Вибори 2020: сила громад проти сили еліт 2020-11-20 15:28 Марина Довженко
  ▪   Львів

У Львові відбулися дебати, які з високою ймовірністю визначать результат виборів мера. Як це було

Зустріч перед другим туром нарешті відбулася – Садовий та Синютка зійшлися в студії Суспільного. Чи отримали кандидати бажане?

Вибори мера Львова виходять на фінішну пряму – 22 листопада відбудеться другий тур голосування. Результат передбачити доволі важко – перевага діючого мера, якщо і є, то не суттєва. Соціологічна фірма «Социс» провела дослідження перед другим туром, результати якого свідчать про дуже невеликий розрив. Варто пам'ятати, що керівник фірми Ігор Гринів не просто пов'язаний з «Європейською солідарністю», але й консультував кандидата від «ЄС» Олега Синютку. Втім, результати першого туру голосування, зокрема розрив між лідерами, вони спрогнозували влучно – за прогнозами «Социс» розрив мав скласти 6,3%, в реальності було – 8.9%. Згідно з опитуванням, проведеним «Социсом» з 29 жовтня по 10 листопада серед тих, хто точно та скоріше за все піде на вибори та визначився з вибором, за Андрія Садового готові віддати голоси 50,2%, за Олега Синютку – 49,8%. Серед тільки тих, хто точно піде голосувати та виначився, ситуація змінюється – за діючого мера 49,1%, а за його конкурента – 50,9%. Однак обидва результати у межах статистичної похибки, тому стверджувати можна лише те, що показники кандидатів приблизно рівні. Важливу роль у тому, наскільки виборці будуть вмотивовані прийти на дільниці найближчої неділі, можуть зіграти саме дебати між Садовим і Синюткою. 

 

Дебати чи не дебати

 

Цього разу дебати кандидатів викликали неабиякий ажіотаж. Їх чекали. про них робили меми, вони стали предметом для маніпуляцій та фейків. Під час попередніх виборчих кампаній, кандидати в мери зустрічалися без особливого ажіотажу. У 2015 році Андрій Садовий зійшовся на дебатах з представником ВО «Свобода» Русланом Кошулинським у приміщенні головного корпусу Львівського національного університету імені Івана Франка. Подію транслювало Суспільне телебачення, а модерував журналіст «Дзеркала тижня», а нині депутат Сергій Рахманін.

 

Читайте також: Зметикували на трьох. У Полтаві кандидат не прийшов на дебати перед другим туром виборів мера, але їх все ж провели

 

Цьогоріч імовірна зустріч перед другим туром стала чи не головною подією передвиборчих перегонів. Ще до проведення дебатів, вони вже стали помітним інформаційним приводом. Обговорювали, чи вони взагалі відбудуться, а якщо так – то де і в якому форматі, адже щодо цих моментів у політиків та їх представників було різне бачення. 

 

Ідею публічних дебатів Олег Синютка озвучив ще на початку жовтня в ефірі телеканалу НТА. Опоненти мали можливість зустрітися ще перед першим туром, 22 жовтня, на каналі «Перший Західний», але Андрій Садовий на ефір не прийшов (як і інші кандидати – Руслан Кошулинський та Ігор Зінкевич), тому Олег Синютка дебатував наодинці. В інтерв'ю мер Львова пояснив неявку тим, що ведучий дебатів, Віктор Біщук, пов'язаний з «Європейською солідарністю» і кандидував від цієї політичної сили, а канал фінансується за розпорядженням голови облради, який також балотується від «ЄС» і Синютка також від «ЄС». «Це вони собі «втройом» зібралися, розумієте, і запросили інших кандидатів. Всі їм сказали «бай-бай», тому що це некоректно і нечесно», – заявив тоді очільник Львова. Пізніше, Садовий публічно вибачився за поширення цієї інформації, яка виявилася неправдивою. Перепрошувала за міського голову і його дружина, Катерина Кіт-Садова, яка навідалася в студію «Першого Західного». Але і тоді, і пізніше Андрій Садовий погоджувався, що перед другим туром зустріч таки мусить відбутися.

