Вибори 2020: сила громад проти сили еліт 2020-11-06 21:04 Марина Довженко
  ▪   Львів

Вибори у Львові: другий тур, поразка президентської партії і трохи фальсифікацій

Очікування на другий тур справдилися, а у радах не без сюрпризів

Вибори у Львові та і загалом на Львівщині пройшли спокійно. Не було порушень, що могли би вплинути на перебіг голосування або підрахунок голосів – про це заявило керівництво ТВК. 43,8% виборців Львівщини, які попри COVID-19 і не дуже добру погоду прийшли на дільниці, зробили свій вибір. Тепер потрібно зрозуміти, як регіон буде зі своїм вибором жити.

 

Другий тур, так другий тур

 

Соціологічні опитування, результати яких оприлюднили за тиждень до голосування, називали двох переконливих лідерів – діючого мера Андрія Садового та колишнього очільника ОДА і нардепа від «Європейської солідарності» Олега Синютку. Прогнозували другий тур. Соціологія не помилилася, хіба розрив між кандидатами виявився не 17-18%, а меншим. Екзитполи також свідчили про лідерство Садового. Соціологічна агенція Фама давала Садовому 38,3%, а Синютці – 27,2%. Екзитпол, проведений на замовлення студії Савіка Шустера, показав трохи більший розрив – 41,5% у Садового проти 27,4% у Синютки.  

 

29 жовтня ТВК оприлюднила остаточні результати, згідно з якими розрив між кандидатами склав 8,93% – 39,96% у Садового проти 31,03% у Синютки. Якщо дивитися на розподіл голосів, то діючий мер отримав перевагу у майже всіх районах міста, крім Личаківського, до складу якого входить містечко Винники, та новоствореного Львівського району, до складу якого увійшли новоприєднані до ОТГ села. 

 

Читайте також: ОПЗЖ програла ключову виборчу битву на Луганщині. Люди Бойка не змогли здобути владу на його «вотчині»

 

Попри розрив у 20 тисяч голосів, результати другого туру, що відбудеться 22 листопада передбачити доволі складно. Кандидату від «ЄС» вдалося наростити підтримку протягом кількох останніх тижнів перед голосуванням, мобілізувати свій електорат. Про це свідчить рівень підтримки, який попередні соціологічні опитування виводили на максимальний рівень 24% (Socis – 24,1%, «Фама» – 23,6%). Не в останню чергу цьому сприяв приїзд до Львова лідера партії, Петра Порошенка, який безпосередньо агітував за Олега Синютку. Питання також і в тому, кого підтримають симпатики тих кандидатів, які не пройшли до другого туру, зокрема Руслана Кошулинського (ВО «Свобода»), який набрав 9,74% голосів, Ярослава Рущишина («Голос»), за якого проголосували 4,67% виборців, та Ігоря Зінкевича («Варта»), результат якого склав 3,37%. Частина з цих виборців не прийде на вибори, але за іншу частину доведеться поборотися. Журналісти поцікавилися у представника «Свободи», чи стане він підтримувати в другому турі Олега Синютку, на що той відповів, що сам визначиться на дільниці і прямо одного з кандидатів не підтримав.

 

Перед другим туром і виборці, і самі кандидати заговорили про дебати. Насправді, Садовий і Синютка могли зустрітися й перед першим туром, але діючий мер не прийшов на ефір «Першого західного» і його конкуренту довелося дебатувати хіба самому з собою. Після того як стало зрозуміло, що дива не сталося і саме ці два кандидати зустрінуться в другому турі, питання дебатів підняли знову. Вочевидь, майданчик для дебатів має бути рівновіддаленим від кандидатів. 

 

Андрій Садовий висловив готовність взяти участь у дебатах – про це написав на своїй сторінці у Facebook. Наголосив, що його влаштує варіант, на кшталт того, що був п’ять років тому, коли він зустрівся зі своїм тодішнім конкурентом, Русланом Кошулинським, в студії «UA: Першого». Олег Синютка також висловився «за» дебати. Натомість запропонував провести їх на сміттєпереробному заводі або на вулиці Бандери у Львові, де зараз триває ремонт. 

 

Питання того, чи відбудеться зустріч і де саме зійдуться кандидати – відкрите. Найбільш логічним місцем є студія Суспільного у Львові, тим більше, що очільник Зураб Аласанія повторив, що немає кращого майданчика, бо канал не належить нікому з опонентів і є незаангажованим. Та й на «UA: Львів» висловили готовність стати таким майданчиком. Попередньо, дебати на Суспільному призначили на 18 листопада. Андрій Садовиий на дебати погодився, а от Олег Синютка надіслав на канал відповідь, в якому зазначив, що формат, запропонований Суспільним, не відповідає виборчому кодексу. Також про готовність провести дебати повідомили і на інших місцевих майданчиках – медіахабі «Твоє місто», каналі «Перший. Західний» тощо. 

