Світ 2021-01-05 09:42 Олександр Кореньков
  ▪   Міжнародний центр дослідження проблем безпеки

Сліпі удари ФСБ

Чому «меч правосуддя» Путіна не здатний покарати справжніх терористів

Місяць тому речниця МЗС Росії Марія Захарова анонсувала готовність Кремля допомогти Європі в боротьбі з тероризмом. Перед тим зі схожою пропозицією до влади Австрії звернувся особисто Путін. Така активність Кремля щодо демонстрації власної готовності поділитися досвідом контртероризму з іншими поки що залишається без реакції з боку Європи. І не дивно, бо європейці добре знають і пам’ятають, як у Росії борються з тероризмом. Ба більше, останні події на Північному Кавказі лише доводять, що боротьба з тероризмом по-російськи не тільки неефективна, а й небезпечна для звичайних громадян.


Уроборос, міфічний змій, який пожирає сам себе, цілком може бути неофіційним символом роботи російських силовиків у боротьбі з тероризмом. Ця боротьба не тільки безкінечна, а й саморуйнівна для Росії. Чому? У Жовтневому районі Грозного, столиці Чеченської республіки, 13 жовтня цього року вперше з 2016-го було оголошено режим контртерористичної операції. У ході бойової операції посеред житлового сектору ліквідували чотирьох чоловіків, які забарикадувалися в одному з будинків. Про рівень підготовки бойовиків і жорстокий опір свідчить той факт, що при штурмі будинку загинули двоє бійців Росгвардії та один поліцейський. За інформацію керівництва Чечні, ліквідовані раніше брали участь у боях у Сирії на боці терористів «Ісламської держави» й невідомо як зуміли повернутися непоміченими до Чечні, знайти зброю та підготуватися до бойових дій. У грудні 2016-го режим КТО (контртерористичної операції) в Грозному запровадили через те, що група підлітків організувала та скоїла серію нападів на правоохоронців. Тоді ніхто, крім самих нападників, не постраждав.

 

Читайте також: Дитинство у вирі «побєдобєсія»


За два дні до штурму будинку в Грозному в іншому районі Чечні ліквідували ще двох осіб, у яких пізніше впізнали досвідчених бійців чеченського підпілля. Одного з ліквідованих, Казбека  Байдулаєва, було засуджено за участь у підпіллі ще в 2008 році. У російському «Меморіалі» повідомляли про те, що його катували та змушували визнати вину й до підпілля він приєднався лише після цього з метою помсти. У 2016 році Байдулаєв виїхав до Сирії, де брав участь у бойових діях, а у 2020-му повернувся в Росію. Другого вбитого бойовика, Рустама Борчашвілі, також підозрювали в участі у боях в Сирії. Ці два випадки, які відбулися за кілька днів, продемонстрували, що сьогодні, попри всі заходи безпеки, до Чечні можуть потрапити й переховуватися досвідченні бойовики з багаторічним досвідом підпільної боротьби. Ба більше, якщо підтверджується факт участі ліквідованих у війні в Сирії, це доводить факт нездатності ФСБ, яка відповідає за контроль кордонів Росії та боротьбу з тероризмом усередині країни, ефективно працювати в цьому напрямі.


Якщо із Сирії в Чечню можуть спокійно повернутися бойовики з багаторічним досвідом бойових дій, це не віщує нічого доброго Росії та її громадянам. Ба більше, такий провал ФСБ свідчить про те, що системна корупція й імітація боротьби проти тероризму тортурами, коли злочинцями після допитів призначали невинних людей, дезорганізували спецслужбу зсередини.

 

Ознаки кризи


Ознаки кризи ФСБ яскраво далися взнаки у грудні 2019 року. Тоді в центрі Москви мешканець Підмосков’я Євгєній Манюров, юрист і стрілець-любитель, відкрив стрілянину по охороні будівлі ФСБ. Як наслідок, один співробітник ФСБ загинув, ще п’ятеро осіб було поранено. Самого стрільця не могли ліквідувати впродовж години. Паніка й безпорадність озброєної охорони ФСБ та присутніх у приміщенні офіцерів перед одним погано підготовленим стрільцем-любителем тоді продемонструвала проблеми в роботі спецслужби. Проте чи не єдиними, кого звільнили за результатами розбору, стали офіцери, які відзняли й опублікували відео нападу.