 

Дебати перед другим туром викликалися провести низка місцевих медіа – знову «Перший Західний», «ПравдаТУТ Львів», медіахаб «Твоє місто», регіональна філія Суспільного. Олег Синютка запропонував подебатувати на вулиці Бандери, де триває ремонт або на території «збудованого, добудованого чи недобудованого заводу по переробці твердих побутових відходів». Тоді діючий мер іронічно відповів на виклик опонента, запропонувавши вибрати конкретне місце – чи будмайданчик на вулиці Пластовій у Львові, де ведуться підготовчі роботи, чи непрацюючу сміттєсортувальну станцію в місті Новояворівськ. 

 

2 листопада «UA:Львів» публічно запросив кандидатів на дебати. Того ж дня Андрій Садовий підтвердив, що отримав запрошення і готовий взяти участь у розмові. Натомість Олег Синютка висловив застереження до формату, запропонованого Суспільним. Мовляв, він суперечить статті 49 Виборчого кодексу, але в чому саме проблема в «ЄС» не пояснили. У наступних меседжах партії апелювали вже до статті 51 Виборчого кодексу. Пізніше, готовність долучитися до організації дебатів висловив партієць «ЄС», медіаменеджер Микола Княжицький. Синютка запропонував Садовому делегувати свого представника і організувати дебати, які би не суперечили закону. 

 

Читайте також: На Вінничині відбулася масова «заміна» депутатів. В ОПЗЖ усі жінки відмовилися від мандата на користь чоловіків

 

На Суспільному на закид політиків відповіли, що заради максимального охоплення аудиторії готові на співпрацю з іншими регіональними телеканалами. Пізніше медіа Андрія Садового дещо зманіпулювали, опублікувавши новину з інформацією про те, що Синютка «готовий брати участь у теледебатах лише за гроші». Претензійний заголовок пояснювався в новині – виявляється, кандидат від «ЄС» зажадав, щоби за дебати кандидати платили в рівній мірі і виступив проти безкоштовних дебатів, які і вважає порушенням закону. Сам Андрій Садовий на умови Суспільного пристав і висловив готовність виконати умови каналу та прийти на дебати. 

 

На «UA:Львів» повідомили про готовність провести дебати без Олега Синютки, якщо йому не підходять умови і попросили підтвердити участь в ефрі до 11 листопада. На що прес служба останнього вже 12 листопада заявила, що ще тиждень тому їх кандидат на дебати погодився. 

 

Втрачені для тік-току

 

Не напряму, але кандидати вже зустрічалися до офіційних дебатів. Обидва політика дали інтерв'ю блогеру Дімі Малєєву. На відео, що було опубліковано на ютюб-каналі 12 листопада, конкуренти відповідали на одні і ті ж питання. У записі «Поле битви Львів: Садовий vs Синютка» це було змонтовано таким чином, що глядачі могли порівняти відповіді конкурентів. 

 

Скріншот: Youtube

 

Невимушено, з гумором і самоіронією кандидати спілкувалися про те, як потрапили у політику, про свою співпрацю, про хаотичну забудову, проблеми з міським транспортом, питання інвестицій в місто, формування команди. Важливим було пояснення того, за що відповідає львівська мерія, а за що – очільник ОДА. Не оминули і питань про те, де в інтернеті їх аудиторія, хто веде для кандидатів соціальні мережі та коментували меми про них же. Цікаво, що обидва кандидати наголошували на тому, що саме їх роль у розвитку ІТ-сектору у Львові є визначальною – у розмові з блогером, який працює в цій сфері, такі зізнання, вочевидь, мали би додати балів.

 

Формат посприяв тому, що і Андрій Садовий, і Олег Синютка поводилися значно легше, ніж на телевізійних ефірах – вочевидь, працювали на молодшу аудиторію, яка переважно дивиться блоги Діми Малєєва. Садовий повідомив, що він є винним у всіх львівських проблемах від часів короля Данила, а Синютка визнав, що є втраченим для тік-току. У цій непрямій, але розмові, кандидати почувалися значно впевненіше, ніж на дебатах, які таки відбулися 18 листопада. 