 

Читайте також: Вибори в Кременчуці. «Слуга народу» майже без боротьби програла вибори у важливому для Ігоря Коломойського місті

 

Свого часу для шефа Синютки, Петра Порошенка, дебати стали серйозним чинником, який уплинув на хід президентської кампанії. Чи буде у кандидата в мери від «ЄС» свій «стадіон» стане зрозуміло вже зовсім скоро. Внести корективи може й епідемія – 27 жовтня стало відомо, що коронавірусну хворобу виявили у дружини міського голови, 3 листопада про те, що його батьки захворіли написав у соцмережах і Олег Синютка.

 

Міськрада без «слуг»

 

Напередодні виборів стосовно львівської міської ради було два інтригуючих питання: хто набере більше голосів виборців – «Європейська солідарність», що традиційно популярна в місті, чи «Самопоміч», що є політичною силою, на яку спирається діючий мер, та чи зайде до міськради президентська партія? Відповіді не стали сенсаційними, втім говорять про певні тенденції в регіоні. 

 

Лише надвечір 2 листопада львівська ТВК оприлюднила протокол з результатами виборів. Згідно з ними, найбільшу фракцію в 26 депутатів сформує «Європейська солідарність», що отримала від виборців порядку 31,25% голосів. «Самопоміч» приведе в міську раду 17 депутатів, бо набирає близько 19,43%. Фракція «Голос» складатиметься з 8 депутатів (8,91% голосів). Також до ЛМР заведуть свої фракції «Варта» (6,96% та 7 депутатів) та ВО «Свобода» (6,85% та 6 депутатів). Очевидно, що «моно більшості» у Львівській міській раді сформувати не вийде, тож фракціям доведеться об'єднуватися для прийняття рішень. Згідно зі спостереженнями ЧЕСНО, кожен третій новообраний депутат був у попередній каденції ЛМР – 23 депутати з 64. У коментарях ЧЕСНО, представники всіх політичних сил, які пройшли до міськради, заявили про готовність об'єднуватися і спільно працювати. Представники «ЄС» своїми союзниками бачать «Свободу», «Варту» і «Голос». У цих політсилах повідомили, що ведуть переговори з обома антагоністами – «Європейською солідарністю» і «Самопоміччю», мовляв, готові бути в більшості. 

 

Читайте також: Вибори у Кропивницькому та області. Впевнена перемога чинних голів, провал кампанії «слуг»

 

Партія «Слуга народу» на виборах до Львівської міської ради отримала лише 3,46% голосів і, відповідно, не подолала прохідний бар'єр в 5%. Соціологія давала президентській політичній силі 2,8% (Socis) та 4,3% («Соціоінформ»). За екзитполом студії Савіка Шустера політична сила також не долала прохідний бар'єр. Зрештою, невисоким є і показник кандидата в мери від «слуг» Тараса Кльофи – отримав лише 1,63% голосів і посів загальне восьме місце.

 

Не пройшли до міської ради і представники Української Галицької Партії, що були у попередньому складі ЛМР. Соціологи давали їм не більше 2,5%, а на ділі УГП забракло піввідсотка, щоби перетнути прохідний бар’єр – їх результат склав 4,52%. 

 

Попри те, що оприлюднили результати за понад тиждень після виборів, до протоколу були зауваження. Очільник ТВК Ігор Сліпецький на брифінгу повідомив, що вночі перед оголошенням результатів поліція взяла під охорону міський тервиборчком – мовляв, надійшло повідомлення від голови Львівської обласної ТВК про те, що в територіальній  комісії порушують порядок встановлення результатів виборів. За словами Сліпецького, очільник обласної ТВК вважає, що мали здати спочатку результати виборів до облради, а лише потім встановлювати результати виборів до міської ради. Однак порядок оголошення результату у Виборчому кодексі не прописаний і вони не затягували з оголошенням. Очільник ТВК розцінив заяви очільника ОВК як тиск. 

 

Також на брифінгу Сліпецький розповів, що один із членів комісії підписав протокол, сфотографувався з ним, виставив в соцмережах, а потім в коментарі одному з місцевих медіа поставив під сумнів те, що підписав, мовляв, були помилки в оформленні. За словами очільника ТВК, протокол підписали 14 членів, що є достатнім, адже кворум становить 10 осіб. Вочевидь, мова йшла про Ярослава Мандрука, члена ТВК від «Батьківщини», який спочатку опублікував на Facebook світлини з протоколом, а 3 листопада в коментарі ІА «Гал-інфо» розповів, що протокол можливо був складений з порушеннями і рішення ТВК може бути скасоване. Мовляв, були процесуальні порушення – не було присутнього секретаря комісії, не вівся протокол безперервного засідання. 

