Вибори 2020: сила громад проти сили еліт 2020-12-08 10:15 Дар'я Твердохліб

Кандидат партії президента програв вибори в Кривому Розі. Як це сталося

Виграш кандидата від провладної партії у Кривому Розі виглядав як остання надія Зеленського отримати підтримку українців на місцевих виборах хоча б у рідному місті. Але висуванці від “Слуга Народу” не змогли взяти жодне крісло мера ані в обласних центрах, ані в рідному Кривому Розі.

За результатами місцевих виборів новим очільником Кривого Рогу став представник партії “Опозиційна платформа - За життя” Костянтин Павлов. У першому турі він набрав всього 9,15% голосів і посів третє місце. Але через зняття кандидатури Юрія Вілкула, Павлов вийшов у другий тур, де виборов перемогу у “слуги” Дмитра Шевчика із результатом 56,97%. В свою чергу, Шевчик набрав всього 40,49%.

 

До самого моменту офіційного оголошення результатів виборів у Кривому Розі зберігалася справжня інтрига щодо переможця другого туру. Навіть екзитполи давали протилежні результати. І це не дивно. Бо ж за пост очільника великого індустріального міста, яке за сумісництвом є батьківщиною президента, точилася справжня боротьба.

 

Потенційну перемогу “слуги” Дмитра Шевичка у Кривому Розі багато хто називав особистим викликом для Володимира Зеленського. Адже незважаючи на яскравий успіх пропрезидентської партії на парламентських виборах, вже на місцевих політсила не змогла повторити торішній тріумф. Як наслідок, кандидати від “Слуги Народу” так і не очолили жодне місто України з населенням 100 тисяч і більше осіб. Тож єдиним “переможним” для Зеленського великим містом міг стати Кривий Ріг.

 

Читайте також: Три стовпи коаліції. Після місяця судів депутати Херсонської облради зібралися і швидко призначили керівництво

 

Особливо вселила надію на виграш кандидата від Зеленського відмова Юрія Вілкула брати участь у виборчих перегонах на пост очільника Кривбасу. Він керував містом десять років і набрав у першому турі найбільшу кількість голосів - 46,27%. Вілкул пояснив своє рішення серйозними проблемами зі здоров’ям, зокрема хворим серцем.

 

Та проблеми зі здоров'ям виявилися й у Дмитра Шевчика, який напередодні другого туру захворів на коронавірус. Тому кандидат призупинив активну передвиборчу кампанію та зустрічі із виборцями. На допомогу Шевчику включився сам  Володимир Зеленський. Президент навіть завітав до Кривого Рогу, де агітував за свого кандидата.

 

Під час робочої поїздки Зеленський онлайн поспілкувався із Шевчиком.  Двохвилинну розмову навіть опублікував Офіс президента України. "Відверто бажаю перемоги. Одужуйте. І мабуть з вашою перемогою – одужає місто", – говорить у відео Зеленський.

 

За декілька днів до виборів, на офіційній сторінці президента також з’явилося відеозвернення до криворіжців, де Зеленський закликав "обрати гідного мера, який дійсно любить місто". Конкретного прізвища кандидата він не називав, та очевидно, що мова йшла саме про Дмитра Шевчика.

 

Втім, ані відеоролики до земляків, які транслювалися навіть у день тиші та у день виборів, ані особистий візит у Кривий Ріг, не змогли “вирвати” перемогу для Зеленського.

 

Фото зі сторінки Facebook Володимира Сухоцького

 

Варто звернути увагу, що у Кривому Розі другий тур виборів відбувся аж через півтора місяці після першого голосування. Спочатку оголошення результатів загальмувалося через судові позови Шевчика щодо нібито виявлених порушень під час виборчого процесу. Його дії наштовхували на думку, що кандидат просто затягує оприлюднення результатів. Ще більшого туману напустило зняття Вілкула з виборів - у місті заговорили про нібито домовленості останнього із Офісом Президента поступитися кріслом мера Шевчику.

 

Втім, подібні закиди Юрій Вілкул спростував та заявив, що саме Костянтин Павлов - його “наступник”. До слова, Вілкул та Павлов давні поплічники - обидва затяті регіонали. Певний час Павлов був заступником та радником Вілкула. Останній рік Павлов займав посаду члена виконкому Криворізької міської ради.

 

Читайте також: Розбрат в ОПЗЖ та бійка на першому засіданні райради. Боротьба за вплив на Луганщину після виборів не згасає

 

У другому турі Вілкул дійсно показував максимальну підтримку Павлову. Аби перетягнути голоси на користь нового претендента на пост мера у місті почалася масштабна і навіть агресивна агітаційна кампанія. З кожної праски у Кривому Розі лунали меседжі, що “Вілкул за Павлова”, “Павлов - об’єднаний кандидат”. У традиційному стилі міцних господарників у разі перемоги Костянтин Павлов “гарантував” безкоштовний проїзд у муніципальному транспорті та 1500 гривень виплат за комуналку. В агітацію включився й так званий адмінресурс мерії - якщо раніше на сайті Криворізької міської ради та сторінках у соцмережах департаментів розповідалося про поїздки, рішення та справи Вілкула, то тепер його місце зайняв саме Костянтин Павлов.

 

 

Цікаво, що відвертий союз політиків був помітний не тільки під час другого туру, а й напередодні першого. Тоді Костянтин Павлов, як окремий кандидат на посаду мера, агітував голосувати як за себе, так і за Юрія Вілкула, заявляючи, що у разі перемоги останнього, матиме честь працювати в його команді. Обидва претенденти разом виходили “в народ” на публічних заходах. Наприклад, на День міста, який через карантинні обмеження провели не у травні, як зазвичай, а у вересні, кандидати удвох вийшли на сцену з “вітальним словом” перед музичним концертом.

 

Читайте також: Руйнування монополії. Як розподілилися сили в органах самоврядування північної Донеччини

 

 

 

Зі сторінки Facebook Костянтина Павлова

 

Такі дії політиків дійсно виглядають, як готовність Юрія Вілкула знятися з виборів ще задовго до другого туру, і провести у міську раду справді “наступника” та власну фракцію задля подальшого контролю влади у місті.

 

схожі публiкацii