 

Обіцянки і втеча від відповідей

 

18 листопада Андрій Садовий і Олег Синютка зійшлися в 90-хвилинному двобої в студії філії Суспільного у Львові. Розмову модерував журналіст Віталій Гамадин. Але власне модератора відверто бракувало – кандати постійно затягували час, перебивали один одного і вдавалися до агітації та контрагітації, хоча підписували документ, в якому погодилися цього не робити. 

 

Розмова складалася з блоків запитань один одному та запитань від журналістів – Віктора Біщука (Перший Західний), Мар'яни П'єцух (Громадське), Наталі Волосацької (1+1) та Олександри Губицької (Наші гроші. Львів). Перший блок стосувався реалій Львова у 2020 році, другий – ситуації навколо коронавірусу, третім блоком йшли питання від журналістів, у четвертому блоці кандидати обговорювали питання громадського транспорту на території Львівської ОТГ, адже це вибори не лише очільника міста Львів, але і цілого ОТГ, де два міста і півтора десятки сіл. У п’ятій частині конкуренти могли задати один одному питання на вільну тему. Але загалом, це були монологи, що часом не містили відповідей на поставлені запитання. 

 

Скріншот: Суспільне

 

Більше уникав прямих відповідей на запитання Олег Синютка, який не відповів на закиди про забудовників в списках «ЄС», не спробував дати характеристику своєму візаві, як того просили журналісти, і не зміг пояснити, скільки витратив на передвиборчу кампанію (розповів, що вів агітацію за партійні кошти та пообіцяв, що дані оприлюднять після виборів). На останнє запитання прямо не відповів і Андрій Садовий, який теж пообіцяв, що після виборів всі цифри будуть озвучені. За словами діючого мера, його кампанія обійшлася в 10 разів дешевше, ніж у опонента. 

 

Олег Синютка. Скріншот: Суспільне

 

Кандидат від «Європейської солідарності» більше сипав цифрами й економічними показниками, натомість коли доходила справа до імпровізації – відверто губився і намагався підглядати в нотатки. Натомість діючий мер легше знаходив, що відповісти на закиди опонента або питання журналістів. 

 

Втім обидва кандидати не обійшлися без взаємних закидів і переходів на особисте. Відповідаючи на запитання журналістки Мар'яни П'єцух про те, як би вони могли охарактеризувати опонента, Андрій Садовий розповів, як взяв Синютку до міської ради після того, як той програв вибори мера Івано-Франківська. Коли той отримав пропозицію очолити ОДА, радився з ним і коли пішов на підвищення, дякував Садовому: «стільки компліментів, скільки ви мені давали в 2014-2015 роках, в житті я ніколи, чесно кажучи, не чув. І тут ви такі речі говорите! Слухайте, може вас підмініли? Може, то не ви?». Не обійшлося у зверненнях мера до опонента без панібратства, подекуди він називав Олега Синютку просто на ім'я, таким чином підкреслюючи, що вони давно знайомі. Діючий мер постійно апелював до того, що його конкурент собі приписує якісь здобутки, зокрема, вирішення проблем міста в житлово-комунальній сфері. Втім, тут до Андрія Садового питання, адже раніше в інтерв'ю він розповідав, що Олег Синютка був його заступником саме з господарських питань, ЖКГ і робив свою роботу якісно. 

 

Читайте також: Другий тур на Дніпропетровщині: Кривий Ріг без Вілкула та доля проєкту Коломойського в Нікополі

 

Натомість, сам Синютка закидав Садовому «словоблудство», те, що той свідомо підставив підприємців, коли в час «карантину вихідного дня» оголосив суботу і неділю робочими днями та на відміну від його родини, дивиться на світ з Шевченківського гаю. За його словами, він пішов з міської ради, коли у них з мером перестали співпадати цінності і він втратив можливість «творити добро». Обидва кандидати намагалися демонструвати близькість до людей – на запитання про останню велику покупку назвали вживаний автомобіль Audi (Синютка) та автомобіль Skoda, за який ще рік треба віддавати кошти (Садовий). 

