Політика 2013-12-13 18:11 Максименко Олена

Юрій Луценко: "Якщо влада не чує суспільство і акуратно не демонтує тоталітаризм, то його скинуть"

Роль Юрія Луценка на Майдані важко визначити. З одного боку він, як колишній політв’язень позиціонується в ролі арбітра спротиву, з другого як лідер неусталеної організації «Третя Республіка».

Він не знайшов поки що ані свого місця в нинішніх політичних розкладках , ані моделі власного привабливого політпроекту. Ще впадає в очі, що він розхраховує на Захід, на вирішення проблеми ззовні та практично не покладається на системних опозиційних лідерів.

Юрія Віталійовича відтепер можна зустиріти на Майдані Незалежності та прилеглих вулицях - не лише на сцені, а й просто серед натовпу. Наведена нижче рефлексія на події останніх тижнів - результат стихійної бесіди з громадянами, активістами і представниками ЗМІ.

Була би тут Юля Тимошенко - вона би перед голосуванням в парламенті ніч провела би саме там, і "перетерла" би з кожним "регіоналом"! Наші "орли" прийшли туди і сказали "Хто не проголосує - той пацюк!"Результат відомий усім... Ми зараз маємо заключити "союз із дияволом" у парламенті, для того, щоб вони насамперед відновили конституцію 2004 року, і тоді депутати зможуть голосувати за дострокові вибори.

На сьогоднішній день стояння тут є ефективним тільки за умови, якщо в понеділок сюди вийде такий самий мільйон, як в неділю. Але на жаль, цього немає. І то, спасибі, що є у вихідні, це неймовірно, що вони є!  Але реально скинути Януковича можна лише якщо стояти п'ять днів поспіль у такій самій кількості!

Читайте також: Зима динозавра. Янукович стає диктатором доісторичного зразка

В 2004 році революція готувалася два роки! Був один кандидат в президенти, одна партія, яка пройшла парламентські вибори. Сьогодні ми мали на підготовку два тижні! Три кандидати в президенти, м'яко кажучи, без досвіду. Люди утомлені, але це геройство, що вони так самоорганізувалися!

Ми заважаємо Януковичу. Злякати його можуть санкції,  чи не єдина надія і розрахунок, що американці введуть санкції. Поки що добилися лише звільнення арештованих. Далі має "впасти" МВС. Зверніть увагу, чого вони так злякалися в неділю - у них не вистачає "Беркуту"! Останнього всього три тисячі. Коли ми розтягнули барикади, вони злякалися і ввели внутрішні війська, які для них "гарматне м'ясо.

Європейці мають стати не посередниками, а союзниками, якщо вони не хочуть втратити Україну. Для цього треба натиснути на "больове місце". Яке в Януковича больове місце? Гроші! Я думаю, наші західні парламентарі знають, як це зробити. З одного боку, пропозиція широкого доступу до кредитів МВФ для нового - підкреслюю це слово! - технічного, тимчасового уряду, який приготує дострокові вибори. З іншого боку, слово "санкції" сьогодні було вимовлене дуже серйозно. Влада, яка не чує мільйони людей, отримає санкції. Я думаю, що це шанс, аби Янукович почав чути нас. На жаль, я не можу знати, чи почує він нас зараз, бо ми живемо в різних світах. Ми просто не розуміємо одне одного. Його цінності для нас повна маячня, і навпаки. Тому доводиться діяти такими методами, як "діалог шантажу".

Якщо ви почнете мірятися з державою силою, то це буде все одно, що помірятися пенсією пересічного громадянина з прибутком Ахметова. Сьогодні треба чітко розуміти: на відміну від ситуації 2004 року, у нас немає жодних легальних інструментів зміни ситуації. Адже не ми планували це повстання! Його спланувала влада, яка раптом зупинила євроінтеграцію і почала продаватися Росії.

Читайте також: Бріджит Дуфор: «Євромайдан — це спроба самих українців розхитати режим і змусити його спуститися зі свого п’єдесталу

Чи є можливість вирішити юридичним шляхом ситуацію з достроковими виборами? Ні, нема. Чи можна це зробити політичним шляхом? Можна. Можливе політичне рішення - приблизно те, що було в 2004 - третій тур, перевибори. Це політичне рішення, його потрібно находити в парламенті. Для цього парламент треба змусити рахуватися з неможливістю ігнорувати ситуацію. Хто це зробив? Мільйони людей на площі!

Тим не менше, план "що робити" є. Те, що ми тут стоїмо, це і є дія! Це єдина річ, яка примушує Януковича рахуватися з нами. Що є результатом? Першим негайним результатом стало те, що Європа залишила договір відкритим для підписання. От уже 20 листопада договору не існувало, а 21, коли люди вийшли на Майдан, він знову відкрився. Ми можемо підписати його в будь-який момент, це величезне досягнення!

Мені здається, що європейські посередники можуть примусити Януковича рахуватися з волею людей. Що таке "мільйон людей на площі"? Це означає, що колись обрані ними політики не справляються зі своєю роботою. В будь-якій країні це означає необхідність для політиків сісти за переговори зі стороною, яка протестує. Хто є стороною Майдану? Є три лідери опозиції, і, можливо, декілька громадських авторитетів. Очевидно, п'ять-шість осіб є уповноваженими від Майдану. Тим більше, що ми не одноразово говорили, чого ми вимагаємо.

В цій країні, на жаль, після узурпації Конституції, все вирішує Янукович. Значить, або він сам має спілкуватися, або призначити відповідальних осіб. На цей момент влада мусить усвідомити: або діалог, або проблеми.

Пам'ятник Леніну дуже неестетично скинули, багатьом не подобається. Але що це означає? Це означає, що, якщо влада не чує суспільство і акуратно не демонтує тоталітаризм, то його скинуть - дуже неестетично! Так само і з Майданом - або влада почує вимоги людей і зрозуміє, що так далі вже ніхто не хоче жити, і спокійно, у теплій кімнаті, напише план трансформації, або люди її дуже неестетично скинуть. Я би дуже не хотів другого варіанту, бо як міністр, добре знаю, чим це пахне. Але влада мусить знайти в собі сили і визнати: цей уряд, ці закони неприйнятні. Цей президент уже не може вважатися президентом своєї країни. Треба сідати за переговори і домовлятися, укладати план передачі влади до виборця. Виборець має далі вирішити це питання.

Насправді, відбувається НП! Річ у тім, що силовики дуже підкуті юридично, вони прекрасно розуміють, що виборів завтра немає. От якби завтра були вибори, то ви би побачили інакшу картину. А на цей момент вони вичікують. Я знаю півтора десятка генералів, колишніх, звісно, котрі стоять тут. Між іншим, сім'ї багатьох чинних правоохоронців також стоять тут. Але вони вважають, що мають виконувати накази.

схожі публiкацii