Культура 2020-10-01 16:41 Алла Пушкарчук

Київський тиждень критики, TRANSLATORIUM та нове німецьке кіно. Головні культурні події жовтня

Тиждень.ua зібрав найважливіші культурні події жовтня, серед яких літературний фестиваль "Фронтера", літературно-перекладацький фестиваль TRANSLATORIUM, фестиваль сучасного мистецтва DniPro ГогольFest, виставка Олега Тістола "60 років Незалежності", Дні Вишеградського Кіно та кінофестиваль "Київський тиждень критики".

2 - 4 жовтня в Луцьку стартує ІІІ Міжнародний літературний фестиваль "Фронтера". Протягом трьох днів в Луцьку виступатимуть зіркові письменники з України, Польщі та Білорусі.

 

 

Цьогоріч фестиваль "Фронтера" – один з небагатьох в Україні, який відбудеться офлайн. Проте організатори зазначають, що карантин вносить свої корективи у життя кожного, тож кількість людей, які зможуть потрапити на зустрічі обмежена.

 

Наразі у програмі заплановано 16 заходів, які відбуватимуться в трьох локаціях. Багато знакових подій транслюватимуть у режимі онлайн на ютубканалі фестивалю "UA: ВОЛИНЬ". Ведучим фестивалю буде блогер, автор каналу "Клятий раціоналіст" Артем Албул.

 

Зокрема, у рамках "Фронтери" відбудеться презентація нового роману Юрія Андруховича "Радіо Ніч", Ганна Улюра розповість про книжку "Ніч на Венері: 113 письменниць, які сяють у темряві", пройде пряме включення поетичних читань Марії Мартисевич й Андрея Хадановіча "Жыве Беларусь! Поети і протести". 

 

Серед учасників фестивалю також: Софія Андрухович, Вітольд Шабловський, Андрій Бондар, Андрій Любка, Маріанна Кіяновська, Остап Сливинський та ін.

 

З детальною програмою можна ознайомитися тут.

 

Вхід на фестиваль вільний, однак за попередньої реєстрації. Форма для реєстрації.

 

2 - 4 жовтня в Україні в онлайн-форматі пройде літературно-перекладацький фестиваль TRANSLATORIUM — єдиний на сьогодні фестиваль в Україні, присвячений художньому перекладу та приурочений до Міжнародного дня перекладу. Щороку фестиваль обирає нову тему, цьогоріч це "Форма".

 

 

У програмі фестивалю: лекція Ганни Улюри "Конфлікт форми і змісту: угода без компромісів", онлайнпрогулянка Хмельницьким з Іриною Савюк і Олексієм Чупою, розмова Юрія Андруховича з Дарією Павлешен (Україна-Хорватія) "Форма тексту: зберегти неможливо змінити", воркшоп Остапа Сливинського "Формула поетичного перекладу, або як зберегти форму, не втративши змісту", читання і розмова з Марком Бєлорусцем "Целан 100. Про поетичну форму автора", розмова з перекладачками Нелею Ваховською, Роксоляною Свято, Клаудією Дате (Німеччина), музично-текстовий проєкт Гаськи Шиян і Андрія Кириченка "coVIdРШІ".

 

 

З повною програмою можна ознайомитися за посиланням.

 

Організаторки фестивалю — перекладацька група VERBація та активістки з Хмельницького й Києва.

 

3 - 4 жовтня у Дніпрі вдруге відбудеться фестиваль сучасного мистецтва DniPro ГогольFest за підтримки програми "Культурна столиця".

 

 

Фестиваль проходитиме на трьох локаціях: на баржі, у річковому порту та в Центрі сучасного мистецтва.

 

Концертом-відкриттям дійства стане "BarGa на баржі" - site-specific перформанс від режисера Влада Троїцького за участі гурту Dakhabrakha, де сплавляться в єдиному коктейлі голоси музикантів і світлове шоу, вогні і шуми великого міста, тихий і повільний плескіт могутньої ріки.

 

 

У рамках театральної програми фестивалю ЦСМ “Дах” та ГогольFest презентують театральні уроки "Про що казав Заратустра" Влада Троїцького, а також PhD-оперу "Про що мовчить Заратустра". Крім того, пройде показ документально-музичної вистава MakeUP за участі Dakh Daughters.

