Вибори 2020: сила громад проти сили еліт 2020-11-05 17:11 Оксана Дмитренко
  ▪   Лисичанськ

ОПЗЖ програла ключову виборчу битву на Луганщині. Люди Бойка не змогли здобути владу на його «вотчині»

Підсумки місцевих виборів 2020 на Луганщині не втішні, але прогнозовані. Мешканці обрали «господарників, а не господарів». Саме під таким гаслом до більшості рад потрапили представники партії «Наш край»

Битва у Рубіжному

На окупованій території, а також на частині вільної території області вибори не відбувалися. Також не обирали й обласну раду. У Рубіжному, найбільшому місті області, де мали право обирати, відбулася найзапекліша передвиборча боротьба. Завершилося змагання прогнозованою поразкою партії «Опозиційна платформа – За життя» (ОПЗЖ). Слід зазначити, що це вже третя поразка ОПЗЖ в місті за останні кілька років. Народний депутат Юрій Бойко остаточно програв свою «вотчину». Шлях був довгий. Хоча місцева еліта досить спокійно себе почувала, але поступово її позиції слабшали.

Спочатку були сварки, через які депутати в Рубіжному достроково припинили повноваження міського голови Сергія Хортіва, обраного у 2015-му. Потім сталася велика поразка ОПЗЖ на дострокових виборах до Верховної Ради влітку 2019 року. Кандидат від цієї партії Олександр Чернецов зайняв друге місце по місцевому 112-му виборчому округу, поступившись приблизно тисячею голосів представнику партії «Наш край» Сергію Вельможному.

Відсторонений від обов’язків Сергій Хортів привернув увагу містян критикою діяльності міської ради та заручився підтримкою партії «Наш край». У підсумку його вдруге обрали міським головою Рубіжного, а партійці «Нашого краю» отримали більшість у раді – 20 депутатських мандатів. Представники ОПЗЖ матимуть 14 місць у раді.

Сергій Хортів

Восени 2020 року партійцям ОПЗЖ не допомогли ні зв’язки з «Слугою народу» та введення своїх людей до їх виборчого списку, ні заборонена агітація у день тиші, ні намети біля виборчих дільниць безпосередньо у день голосування. Навіть довга робота Рубіжанської міської територіальної виборчої комісії (ТВК) з підрахунку голосів не допомогла ОПЗЖ втримати позиції. Незрозумілий підрахунок тривав майже тиждень. За цей час більшості виборчих дільниць довелося перераховувати бюлетені, кілька разів здавати їх до місцевої ТВК, лаятися та сваритися.

Нікого, крім «Нашого краю» та ОПЗЖ в місцевій раді не буде. Партія Шарія та «Батьківщина» отримали по чотири з невеликим відсотком голосів виборців, «Слуга народу» не набрала навіть три відсотки. Таким чином «Наш край» матиме однопартійну більшість та свого мера.

 

Читайте також: Вибори в Кременчуці. «Слуга народу» майже без боротьби програла вибори у важливому для Ігоря Коломойського місті

 

Подібно до Рубіжного, «Наш край» отримав першість у більшості громад області, де відбулися вибори. У команді «Нашого краю» також низка формально самовисуванців, яких обрали головами громад: Новопскова – Вадим Гаєв, Лозно-Олександрівки – Євген Світличний, Шульгинки – Наталія Петренко, Біловодська – Олег Мирошник, Новоайдару – Віктор Макогон, Білокуракиного – Сергій Сірик.

Без див, сварок та резонансних подій пройшли вибори у Старобільській громаді. Чинна очільниця Старобільська Яна Литвинова вдруге здобула посаду. Місця у раді, нову ж, ділитимуть ОПЗЖ та «Наш край». Щоправда тут перші мають шанси здобути більшість.

Яна Литвинова

ОПЗЖ лідирує у Кремінній та Сватовому

У деяких місцях області партія ОПЗЖ отримала кращий результат. Вона має впевнену перемогу на Кремінщині. Кандидат на посаду голови Кремінної від ОПЗЖ Володимир Струк набрав найбільше голосів виборців, а партія здобула понад 38% та отримала більшість у міській раді.

