Суспільство 2020-11-09 17:28 Гончарова Єлизавета

Лікарня-привид у Світлодарську: руїни без обладнання, медики без доплат

В яких умовах лікують хворих на COVID-19 у медичному закладі прифронтового міста

Інформація про те, що хворих на COVID-19 з частини Бахмутського району Донецької області будуть відправляти до лікарні прифронтового Світлодарська, вперше з’явилась ще наприкінці вересня. Саме тоді стало зрозуміло, що інфекційне відділення у Бахмуті, яке належало до першої лінії опорних лікарень, не може вмістити всіх пацієнтів району, яким потрібне стаціонарне лікування. І вже тоді у постало питання: а чи готовий заклад, котрий був майже повністю зруйнований під час бойових дій, приймати важких хворих, яким потрібне спеціальне обладнання, певні фахівці, наявність лінії для подачі кисню та багато інших складних речей. Але на питання щодо Світлодарської лікарні, озвучене кореспондентом Тижня під час онлайн-брифінгу представників Донецького обласного департаменту охорони здоров’я, відповідь була однозначна: якщо вирішили доправляти пацієнтів, то всього вистачає. І що документи для набуття статусу опорної лікарні із лікування коронавірусної хвороби вже готуються. Тому медичний заклад у Світлодарську ось-ось офіційно отримає статус, який надасть можливість персоналу отримувати доплати, а пацієнтам зможуть гарантувати обстеження та ліки, затверджені у переліку для лікування COVID-19.

 

Читайте також: Медзакупівлі. Ціна зволікання

 

Але з’ясувалося, що на початок листопада ситуація не тільки не покращилась, а наближається до катастрофічної. Пацієнтів у важкому стані, яким потрібна термінова госпіталізація, у Світлодарську та населених пунктах поруч, стає все більше. У жовтні розпочався капітальний ремонт дороги до Бахмута, що фактично відрізало Світлодарськ від населеного пункту, де б хворі ще могли отримати медичні послуги. Залучити санітарну авіацію для транспортування важкого хворого неможливо через наближеність до лінії фронту. Тому хворі з важкими ускладненням, яких продовжують приймати в напівзруйнованій лікарні, фактично, приречені. При цьому Національна служба здоров’я України досі не уклала договір зі Світлодарською лікарнею. Причина полягає в тому, що в ній фактично не знайшлося майже нічого з того, про що чиновники щиро запевняли два місяці тому, коли призначали її однією з опорних для лікування COVID-19. 

 

А головне, знайти медичних працівників, які б виявили бажання поїхати працювати в місто на лінії фронту в зруйновану лікарню, виявилось непростим завданням для чиновників. “Так, це болюче питання. Зі Світлодарською лікарнею не підписали договір, бо вона не відповідає певним критеріям, - прокоментував на онлайн-брифінзі 9 листопада начальник відділу стратегічного розвитку охорони здоров’я та забезпечення лікарськими засобами Управління організації та розвитку медичної допомоги населенню Департаменту охорони здоров’я Донецької ОДА Олександр Педенко. - Ми не змогли найти додатковий персонал. Але хворих на COVID-19 там приймають”.

 

Читайте також: Окупація + коронакриза

 

Як це виглядає на практиці, складно навіть уявити. Лікарня, в якій після руйнувань вдалося відновити коштом міжнародників тільки два поверхи, продовжує приймати пацієнтів, не отримуючи від держави належного фінансування. Фактично, всі зусилля лікарів зараз спрямовані виключно на хворих з ускладненням коронавірусної хвороби. Про ситуацію, яка склалася у Світлодарську, ще в останніх числах жовтня повідомляв голова ГО “Проліска” Євген Каплін. “Тут зараз знаходяться на лікуванні 68 осіб з підтвердженим COVID-19 і підозрами на COVID-19 (пневмоніями). Все середньо-важкі і важкі. — повідомляв Каплін. - Лкарня була змушена переобладнати 2 своїх відділення під прийом хворих з COVID-19, тому що інфекційне відділення тут було зруйновано під час обстрілів у 2015 році і не відновлено по сьогоднішній день”. Він пояснив, що медичний персонал лікарні не може отримати обіцяний НСЗУ “ковідний пакет” за роботу з хворими (надбавку 300%), тому що в лікарні відсутні 4 штатні одиниці анестезіологів. “На цей час в лікарні працюють 2 анестезіологи, а також 1 інтерн-анестезіолог і військовий лікар-анестезіолог (проте останні не є повноцінними штатними одиницями). У нинішніх умовах медсестри продовжують обслуговувати хворих з зарплатою близько 5000 гривень на місяць, падаючи з ніг від роботи”. 

 

Але попри офіційне звернення низки правозахисних об’єднань до НСЗУ та МОЗ, ситуація, як бачимо, не змінилась: пацієнтів намагаються лікувати там, де для цього немає жодних умов. За офіційною інформацією, яку оприлюднила на своєму сайті Донецька обласна військово-цивільна адміністрація, тільки у самому Світлодарську на початок листопада вони фіксують 40 хворих, хоча навіть важких пацієнтів з ускладненнями, які спрямовані у лікарню, набагато більше. “У Світлодарську 40 хворих? Смішно, ця цифра в десятки разів більше! - обурюється в коментарях до цього матеріалу місцева мешканка. -  Те, що людям не роблять безкоштовні тести, на які вони мають право, або не мають можливості їх зробити через відсутність лабораторій в місті, не дає права брехати про статистику! Світлодарські медики та хворі сам на сам з COVID-19! Ліків немає ні в лікарні, ні в аптеках. Як хочеш, так і виживай”. 

 

Читайте також: Будній день військового шпиталю

 

Згідно з офіційними даними НСЗУ, станом на 9 листопада у Донецькій області немає лікарень, які б подали заявки та не отримали підписаного договіру через невідповідність вимогам. А стан реєстрації комунального некомерційного підприємства “Світлодарська багатопрофільна лікарня планового лікування Бахмутської районної ради” щодо надання стаціонарної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19 перебуває “на розгляді” з 15 жовтня 2020 року. Вочевидь, тривають переговори на різних рівнях. Але яким би не було рішення, питань залишиться більше, ніж відповідей. Якщо світлодарська лікарня взагалі отримає цей статус, то не зрозуміло, чи заплатять лікарям додаткові кошти за ці місяці роботи з хворими на COVID-19, коли вони лікували хворих без офіційного статусу та належної підтримки з боку держави? А якщо навіть договір буде під тиском підписаний, чи дійде до Світлодарська хоч якесь обладнання, необхідне для порятунку життя? Побоювання не безпідставні, оскільки прифронтовому містечку  навіть під час передвиборчих перегонів не “перепало” ніякої гуманітарної допомоги — бо вибори там просто скасували.
  

схожі публiкацii