 

Освітню програму "Гімназія", темою якої є "Що ми винесли з карантину", складатимуть кінопоказ "Гогольніч", лекція Андрія Палатного "ЛСД або театр на карантині", лекція від Альони Загребельної "Дегенеративний джаз", лекція "Любов на відстані: як пережити карантин і не піти з літературної критики" від Богдани Романцової, ніч соціальної реклами від Molodiya Festival, лекція "Урбан Скетчерс: життя міст у нарисах" від Анни Ржевської, презентація книжки "8000 миль самотності» Оксани Шаварської та концерт гурту "Сон Сови", екскурсія про Дніпро в літературі та літературу в Дніпрі та багато іншого.

 

Музичну складову фестивалю забезпечуватимуть інді-рок гурт "Запаска", електронні імпресіоністи Ptakh_Jung із медіа-артисткою Reinish, український хіп-хоп проєкт FO SHO, а також літературно-електронний колектив RAGAPOP.

 

Крім того, передбачені перфомативна, нічна програми, а також спеціальні події, з повним переліком яких можна ознайомитися за посиланням.

 

7 жовтня у Львові у виставкових залах Музею модернізму Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького відкривається художня виставка Олега Тістола "60 років Незалежності".

 

 

Як наголошують організатори, Олег Тістол – один із найяскравіших українських художників. У діапазоні його творчості: живопис, масштабні інсталяційні проєкти, фотографії, скульптура та художні об'єкти. Його вважають одним із лідерів "Нової української хвилі", хоча він сам позиціонує свою художню практику як "українське бароко", чи "українське необароко", і наполягає на точності формулювань. 

 

Разом із відомими роботами з серій "Проект українських грошей", "Національна географія", "Ю.Бе.Ка" та "Гори" відвідувачі виставки зможуть побачити як найновіші праці, щойно привезені з майстерні, так і не експоновані раніше твори.

 

Експозиція діятиме до 8 листопада.

 

8 жовтня у Львові у креативному просторі FESTrepublic відбудеться мистецька виставка Lviv Art Week.

 

 


Виставка, для створення якої об’єдналися львівські мистецькі інституції, продемонструє вагомий фрагмент локального мистецького середовища, та пройде під гаслом "Віддалена взаємодія".

 

Експозиційна площа "LAW" умовно поділятиметься на зони, у яких буде представлено одразу кілька проектів різного спрямування. Відкриватиме експозицію секція скульптури: роботи іменитих скульпторів та представників молодого покоління. У наступному сегменті будуть презентовані твори чотирьох колаборацій художників з дизайнерами, які створюють колекції Lviv Fashion Week – 2020. У тандемах творитимуть:

  • B.O.LDYREVA x Petro Hrytsiuk ( живописець та скульптор Петро Грицюк),
  • Chereshnivska x Tereza Barabash (художниця експериментального текстилю Тереза Барабаш),
  • Lesia Semi x Boris Gavryliuk (живописець Борис Гаврилюк), - Petro Nesterenko-Lanko x Olga Pylnyk (керамістка Ольга Пильник).

Яскрава частина виставкового майданчика належатиме львівським галереям, які представлять своїх найцікавіших авторів, зокрема, галерея "Зелена канапа"/ Green Sofa Gallery, Дзиґа / Dzyga, PM Gallery, Gallery 101, Галерея ЛНАМ.

 

 

В одній із зон також пройде знайомство глядачів з Аукціонним домом "Українське мистецтво", який цьогоріч дебютує на українському арт-ринку.

 

Вхід на територію експозиції вільний щодня з 8 по 11 жовтня з 13 до 17 год. 

 

8 жовтня кінофестиваль "Молодість" запрошує на "Дні Вишеградського Кіно", які триватимуть чотири дні у кінотеатрі "Жовтень".

 


Цього року програма складається із 11 сучасних кінофільмів з регіону Вишеградської Групи — Польщі, Чехії, Угорщини і Словаччини. Після кожного фільму відбудуться презентації стрічок режисерами у форматі Q&A, майстер-класи на платформі molodist.com та виставка від чеського інституту "Чеські жінки в кіно".


Показ фільмів здійснюватиметься мовою оригіналу з українськими субтитрами.