Якщо із Сирії в Чечню можуть спокійно повернутися бойовики з багаторічним досвідом бойових дій, це не віщує нічого доброго Росії та її громадянам. системна корупція й імітація боротьби проти тероризму дезорганізували ФСБ РФ зсередини


Але ось минає майже рік, і тепер уже група досвідченіших за Манюрова бойовиків із Сирії потрапляє до Росії й отримує тут всю необхідну зброю для підготовки набагато масштабніших нападів. Зважаючи на те, що самі російські силовики оцінювали загальну кількість громадян РФ, які приєдналися до «ІД», у 4000 осіб, то можна лише уявити, скільки ще таких груп може повернутися чи вже повернулися до країни через дірки в кордоні. За даними видання «Кавказский Узел», за перші шість місяців 2020 року лише в Чечні було відкрито 31 справу проти мешканців республіки, які брали участь у війні в Сирії та повернулися додому. Разом близько 845 мешканців Чечні виїхали до Сирії.

 

Читайте також: Politico: Погляд на російську пропаганду зсередини


Чому такий провал став можливим у країні, у якій спецслужби мають необмежену владу й фінансування? Причини дві: корупція й імітація. І якщо темі корупції в Росії присвячено безліч статей і досліджень, то імітація в роботі спецслужб менш розкрита. Імітація — це коли замість розв’язання проблеми, ресурси й сили витрачають на демонстрацію її розв’язання, зокрема й за рахунок боротьби проти уявних ворогів і роботу з уявними причинами самої проблеми. У випадку боротьби з тероризмом по-російськи, цими уявними причинами й ворогами стали підлітки, жінки та заробітчани.

 

Молодь


Тероризм у Росії молодшає. Про це свідчать дані статистики ресурсу «Кавказский Узел» щодо ситуації в Чечні. Серед ліквідованих у Чечні бойовиків за період від 2015 до 2018 року 90% були молодшими за 35 років, а у 2018-го вперше до цього переліку потрапила дитина. Молодшання тероризму характерне не лише для Кавказу. Так, 3 листопада 16-річний підліток напав на відділ поліції в Кукморі, Татарстан. Він намагався підпалити відділ, а потім поранив ножем поліцейського. Як виявилося, підліток був прихильником радикальних поглядів і свідомо наважився на скоєння теракту. Та замість того, щоб шукати причини радикалізації молоді, силовики в Росії обрали простіший шлях. Вони просто почали системні репресії та переслідування молоді. На зізнаннях молодих людей базують гучні справи й покращують статистику виявлення терористів. Наприклад, у лютому 2019 року в Чечні затримали кілька десятків молодих людей віком 19–20 років. Серед них було троє друзів, яких обрали для розкручування гучної справи. Після тижня тортур вони зізналися, що перебували в лавах незаконного збройного формування. У них нібито виявили три ручні гранати та плани нападів на поліцію. Попри те, що на суді молоді люди заявили про тортури й вибиті свідчення, їх залишили під вартою з перспективою отримати до 15 років позбавлення волі.


За два роки до цього, у жовтні 2017-го, було затримано групу мешканців Дагестану віком від 19 до 31 року, які нібито планували скоїти теракт під час концерту Філіпа Кіркорова. Усі обвинувачені, які вже третій рік сидять за гратами, свою вину заперечують і заявляють про тортури. Самі оперативники зізналися, що підробили відео затримання, яке крутили по «Першому каналу» як оперативну зйомку. Ба більше, слідчий не зміг пояснити, чому в протоколі зазначено, що вибухові пристрої, які заарештовані нібито планували застосувати, виявили в будинку, якого немає на даній вулиці. Однак суд не взяв цього до уваги й залишив чоловіків під вартою.

 

Читайте також: Кордони агресії РФ «ніде не закінчуються»


У тому самому 2017 році відразу сімох молодих мешканців Дагестану, які працювали в одному меблевому цеху, заарештували з обвинуваченням у створенні незаконного збройного формування та зберіганні зброї. Рідні заарештованих заявили, що їх катували, а зброю підкинули. Проте молоді люди досі перебувають за гратами.


Часто силовики організовують великі «профілактичні» затримання молоді, яку рідні потім намагаються звільнити. Останній такий рейд стався в Чечні 5 листопада цього року, коли силовики затримали й вивезли в невідомому напрямку понад десятьох підлітків. Як правило, після таких рейдів кількох молодих людей у чомусь звинувачують і залишають під вартою. Іноді молодь зникає поодинці. Так 7 жовтня ФСБ затримала 23-річного хлопця у Ставрополі. Силовики звинуватили його у членстві в «ІД» та підготовці теракту. На відео, яке опублікували силовики, молодий чоловік купує цвяхи й ізострічку нібито для того, щоб підірвати прокуратуру та суд. За це йому світить до 20 років за ґратами.

 

Сприяння тероризму


Іншою улюбленою мішенню боротьби проти тероризму в РФ є так звані поплічники терористів. За статтею 205.1 КК РФ «Сприяння терористичній діяльності» кожен, кого ФСБ запідозрило у фінансуванні, підтримці та допомозі терористам, чи особам, які їм допомагали, «світить» до 15 років тюрми. Ось лише кілька історій про людей, обвинувачених за цією статтею.