Володимир Струк лаконічно та впевнено побудував передвиборчу кампанію, яку розпочав зовсім не у вересні 2020-го, а за півтора-два роки до виборів. Минулого літа Струк планував потрапити до Верховної Ради, але не вийшло. На дострокових виборах нардепів у ролі самовисуванця він зайняв трете місце по 113-му округу. Народним депутатом тоді став Олександр Лукашев, який представляв саме ОПЗЖ.

На місцевих виборах Струк вирішив іти під знаменами саме цієї партії, бо самовисування могло знов коштувати перемоги. Вибір партії виявився вдалим.

Новий голова очолює наглядову раду ТОВ «ПІНТА Кремінський пивоварний завод», народився в Луганську. Багато хто припускає, що він мав зв’язки з сепаратистами та допомагав їм у 2014 році. Зокрема мова йде про створення ворожих батальйонів. Тоді Струк був народним депутатом, входив до фракції Партії регіонів, мешкав у Луганську та відверто підтримував проросійські настрої громадян. Чому він не опинився у тюрмі – запитання до правоохоронної системи. Звісно, сам Струк тодішні проросійські настрої заперечує. Привернув до себе увагу мешканців Кремінної встановленням водних кюветів, ремонтом ліфтів та гучними святами з оркестром. Люди задоволені увагою, а Струк новою посадою.

Струк у 2014-му

ОПЗЖ перемогла й у Сватовому. Очільницею обрали Віту Сліпець, яка до цього була головою Сватівської районної ради. Колишній мер Євген Рибалко лишився позаду та попри свою амбіційність та наполегливість не зміг зберегти посаду.

Сліпець теж пробувала власні сили на тогорічних виборах до Верховної Ради по тому ж 113-му округу. Вона представляла партію «Слуга народу» та посіла друге місце. Напевно, цього року Сліпець зрозуміла, що підтримка ОПЗЖ на місцевих виборах матиме дієвіший результат. Сватівська міська рада теж здебільшого складиметься з представників «Опозиційної платформи - За життя».

Найбільша райрада області

Новостворена Сєверодонецька районна рада складатиметься з депутатів чотирьох партій. За попередніми підрахунками голоси поділилися так: ОПЗЖ (41,77%), «Наш край» (35,83%), «Слуга народу» (6,78%) та «Опозиційний блок» (5,08%). Цікаво, що на сайті Центральної виборчої комісії (ЦВК) протягом усієї виборчої кампанії чи то через комп’ютерний збій, чи то через помилку, були представлені лише чотири партії, які балотуються до найбільшої районної ради Луганщини. Насправді виборці, а їх було лише 65 тисяч з усіх 325 тисяч мешканців району, обирали з-поміж представників дев’яти партій.

 

Читайте також: Вибори у Кропивницькому та області. Впевнена перемога чинних голів, провал кампанії «слуг»

 

Виникає питання легітимності нового органу. Чи демократичною є рада, яку мали право обирали лише менше третини від загальної кількості виборців? Чи може вона представляти інтереси усіх громад району?

Можна припустити, що злагодженої роботи ради не вийде, зважаючи на те, що 24 депутати ОПЗЖ та 21 депутат «Нашого краю» представляють конкуруючі політпроєкти. Сварки, схожі на ті, які мали місце в колишніх місцевих радах, де нещодавно створено військово-цивільні адміністрації, тепер матимуть місце у новоствореній найбільшій раді Луганської області.

Луганщина проігнорувала правлячу партію

Мешканці Луганської області відверто проігнорували партію «Слуга народу», хоча на тогорічних парламентських виборах ця політсила мала значно вищі рейтинги. Проявилося розчарування населення не лише політикою, а й відношенням влади до регіону. Виборці більше не довіряють обіцянкам, проте спостерігають постійні сварки всередині партійної ланки та «продаж» місць у виборчих списках.

Є те, чого не можна приховати. Коли за розмовами немає справ, виборці сміливо лишають позаду технічних кандидатів і впевнено обирають знайомі обличчя та прізвища, які з білбордів обіцяють завершити війну або пригощають солодким цукром.

Впевнено можна казати, що наступні п’ять років у радах області правитимуть «Опозиційна платформа – За життя» та «Наш край». Наскільки злагодженою буде їх робота – покаже час.

схожі публiкацii