 

Гостро звучала тема незаконних забудов, особливо в питанні журналістки Олександри Губицької, яка навела приклад того, як до забудов були причетні обидва кандидати і висловила припущення, що хто би не став мером, ці процеси продовжаться. Натомість обидва спікери продовжили перекидати відповідальність один на одного і роздавати обіцянки про те, що незаконні забудови у Львові будуть припинені. Синютка пообіцяв новий генплан і аудит існуючих забудов, Садовий бідкався, що місто зараз нічого не контролює.

 

Андрій Садовий. Скріншот: Суспільне

 

Тему сміття першим підняв Андрій Садовий, згадавши заслуги конкурента у сміттєвій блокаді. Олег Синютка апелював до того, що за півтора роки, коли меру вже ніхто «не заважає», бо ж нема при владі ні Порошенка, ні Синютки, побудували три сміттєсортувальні лінії, за ті гроші, що були вкрадені у Львові. Контраргумент мера Львова був слабким – він заявив, що не вірить фотографіям сміттєсортувальних станцій, які показує Синютка.

 

Наприкінці програми кандидати примудрилися посваритися через туалет у школі села Головське Турківського району. Садовий показав фото напівзруйнованого туалету і закинув конкуренту: «Хоч це можна було зробити, Олеже Михайлович?». Натомість, Синютка апелював, що його конкурент навіть не знає, де те село знаходиться і пообіцяв львів'янам, що кожного кварталу буде звітувати в кожному районі. Натомість мер, за його словами, пересилив себе і вперше за 14 років спілкувався з людьми у дворах: «Андрій Іванович, це справді ваша перемога, це є успішний крок в вашому житті». 

 

Читайте також: Полтавщина. Перемога «Довіри», три з чотирьох депутатів облради – нові

 

В риториці Садового постійно звучала апеляція до громади — «ми зробили», згадки про громадський бюджет як підтримку ініціатив львів'ян. Натомість Олег Синютка більше апелював до обіцянок — «я зроблю» та акцентував на тому, що його підтримують громадські організації, рухи, партії, інші кандидати, що не вийшли до другого туру. Кандидат від «ЄС» зробив спробу зіграти на електоральному полі конкурента і пообіцяв, що влада профінансує всі проєкти, які були подані на громадський бюджет. Та переважно кожен з кандидатів промовляв до своєї аудиторії – і риторикою, і меседжами, і навіть зовнішнім виглядом. Білою сорочкою без краватки Андрій Садовий, вочевидь, намагався підкреслити власну неформальність та орієнтацію на молодше населення, натомість, Олег Синютка строгим образом з темною краваткою все таки апелював до старшої аудиторії. 

 

Скріншот: Суспільне

 

Соціологія показує, що розрив зараз є невеликим і кожен голос матиме вагу, тому для кандидатів було важливо мобілізувати власного виборця, а не здобути бали в таборі конкурентів. Тим більше що це відверто непросто – і Садовий, і Синютка грають на власному електоральному полі, говорять те, що хочуть почути їх виборців, поводяться і виглядають так, як від них очікують прихильники. Вочевидь, долю виборів визначить вміння мобілізувати електорат, який не лише поставить лайки в соцмережах, але і реально прийде на вибори. 

 

В останні дні виборці отримали чергову порцію антипіару. Синютці закидали те, що його підтримала львівська організація «Опозиційної платформи – За життя», на фейсбук-сторінці якої з'явилися дописи на підтримку кандидата від «ЄС». Натомість від імені Садового поширили друковану агітаційну газету з пропозиціями створити в одному з районів міста ромське поселення і таким чином продемонструвати толерантність Львова. Так чи інакше, це останні спроби вплинути на думку виборців. І те, наскільки вони будуть ефективні – покажуть результати виборів. 

схожі публiкацii