка у сечі, набряками, і іноді виникає на пізніх термінах вагітності. Та їм рідше знадобилася індукція пологів (штучно викликане скорочення матки, щоб викликати пологи) – 18,7% проти 29,6% у контрольній групі. Інших відмінностей вчені не помітили, а за шкалою Апгара (система оцінки здоров’я) новонароджені не відрізнялися. Хоча загалом на перебіг вагітності коронавірус не сильно впливає, вчені посилаються на звіт, згідно із яким зафісовані випадки тяжкого стану у жінок, у 2,2% сталося переривання вагітності, спостерігалися навіть рідкісні смерті і матері, і новонародженого.

схожі публiкацii