Пандемія. Герої та антигерої 2020-11-09 12:34 Олег Фея

Антитіла в неінфікованих, розмови та ризики для вагітних – огляд наукових статей про коронавірус

Як недотримання дистанції збільшує загрозу зараження COVID-19

У деяких неінфікованих людей можуть бути антитіла до SARS-CoV-2, тривалі розмови з хворими без дотримання дистанції значно підвищують шанс захворіти, а також ризики для вагітних. Про це докладніше в науковому огляді Тижня.

 

 

Антитіла за змовчанням

 

Велика група вчених із декількох наукових інститутів та госпіталей Лондона знайшла в крові неінфікованих людей антитіла до SARS-CoV-2. Науковці намагалися з’ясувати ступінь крос-реактивності антитіл до сезонних людських коронавірусів та SARS-CoV-2. Крос-реактивність полягає в тому, що антитіла, вироблені імунною системою у відповідь на деяку хворобу, реагують також і на іншого збудника. Тема крос-реактивності антитіл до різних коронавірусів широко досліджується, Тиждень раніше писав про одну із таких робіт.

 

Читайте також: Медзакупівлі. Ціна зволікання

 

Вчені використали зразки крові 170 пацієнтів із госпіталю Імперського коледжу Лондона, які інфікувалися SARS-CoV-2 у березні-квітні, а також 305 зразків із контрольної групи. В експериментальних вибірках науковці також враховували, чи хворіли люди незадовго до того на інші типи коронавірусів або ж інші інфекційні хвороби на кшталт грипу. Із вибірки інфікованих лише у двох людей в крові не були присутні антитіла до SARS-CoV-2 трьох типів (IgG, IgM та IgA), а тільки IgG. Один із них за місяць до того перехворів сезонним коронавірусом. Цікаво, що ті ж антитіла знайшли і у 5 з 34 людей, які на час дослідження хворіли одним із сезонних коронавірусів, а також у 1 з 31, які незадовго до того одужали від них. У зразках крові 50 вагітних жінок, зібраних у травні 2018, у 5 знайшли антитіла IgG, а у виборці із 48 дітей, зразки крові яких брали з 2011 до 2018, у 21 були ці антитіла. Про частину із цих людей відомо, що вони не хворіли під час збору зразків чи незадовго до того на інфекційні хвороби. Вчені припускають, що є механізм, завдяки якому такі антитіла можуть утворюватися, і він може бути не пов’язаний із іншими коронавірусами.

 

В яких ситуаціях ризик заразитися вищий

 

Відслідковування та карантин усіх контактних до інфікованих осіб – ефективний метод придушення епідемії. Цей метод використовують в деяких азіатських країнах, як-от Японії, Південній Кореї, Сінгапурі. 2 листопада в журналі The Lancet Infectious Diseases вийшла стаття, автори якої проаналізували всіх контактних осіб до інфікованих на SARS-CoV-2 в Сінгапурі з 23 січня до 3 квітня, та виявили найбільші ризики передачі вірусу. 

 

Усього вони зібрали дані про 7770 близьких контактів для 1114 інфікованих. Контакти вони поділили на дві групи – «домашні», тобто люди, що живуть в одному помешканні з інфікованими, та «недомашні», такі, що контактували із ними щонайменше 30 хвилин на відстані, меншій за 2 метри. Медіанна кількість контактів в домогосподарствах у інфікованих становила 3 особи, на роботі – 5 осіб, а в інших ситуаціях також 3. Усіх контактних осіб ізолювали на 14 днів, а їхній стан здоров’я перевіряли по телефону. Тим, чиє здоров’я погіршувалося, ставили ПЛР-тести, частині інших зробили тести на антитіла. Зрештою, 188 людей із контактних осіб захворіли із явними симптомами. Рівень захворюваності був 5,9% серед тих, хто проживав разом із інфікованими, 1,3% - для тих, хто контактував із ними на роботі, та ті ж 1,3% для контактів у інших соціальних ситуаціях.

 

Читайте також: Чи відчинені двері в реанімацію

 

Потім вчені провели серологічне дослідження (тестування на антитіла) 1150 людей із контактних осіб, і встановили, що ПЛР-тестування людей із симптомами пропускає 62% інфікованих, в яких симптомів не виявили. З урахуванням цього, інфікувалися 11 людей на 100 домашніх контактів, 3-8 (з медіаною 5) на 100 робочих контактів і 3-5 (з медіаною 4) на 100 контактів, що не відносяться до попередніх двох груп. Найбільший ризик був для тих, хто спав в одному ліжку з інфікованими, розмовляв із ними понад 30 хвилин без дотримання дистанції, а також тривалий час знаходився поряд у транспорті. Непрямі нетривалі контакти та використання ліфту разом із інфікованим не становили високого ризику.

 

Ризики для вагітних

 

Згідно із дослідженням, проведеним в американських Центрах з контролю та профілактики захворювань (CDC), вагітні жінки, інфіковані коронавірусом, втричі частіше потребують лікування в палатах інтенсивної терапії. І хоча відносні ризики (завдяки віку) невеликі, вчені радять вагітним бути особливо обережними в часи пандемії.

 

Читайте також: Епідемія обабіч фронту

 

Усього проаналізовані дані понад 1 млн 300 тис. жінок віком 15 - 44 років, в яких ідентифікували коронавірус протягом 22 січня – 3 жовтня. Дані про вагітність були наявні в 35,5% з них, серед вагітних симптоми COVID-19 були у 88,7%. Приблизно в 10,5 випадках на 1000 осіб вагітні потребували серйозного лікування порівняно з 3,9 на 1000 випадків серед невагітних. З 2000 інфікованих 3 вагітні жінки померли – ризик виріс на 70%.  Серед жінок віком 35-44 роки ризик серйозних ускладнень зріс уже в 4 рази, а смерті – в 2 рази. Вчені припускають, що це пов’язано із фізіологічними змінами у вагітних – підвищена частота серцебиття, зменшена ємність легень, більша кількість кисню, що потрібна організму, серйозний тиск на імунітет.

 

 

 

 

схожі публiкацii