Пандемія. Герої та антигерої 2021-01-25 13:31 Олег Фея

Щеплення, ізоляція і антитіла – огляд наукових статей про коронавірус

Кого вчені радять вакцинувати першими

Групи американських та німецьких науковців опублікували математичні моделі, в яких оцінюється ефективність різних стратегій вакцинації, а також стратегії відстеження та ізоляції контактних осіб до уражених коронавірусом. А компанія Moderna випустила проміжний звіт щодо довготривалої наявності антитіл у людей, яких вакцинували протягом першої фази клінічних досліджень. Про це докладніше в науковому огляді Тижня.

 

 

Пріоритетна вакцинація

 

Минулого року Тиждень писав про оцінку кількості людей, що підлягають першочерговій вакцинації в залежності від цілей, які ставить перед собою держава. У статті в журналі Science від 21 січня науковці із США оцінили п’ять можливих стратегій імунізації населення, враховуючи обмежену кількість перших партій вакцин.

 

Вчені змоделювали перебіг пандемії в залежності від того, які групи населення підлягатимуть першочерговому щепленню: діти та підлітки, дорослі 20-49 років, всі дорослі старші за 20 років, старші за 60 років люди, або ж усе населення рівномірно. За їхньою моделлю, після того, як щонайменше 70% пріоритетної групи отримали щеплення, вакцини розподілятимуться рівномірно незалежно від віку. Параметри, які відслідковували науковці – зменшення нових випадків зараження, зниження смертності та кількості втрачених років життя.

 

Читайте також: Пологи, тоцилізумаб та куріння – огляд наукових статей про коронавірус

В їхній математичній моделі було два сценарії – в першому щеплення отримували 0,2% населення щоденно, а вірус розповсюджувався із репродуктивним числом 1,15, а в другому вже швидше - із R=1,5 (вірогідно, щоб змоделювати появу нових агресивних штамів, як-от британського). За другого сценарію, агресивнішого вірусу, найкраще знижувала смертність та кількість втрачених років імунізація людей віком від 60 років, у більші ніж 2 рази протягом 5 місяців при умові 90% ефективності вакцини. Для м’якішого варіанту вірусу різниця по цим параметрам між групами 20-49 років, старше 20 та старше 60 була невеликою за умови кількості вакцин, що покривають менше чверті населення. Найбільше знижувала кількість нових випадків коронавірусу імунізація вікової групи 20-49 років, причому як за умов низької швидкості вакцинації (0,05% населення в день), так і відносно швидкої (1%).

 

За розрахунками вчених, на відміну від стратегій щодо вакцинації від грипу, де пріоритет надається дітям та підліткам, у випадку коронавірусу щеплення цієї групи дасть гірші результати відносно всіх інших груп. За їхніми словами, хоча роль дітей в розповсюдженні коронавірусу досі твердо не встановлена, скоріше за все головними драйверами є саме дорослі люди віком 20-49 років.

 

Ефективність стратегії «відстежити та ізолювати»

 

Група німецьких вчених опублікувала 15 січня у журналі Nature Communications дослідження ефективності стратегії «відстежити та ізолювати». Вона полягає у відстеженні ланцюжків контактних осіб до хворого та їхню ефективну ізоляцію. У деяких країнах, як-от Південна Корея, Японія та Сінгапур така стратегія наряду із карантинними мірами призвела до значного зменшення кількості нових випадків коронавірусу. Науковці калібрували свою модель на показниках Німеччини, де діє система відстеження контактів, яка включає в себе також і використання мобільних додатків. У моделі науковців населення ділилося на дві групи. В одну входили люди, яким було діагностовано інфікування коронавірусом, та їхні контакти відслідкувала медична система. В іншій групі були хворі, яким ще не поставили діагноз та їхні контактні особи. Також вчені зробили припущення, що в ефективній системі дві третини потенційних хворих в контактних ланцюжках успішно відслідковуються, а неефективній лише третину таких людей вдається ідентифікувати.

 

Читайте також: Локдаун безвідповідальності

 

Ефективна стратегія не змогла повністю припинити поширення епідемії, проте стабілізувала репродуктивне число на рівні близькому до одиниці (тобто кожна людина в середньому заражає ще одну), зменшивши його з 1,8 (коли 10 людей заражають 18 інших, це високе репродуктивне число). Для більших репродуктивних чисел навіть ця стратегія виявлялася неефективною, проте все ж зменшувала кількість нових хворих. Базове репродуктивне число коронавірусу ж, тобто швидкість поширення інфекції в популяції без будь-яких карантинних заходів та без таких людей, що вже захворіли, оцінюється в 3,3. У випадку ж, якщо виявляється лише третина контактних осіб, «відстежити та ізолювати» майже не впливала на перебіг епідемії.

 

Антитіла від вакцин

 

Американська компанія Moderna була однією з перших, яка ще влітку опублікувала результати першої фази клінічних досліджень своєї вакцини mRNA-1273. Наразі вони випустили звіт у журналі The New England Journal of Medicine про кількість нейтралізуючих антитіл у піддослідних із першої фази протягом 119 днів з моменту введення вакцини.

 

Читайте також: Я живий

 

34 здорові людини отримали дві дози вакцини по 100 мікрограмів з інтервалом у 28 днів. Всі піддослідні були розділені на вікові групи 18 - 55, 56 - 70 та старші 70 років. Через три місяці після отримання другої дози люди віком 18-55 років мали в середньому в 1,5 рази більший титр антитіл, ніж старші особи. Вчені зазначають, що хоча захисна роль антитіл в боротьбі проти коронавірусу ще не встановлена напевне, їхня вакцина має потенціал для утворення гуморального імунітету, індукуючи виробництво B-лімфоцитів, що відповідають за довготривалу імунну відповідь. В третій фазі клінічних досліджень їхня вакцина показала ефективність 94,5%, і, враховуючи темп зниження кількості антитіл в крові учасників дослідження, можна сподіватися, що вона забезпечуватиме захист від коронавірусу принаймні на рік.

схожі публiкацii