Світ 2012-02-29 17:14 Тимоць Ігор

Коран обпалює афганців

Афганістаном вже тиждень котиться хвиля заворушень. Приводом до антизахідних протестів став інцидент на американській авіабазі «Баграм» зі спаленням Корaну

 На базі у Баграмі є бібліотека з релігійними книгами. В якийсь час адміністрація помітила, що в’язні спілкувалися за допомогою цих книг – писали повідомлення на полях. Тож розписані примірники вилучили і спалили.

Знищення Корану – святотатство. Після того, як афганські робітники знайшли на звалищі обвуглені екземпляри священної книги, народ вийшов на вулиці. Обурені люди штурмують поліцейські дільниці, урядові будівлі, бази НАТО…

Кабул і Вашингтон намагаються заспокоїти населення. «Час повернутися до звичного життя, щоби вороги цим не скористалися», – сказав президент Хамід Карзай. Але афганці не слухають його, а до гасел «Смерть Америці!» додають «Смерть Карзаю!» Американці теж просять вибачення, навіть президент Барак Обама (за це його негайно розкритикували республіканці).

Експерти бачать дві можливі причини конфлікту. Або певні кола у США навмисне спровокували афганців, щоб, наприклад, швидше вивести війська з цієї країни, або американці просто вкотре продемонстрували зневагу до місцевих традицій.

Не могли таку нагоду втратити й таліби. «Жителів Заходу слід убивати або полонити. Це має стати уроком, щоб вони більше ніколи не посміли осквернити священну книгу», – заявив їхній провідник Забіулла Муджахід. Конфлікт вийшов на міжнародний рівень. Натовпи в деяких ісламських країнах протестують біля посольств США, а іранці навіть пропонують екзотичний варіант вибачення. «Лише спалення Білого дому може зцілити цю рану. Аби ми прийняли вибачення, вони мають повісити тих, хто спалив Коран та їхніх командирів», – заявив іранський генерал Мухаммад Реза Накді.

Після вбивства на тому тижні двох американських офіцерів у будівлі Міністерства внутрішніх справ Афганістану НАТО ухвалило рішення відкликати своїх працівників, які обіймали посади в афганських міністерствах. Відкликало всіх своїх держслужбовців з Афганістану і посольство Франції. Експерти проводять паралелі між заворушеннями та дискусіями, що точаться у США щодо виведення американських військ з цієї країни.

КОМЕНТАРІ

Ігор Семиволос, експерт-сходознавець

Акт приниження

Будь-який конфлікт дегуманізує, а цей – тим паче. Його слід розглядати крізь цю призму. Коли американці спалювали Коран, то хотіли принизити афганців. Це було символічне насильство щодо речей, сакральних для протилежної сторони. Мабуть, коли вони це робили, то не думали про наслідки, та ціна такої помилки велика. Це була зневага не всіх американців, а лише тих, які вчинили цей акт наруги.

Абід Амірі, публіцист газети Khaama

Бунт бідних і голодних

Результати заворушень погані – кількадесят людей вбиті, кількасот поранені. Після 40 років війни в Афганістані найнижчий в ісламському світі рівень грамотності. Три з чотирьох афганців віком 15 років не вміють читати і писати. Більшість із них отримують основні знання про іслам від племінних старійшин і місцевих імамів. Ці люди також мобілізуються і просувають свої політичні цілі.

Рівень безробіття в країні сягає 30–40%. Це означає, що 7–8 млн осіб сидять без роботи. Ці молоді люди незадоволені життям. Вони постійно накопичують у собі гнів на центральний уряд, НАТО, Захід. Хто міг, той емігрував, а тим, хто не може, не залишається нічого, як животіти й злитися.

Майже 36% живуть за межею бідності, один із трьох афганців має дохід менше $1 на день. Цього досить, щоби у найкращому разі задовольнити мінімальні потреби для виживання. Афганістан пережив сувору зиму. Люди, які живуть за межею бідності, мешкають у наметах. Їхні діти не мають теплого одягу. Вони ходять босоніж по снігу. Ці люди розчаровані й роздратовані тим, що так багато іноземних грошей допомоги вливаються в країну, а їхнє життя не покращується. Винна в цьому корупція. Тому афганців легко підняти на протести. Соціально-економічні проблеми створили платформу для цього.

Камран Мір Газар, головний редактор інформагентстсва KabulPress

Протести відволікають від справжніх проблем

Вийшли на акції переважно бідні та неграмотні фундаменталісти. Команда Карзая по вуха загрузла в корупції, наркоторгівлі та співпраці з талібами. Використовуючи ворожнечу між сунітськими та шиїтськими племенами, через племінних і духовних лідерів вони спровокували протести, які мають відвернути увагу від справжніх проблем. За десятиліття від часу скинення режиму талібів не усунуто дикої неграмотності серед населення та не встановлено незалежної судової гілки влади, яка б розслідувала «гріхи» останніх 40 років війни. Образи і ненависть накопичувалися весь час і їх легко витягнути на поверхню. Багато хто замислюється, чи не краще було б федералізувати Афганістан, аби зупинити кровопролиття.

Мохаммед Султан Шаріфі, менеджер і редактор Surghar Daily

Дурна, але свідома помилка

 

Афганістан – дуже консервативна країна, в якій релігійні цінності відіграють величезну роль. Я розчарований, що військові НАТО втнули таку дурницю. Це була свідома спроба спровокувати нас. Військові Альянсу були свідомі, що ця річ обурить афганців, але все-таки зробили її. Як і тоді, коли американський пастор спалив Коран у США, тепер Вашингтон спромігся лише сказати «вибачте». Вони ніколи не карають своїх громадян за такі помилки. Вони не кажуть їм поважати інші релігії. Яку б дурницю американці не втнули, - кажуть, що це демократія. Вони знущаються над пенсіонерами в Іраку та Афганістані, скидають бомби на невинних людей. Хіба це така демократія? Якщо вони її так розуміють, то нам вона не потрібна. Хочемо бути такими, якими ми є.

Я зараз живу в Дубаї – з Афганістану втік, бо боявся за своє життя. Афганська газета, в якій працюю – одна з найкритичніших в країні. Президент Хамід Карзай і його брат залякували нас до смерті. Я багато писав про рекордну корупцію, масові таємні вбивства, наркобізнес, відмивання грошей у Афганістані, тож моє життя було в небезпеці. Брат президента вбив 1500 тис. лідерів племен у Кандагарі. Президент і його брат були персонально залучені до вбивства лідерів племен. Мого брата Насеема теж ледь не вбили у Кандагарі. Йому пощастило і він негайно втік у США.