 

9 друзів Козицького

 

А от до обласної ради «Слуга народу» заведе другу за чисельністю фракцію. Тільки 6 листопада про точні результати підрахунку публічно розповів член обласної ТВК Микола Щур. На сторінці у соцмережі Facebook, він дав посилання на таблицю з даними про підрахунок. Голоси поділилися так: «Європейська солідарність» (30,82% або 28 мандатів у раді), «Слуга народу» (9,49%, 9 мандатів), «Самопоміч» (8,71%, 9 мандатів), «Батьківщина» (7,39%, 7 мандатів), «Голос» (6,56%, 7 мандатів), «Свобода» (6,05%, 6 мандатів), Народний Рух України (5,8%, 6 мандатів), Українська Галицька партія (5,66%, 6 мандатів), «За майбутнє» (5,23%, 6 мандатів).

 

Вочевидь, на успіх СН спрацював авторитет очільника ОДА Максима Козицького, який керує обласною організацією партії президента. Щодо інших політсил, то має теоретичні шанси стати депутатом облради нового скликання екснардеп Ярослав Дубневич. Він на 16-ій позиції у списку «За майбутнє». Найбільше відомий як фігурант справи про розкрадання 93 млн грн «Укрзалізниці». Також у судах справа про можливе розкрадання газу на понад 2 млрд грн фірмами братів Дубневичів. Він може стати депутатом, якщо його підтримали в тому регіоні, де він балотується (Городоцький і Пустомитівський райони Львівської області), а там у нього була серйозна підтримка ще на парламентських виборах 2019 року. За даними партії, Дубневич набрав необхідну квоту голосів для проходження до облради. Очолює список «За майбутнє» нардеп Тарас Батенко.

 

Оприлюднення офіційних результатів затримав перерахунок голосів Добромильською ТВК. Представник ОПОРА підтвердив факт, що одна з партій спробувала сфальсифікувати вибори в обласну раду, щоб отримати на один мандат більше. Мовляв, на одній з дільниць понад 30 голосів різних партій були дописані одній політичній силі. Подібна ситуація могла бути й на інших дільницях регіону. В дописі представника ОПОРА не конкретизується, про яку політичну силу йдеться, але місцеві медіа прямо говорили, що ситуація стосується «Слуги народу». За цим фактом поліція відкрила кримінальне провадження, а обласна ТВК відправила протоколи з Добромиля на доопрацювання. 

 

Ще одна інтрига – доля нардепів. Окрім згаданого Батенка («За майбутнє»), право на мандат депутата облради отримав Михайло Цимбалюк («Батьківщина»). Питання в тому, що вони оберуть – залишатися в парламенті чи ні? Цимбалюк в коментарі виданню zaxid.net пояснив, що рішеня прийматиме бюро партії і політрада в Києві. Батенко ще раніше казав про те, що обміняє мандат нардепа лише на посаду голови обласної ради.  

 

Львівщина чекає на результати

 

Чинні очільники перемагають майже в усіх ОТГ області: головою Бориславської ОТГ переобрали Ігоря Яворського, Бродівську ОТГ очолив Анатолій Белей, Пустомитську ОТГ – Олег Серняк, Старосамбірську ОТГ – Ігор Трухим, Самбірську ОТГ – Юрій Гамар, Новокалинівську ОТГ – Богдан Юзвяк, Рудківську ОТГ – Іван Лозинський, Миколаївську ОТГ – Андрій Щебель, Радехівську ОТГ – Степан Коханчук. 

 

22 листопада другий тур відбудеться у виборах мера Дрогобича, де розрив між чинним головою Тарасом Кучмою та самовисуванцем Андрієм Веселим склав 4800 голосів (41,48% проти 26,05%). Кандидати вже активізували боротьбу – зокрема, один організував безкоштовні маршрутки на кладовище на день памяті. За даними ОПОРА, Андрій Веселий навіть опублікував в фейсбуці інформацію про організовані безкоштовні маршрутки. 1 листопада спостерігачі ОПОРА зафіксували ці транспортні засоби – на них були наліпки з іменем кандидата. 

 

Натомість у першому турі головою Солонківської ОТГ обрали Богдана Дубневича – колишнього народного депутата «Блоку Петра Порошенка», який програв парламентські вибори на окрузі в 2019 році. 