 

Розклад сеансів:

 

8 жовтня
19:00 – Зея | Роберт Глінскі | 2020 | Польща
21:30 – Слуги | Іван Остроховськи | 2019 | Словаччина, Румунія

 

9 жовтня
17:00 – Чорний Мерседес | Януш Майєвскі | 2019 | Польща
19:20 – Панк не закінчується | Юрай Шлаука | 2019 | Словаччина
21:10 – Шарлатан | Аґнєшка Голланд | 2020 |Чехія, Ірландія, Словаччина, Польща

 

10 жовтня
16:30 – Валан| Бийла Багота | 2019 | Угорщина
18:45 – Ікар | Мацей Пєпшиця | 2019 | Польща
21:10 – Готуй, ї**, вбивай | Міра Форнай | 2019 | Чехія

 

11 жовтня
17:10 – Ті, що залишилися | Барнабаш Тот | 2019 | Угорщина
19:00 – Гавел| Славек Горак | 2020 | Чехія
21:20 – Піт | Магнус фон Хорн | 2020 | Чехія

 

Триватиме фестиваль до 11 жовтня.

 

10 жовтня відбудеться презентація віртуального музею "Відкрита скриня", що представляє широкому загалу приватну збірку українських старожитностей ХІХ – ХХ століть.

 

 

"Наш ресурс - це тисячі якісних світлин, що презентують витвори традиційної матеріальної культури України, легка система пошуку потрібного матеріалу та можливість систематизувати його за певними параметрами. На кожен експонат розроблено паспорт, що дозволяє отримати додаткову корисну інформацію для науковців та дослідників. На презентації ми поділимося секретами та тонкощами роботи з нашими надбаннями, поговоримо про досвід фотографування складних візуальних об’єктів, їх систематизації та опису", - йдеться в описі події.

 

Як зазначається, доповнить презентацію виставка давніх мальованих скринь та різнобарвних традиційних строїв із зібрання колекції. Також відбудеться виставка творчих робіт Юрка Рафалюка "СелОпис".

 

15 жовтня у Києві в кінотеатрі "Жовтень" розпочинається 26-ий фестиваль "Тиждень німецького кіно", у рамках якого покажуть добірку найкращих німецьких прем'єр і кінофестивальних хітів за минулий рік. 

 

 

 

Програма фестивалю:

 

  • Драма Бурхана Курбані "Берлін Александерплац" - екранізація славетного роману Альфреда Дебліна, яка переносить події в наші дні. Нелегальний мігрант із Західної Африки хоч і поклявся стати кращою людиною, все одно під впливом обставин вливається до підпільного світу німецької столиці.

 

  • драма Маріко Міногучі "Мій кінець. Твій початок" - Нора й Арон разом вже два роки й досі дуже люблять один одного. Одного разу вони опиняються в банку під час пограбування. Злочинець випадково стріляє в Арона, і він помирає в Нори на руках. Після цього дівчина намагається заглушити біль і проводить ніч з іншим чоловіком.

 

  • мелодрама Крістіана Петцольд "Ундина" - історія всепоглинаючої любові на межі життя і смерті – класичний сюжет епохи романтизму на тлі сучасного Берліна. Красуня Ундіна знає все про архітектуру Східного і Західного Берліна, її розповіді полонять серце мрійника Крістофа. 

 

  • комедія Зенке Вортманна "Ім'я" - подружня пара університетських снобів організовує сімейне застілля. Вечір йде своєю чергою, поки молодший брат дружини не ділиться з рідними новиною: його подруга скоро народить хлопчика, якому вже придумали ім'я. І це ім'я... Адольф.

 

  • драми Нори Фіншелдт "Руйнівниця системи" - Бенні маленька, але небезпечна. Де б вона не з'явилася, її відразу женуть геть. Таких, як ця дев'ятирічна дикунка, в органах опіки називають "руйнівниками системи". Але дівчинка і не думає змінюватися, адже у неї тільки одна мета: повернутися додому до мами! Однак навіть та боїться власної доньки.

 

  • трилер Міхаеля Хербіга "Повітряна куля"  - кінець 1970-х років. Дві сім'ї, намагаючись втекти до Західної Німеччини, вирішують перетнути кордон на саморобній повітряній кулі.

У Львові фестивальні стрічки будуть показані у кінотеатрі "Планета кіно" 29 жовтня – 2 листопада; у Харкові - в кінотеатрі "8 1/2" 12–25 листопада; в Одесі - у кінотеатрі "Сінема Сіті" 15–19 жовтня.

 

16 жовтня у Київському національному академічному театрі оперети розпочинається другий Фестиваль сучасної драми в рамках ІІ Лабораторії драматургії НСТДУ (за підтримки Українського культурного фонду).

 

 

П’єси авторів-фіналістів, що будуть представлені на Фестивалі 2020 у форматі читок, в постановці театральних режисерів та за участі професійних акторів будуть абсолютно різними, актуальними і нестандартними. Після читок заплановане обговорення з експертами та глядачами.