Мешканець Інгушетії отримав дев’ять років колонії суворого режиму лише за те, що у 2019 році, коли перебував у Німеччині, отримав від людини €100 й передав їх іншій людині, яка далі передала їх, як стверджує слідство, терористам. Усе це відбулося в Берліні. Сам затриманий заявляє, що його викрали й під тортурами змусили визнати свою вину в тому, чого він не робив. Проте апеляція відхилила скарги захисту обвинуваченого й підтвердила вирок суду та дев’ять років колонії за €100. Мешканцю Дагестану дали три роки колонії за 5000 рублів, які той у 2014 році передав своєму знайомому, щоб він виїхав у Сирію. Так само три роки колонії отримала мешканка Дагестану, яка передала реквізити своє карти бойовику в Сирії, на яку той відправив гроші, які було зібрано, за словами слідства, для терористів. Таких справ безліч. Як правило, доказів обвинувачення не надає, а самі обвинувачені, щоб не отримати 15 років, погоджуються на «щиросердне зізнання».

 

Читайте також: «Огляд InformNapalm: прогнозоване загострення на Донбасі»


Окрім молоді і «спонсорів» тероризму силовики в Росії борються з тероризмом у колоніях. У 2019 році в колонії у Калмикії, за даними силовиків, було створено терористичну організацію «Джамаат», до якої начебто належить понад 100 осіб. До групи ФСБ приписала майже всіх, хто дотримувався релігійних норм в ув’язненні, відвідував місцевого імама чи вивчав Коран. Найцікавішим стало те, що людей за цією справою затримували на виході з колонії після офіційного звільнення через закінчення строку ув’язнення. Рідним, які чекали на звільнених біля воріт колонії, навіть не повідомляли, куди й за що їх знову забрали. У справі вже налічують 43 особи, які відбувають покарання. Цікаво, що під удар потрапив і начальник колонії, який ніби допомагав за хабарі терористам. Справа «Джамаату» може стати прецедентом, використовуючи який, силовики в інших частинах Росії почнуть покращувати статистику боротьби проти тероризму за рахунок ув’язнених.


Іншою цільовою групою ФСБ є трудові мігранти. Наприклад, у Хабаровську в липні цього року ФСБ затримала мешканця «однієї з центральноазійських республік» за підозрою в підготовці теракту. Чоловік нібито планував закидати натовп протестувальників «коктейлями Молотова» й напасти на людей із ножем. У затриманого знайшли також прапор угрупування «Катіба Таухід валь-Джихад». Показово, що у знавців арабської мови відразу виникли питання щодо напису на прапорі, який було зроблено з помилками, а саме відео затримання скидалося на постановочне.

 

 

 Статистика ресурсу «Кавказский Узел»

 


У причетності до цієї самої організації, «Катіба Таухід валь-Джихад», в Адигеї в жовтні цього року звинуватили іншого «вихідця з Середньої Азії». Як заявили в ФСБ, затриманий зберігав удома прапор організації та публікував в «Одноклассниках» заборонені відео. Ще двох членів цієї організації вбили у Волгограді при затримані. Доказів їхньої причетності до терористів силовики так і не надали. Загалом використання маловідомих або давно забутих організацій із гучними назвами для виправдання затримання — фірмова фішка силовиків у Росії. Крім вже згаданих «Джамаату» й «Катіба Таухід валь-Джихад», людей затримують і звинувачують у зв’язках із групою під назвою «Ат-Такфір валь-Хіджра». У Карачаєво-Черкесії ФСБ відзвітувала про затримання понад двох десятків людей, нібито пов’язаних із цією групою. Самі затримані на суді відмовлялися від звинувачень, а дехто навіть заявляв, що вперше почув назву організації від слідчого. Російський «Меморіал» уже визнав як мінімум одного засудженого в цій справі «політичним в’язнем». Та апогеєм боротьби з тероризмом у Росії може стати історія 63-річної Патімат Рамазанової з Дагестану, яку затримали в аеропорту й запроторили в СІЗО за підозрою в участі в терористичній організації. Жінка в 2015 році поїхала в Сирію, щоб забрати звідти доньку і трьох онучок. Потім вона потрапила в табір біженців, а коли спробувала повернутися в Росію, її заарештували, попри похилий вік і хвороби.


Роками російські силовики провадять боротьбу проти тероризму, заарештовують, катують і вбивають людей за надуманими звинуваченнями. Заради підвищень і гучних звітів вони ламають життя сотням громадян, витрачають на це ресурси, час і гроші. А в цей час через корупцію та діряві кордони у країну потрапляють справді небезпечні люди, які вміють убивати. І найнебезпечніше те, що люди, залякані й закатовані роками такої «контртерористичної боротьби», можуть радо побачити в цих справді небезпечних і досвідчених бойовиках не терористів, а визволителів.