 

Рава-Руська ОТГ обрала очільником самовисуванця Івана Іванусу, Хирівська ОТГ – самовисуванку Мирославу Королюк, Добромиль очолив самовисуванець Петро Куляс, Стрийську ОТГ – самовисуванець та екснардеп Олег Канівець, 

Представника ВО «Свобода» Володимир Чорнопис обрали керувати Глинянською ОТГ. Від «Європейської солідарності» Новороздільську ОТГ очолила Ярина Яценко. Очільником Турківської ОТГ став представник «Громадянської позиції» Ярослав Паращич, а у Городку мером став висуванець «ЄС» Володимир Ременяк.

Офіційних результатів на момент публікації немає по Трускавцю, Буську, Золочеву, Комарну, Жовкві, Перемишлянам, Кам'янці-Бузькій, Бібрці, Жидачеву, Сколему, Моршину, Ходорову, Сокалю, Белзу, Червонограду, Великим Мостам, Новояворівську, Яворову, Мостиськам та Судовій Вишні. Але за попередніми даними мером Жовкви став Олег Вольський, якого підтримали місцеві осередки «Голосу» та «Варти». Микола Романишин з «ЄС» очолив Сколе. Посаду зберіг чинний мер Золочева Ігор Гриньків. 

 

Є результати по окремим радам, де депутатами обрали представників «Європейської солідарності», «Самопомочі», «Народного Руху України», «Батьківщини» та інших партій. Не обійшллося без скандалів – у виборах ради Зимноводівської ОТГ зафіксували фальсифікацію. У «Самопомочі» з'ясували, що сім бюлетенів віддали на користь «ЄС» та партії «Сила і честь», відтак партія не потрапляла до ради. Суд постановив перерахувати голоси і після перерахунку ситуація змінилася, «Самопоміч» отримала можливість завести до ради два депутати. 

 

Не без порушень

 

На результати виборів зможуть вплинути порушення. Втім, в день виборів таких, що впливали би на перебіг голосування, зафіксовано не було. Під час дня тиші на Львівщині, як і по всій Україні, розмістили білборди в партійних кольорах, які дублювали або натякали на партійні слогани – такими бордами відзначилися «Європейська солідарність», «Варта», ВО «Свобода», «Слуга народу», «Громадянська позиція», «За майбутнє», окремі кандидати тощо. Зовнішню рекламу з прихованими ознаками агітації фінансували і в ОПОРА, і в ЧЕСНО

 

У день голосування зафіксували поодинокі порушення – спроби проголосувати за межами дільниці, отримати бюлетень без паспорту, випадки, коли члени комісій працювали без масок і не було окремиих кабінок для виборців, у яких виявили температуру, невчасний початок роботи дільниці тощо. 

 

Майже комічна історія сталася з Андрієм Садовим, який прийшов на дільницю з закордонним паспортом і не зміг проголосувати. Внутрішній паспорт знайшла його теща і міський голова зміг взяти участь у процесі як виборець. 

 

Окремі порушення фіксували партії. В «ЄС» оприлюднили заяву про те, що голова ДВК від кандидата в мери Андрія Садового одночасно кандидував від партії «Сила і честь» до Львівської районної ради.

 

В Українській Галицькій Партії заявили про те, що в інформаційних буклетах на дільницях Львова була відсутня інформація про членів партії, що розцінюють як фактор, який ставить кандидатів від УГП в нерівне становище. 

 

Читайте також: Надал отримав офіційні відсотки. Як відбулися вибори на Тернопільщині

 

Крім того, у містечку Винники, що лише нещодавно було приєднане до Львівської ОТГ, під час голосування чимало виборців виявили невідомих осіб, що були зареєстровані за їх адресами, деякі з них навіть встигли проголосувати. Поліція зафіксувала близько сотні випадків. В ОПОРА це назвали можливою спробою маніпуляції та впливу на результати виборів, якщо довести, що особи завідомо змінювали адреси не тому, що там проживають, а з метою вплинути на результат виборів. Однак очільник Львівської ТВК в коментарях ЗМІ повідомив, що виявлені факти на результати виборів не вплинуть.

 

Загалом на Львівщині за фактами порушень у день голосування відкрили п’ять кримінальних проваджень на виборчих дільницях у містах Самбір та Турка, а також в Стрийському та Дрогобицькому районах.

 

Під час підрахунку зафіксували порушення на кшталт того, що в одному з сіл члени ДВК поїхали уточнювати протокол без поліцейського, який залишився в приміщенні ТВК. Також зафіксовані випадки, коли члени дільницних комісій заповнювали докуметацію в приміщенні ТВК, автомобілях, мали з собою печатки ДВК тощо. На окремих дільницях перераховують голоси, але їх кількість не критична. 

схожі публiкацii