 

 

Вхід на фестиваль вільний за обов’язковою попередньою реєстрацією.

 

22 жовтня у Києві в кінотеатрі "Жовтень" розпочинаєься четвертий кінофестиваль "Київський тиждень критики". На відкритті фестивалю відбудеться церемонія нагородження щорічною національною премією кінокритиків "КІНОКОЛО".

 

 

Програма Київського тижня складається з трьох традиційних секцій — міжнародної програми з актуальними стрічками з лайнапів головних світових кінофестивалів, тематичної ретроспективи культової кінокласики, а також київських прем'єр головних українських фільмів цього року.

 

Також у рамках 4-го кінофестивалю створено індустріальну секцію Перший погляд: до неї увійдуть студентські фільми, відібрані студентами, які вивчають кіномистецтво. Ці стрічки будуть представлені провідним українським продюсерам, відбірникам кінофестивалів та кінокритикам.

 

 

 

Тема ретроспективної програми отримала назву "Дивні дні" – цьогоріч це колекція фільмів, присвячена уразливості сьогодення та непевності майбутнього. Футуристичні фільми 60-90-х, відібрані до програми критиками-кураторами фестивалю, рефлексують про майбутнє, яке у дивні дні 2020 року вже наче настало. До ретроспективи увійшли: культова стрічка Стенлі Кубрика "2001 рік: Космічна одіссея", яка є однією з вершин жанру наукової фантастики та кінематографа в цілому; класична антиутопія Террі Гілліама "Бразилія", яка із року в рік входить до числа найбільш визначних фільмів в історії британського кіно; мок'юментарі Пітера Воткінса "Парк покарань", що пропонує гостру соціальну критику американського суспільства 70-х; сатирична антиутопія Джона Карпентера "Чужі серед нас" – єдина політична стрічка у кар'єрі майстра жахів; інший класик горору у секції "Дивні дні" – Девід Кроненберґ та його "Відеодром", знаковий фільм, який приніс канадському режисерові світове визнання.

 

 

 

Вперше у програмі "Київського тижня критики" буде показане аніме – культовий кіберпанк Мамору Осії "Привид у броні", революційне висловлювання про штучний інтелект та футуристичні модифікації тіл. 

 

У рамках програми "Фокус: Україна - Франція" будуть показані три українські та три французькі фільми.

 

Серед українських: антиутопія Валентина Васяновича "Атлантида", події якої розгортаються у 2025 році, після майбутньої перемоги України у війні з Росією. Стрічка отримала премію за найкращий фільм у програмі "Горизонти" Венеційського кінофестивалю у 2019 році; іронічна антиутопія Олега Сенцова та Ахтема Сеїтаблаєва "Номери", Сенцов режисирував стрічку, перебуваючи у російській в'язниці; драма Наталії Ворожбит "Погані дороги", події якої відбуваються на дорогах Сходу України протягом 2015 року. "Погані дороги" отримали премію Circolo del Cinema di Verona у програмі "Тиждень критики" Венеційського кінофестивалю 2020 року.

 

 

 

До французької частини цієї програми увійшли: драма Рабаха Аммер-Займеша "Південний термінал" - у країні, зануреній у збройний конфлікт, лікар намагається виконувати свій обов'язок всупереч усьому, що відбувається навколо. Допоки одного дня його життя не перевертається з ніг на голову; драма Патріка-Маріо Бернара та П'єра Трівідіка "Сліпа зона", у якій головний герой Домінік вміє ставати невидимим, але соромиться своєї здібності та тримає її в таємниці. Та коли здатність контролювати свій дар вийде з-під контролю, життя чоловіка, його дружби та стосунки зміняться назавжди; романтична трагікомедія Афсії Ерзі "Ти заслуговуєш на любов" - після зради хлопця Лілі важко змиритися з їх розривом. Одного разу колишній оголошує, що поїде один до Болівії, щоб спробувати зрозуміти свої помилки.

 

 

 

Як зазначається, на фестивалі діє система абонементів, їх вартість за ранньою ціною – 300 (денний) та 450 (повний) гривень. Продаж вже відкритий на сайті фестивалю. Кількість абонементів цього року обмежена, оскільки чинні карантинні правила передбачають 50% заповнюваність залів кінотеатру "Жовтень".

 

Організатор фестивалю – компанія "Артхаус Трафік" за підтримки Державного агентства України з питань кіно.

 

Триватиме "Київський тиждень критики" до 28 жовтня.

схожі публiкацii