Так уже склалося, що майже кожен свій текст я починаю з назви — першою на думку спадає саме вона. У дивний спосіб потім виникає кінцівка, коли ще навіть не ясно, про що буде сам текст.
22 Січня 20212020-й — зручний рік для того, щоб списати на нього будь-які прорахунки. Пандемія і криза — переконливе пояснення всіх негараздів. Раніше в українській політиці було прийнято звинувачувати в усьому підступних попередників, але нарешті заїжджену платівку можна замінити й заховатися за глобальними викликами, як за кам’яною стіною.
24 Грудня 20202020-й рік, що добігає кінця, був важким для всіх, але особливо — для непідконтрольних Україні територій Донецької та Луганської областей. Причому натерпілися жителі ОРДЛО не так від самого ковіду, як від тих обмежень, які під приводом пандемії ввели незаконні формування так званих «ЛНР» та «ДНР».
11 Грудня 2020Кремль затягнув нас у трясовину з тисячі деталей і дрібниць стосовно «мирного врегулювання на Донбасі». В обговоренні і обдумуванні цього спаму ми мали б виснажитися і втратити волю до відсічі агресору. Такою є тактика тривалої гібридної агресії, що поєднує збройні, політичні, гуманітарні та економічні засоби. Кінцева мета Росії – встановити свій тотальний контроль над Україною через повністю підконтрольне собі керівництво або безперервний хаос у нашій державі.
10 Грудня 2020Спроби врегулювати конфлікт на Донбасі й покласти край бойовим діям без особливого успіху тривають уже шість років. І кінця цим спробам поки що не видно.
5 Грудня 2020Різні сценарії врегулювання на Донбасі і їхній контекст
4 Грудня 2020Як готуються до компенсації за зруйноване житло у прифронтових селищах Донеччини
26 Жовтня 2020Як мешканці «народної республіки» згадують про довоєнне минуле і вчаться жити одним днем
15 Жовтня 2020Висуванця «слуг» Єгора Клєцова впіймали на виступах в ефірі телебачення «Новоросії», але він не єдиний політик в області, хто робив заяви у дусі російської інформаційної повістки
13 Жовтня 2020Історія, безумовно, скандальна й на перший погляд навіть жахлива, але… звинувачувати в ній безпосередніх учасників, точніше, учасниць — це перекидати з цілком хворої голови на умовно здорову.
8 Жовтня 2020Про психологічні травми, отримані внаслідок війни, та особливості надання кваліфікованої допомоги цивільному населенню Тижню розповіла керівниця Центру “ПРОМИР” Тетяна Асланян.
7 Жовтня 2020Про "експерименти", ідеї та конкретні пропозиції, запропоновані міністерством для звільнених територій
5 Жовтня 2020Тиждень обговорив з українською режисеркою перспективи для її фільму про українських бійців у Франції, концепцію стрічки та контекст зйомок
3 Жовтня 2020Як провідні країни світу відреагували на черговий спалах конфлікту між Вірменією та Азербайджаном
28 Вересня 2020Чому тривалий період затишшя на Донбасі може стати випробуванням і для влади, і для опозиції, і для громадянського суспільства
28 Вересня 2020Режим повного припинення вогню тримається на Донбасі вже два місяці. Звичайно, повним і всеосяжним його назвати складно.
24 Вересня 2020Чи зможуть власники зруйнованих під час війни будинків отримати компенсацію від держави
22 Вересня 2020Як Росія повторює український сценарій гібридної агресії проти Білорусі
19 Вересня 2020Переговори в Тристоронній контактній групі щодо Донбасу з початку вересня російська сторона фактично заблокувала.
17 Вересня 2020Тиждень поспілкувався з політиками й громадськими діячами про їх ставлення до ідеї спільного патрулювання та в якій конфігурації (ОБСЄ+ЗСУ чи ОБСЄ-ЗСУ-сепаратисти), які це може мати наслідки та чи взагалі є на часі такі ініціативи.
11 Вересня 2020Кілька сотень людей зібралося ввечері 10 вересня біля в’їзду до Конча-Заспи, де розташована резиденція президента України Володимира Зеленського. Активісти протестували проти домовленостей Тристоронньої контактної групи (ТКГ), якими передбачено спільну з бойовиками «ДНР» інспекцію українських позицій, та вимагали покарати людей, причетних до цього рішення. Під час акції мітингарі запалили фаєри та розмалювали кількаметровий паркан, який перекриває в’їзд до резиденції голови держави. Організаторами мітингу виступив "Рух опору капітуляції". Як відомо, напередодні Офіс президента заявив, що 10 вересня має відбутися спільна з проросійськими бойовиками інспекція позицій українських військ в селищі Шуми (Донецька обл.). До таких домовленостей прийшла ТКГ після того, як проросійські бойовики звинуватили Україну у зриві так званого всеохопного перемир’я та погрожували обстріляти позиції української армії. Втім, 10 вересня інспекція не відбулася начебто через бойовиків, які «відмовилися дотримуватись досягнутих домовленостей». Як відомо, "всеохопне перемир'я" почалося на Донбасі 1,5 місяці тому. Вздовж лінії фронту діє заборона на відкриття вогню і на обладнання нових укріплень. Водночас, українські військові неодноразово заявляли, що проросійські бойовики порушують досягнутих угод. Наприклад, 6 вересня бойовики обстріляли осколковими гранатами позиції ЗСУ поблизу Красногорівки, один військовий отримав поранення. Того ж дня зі стрілецької зброї обстріляли позиції української армії поблизу селища Причепилівка, один військовий убитий.
11 Вересня 2020Тиждень поспілкувався з командиром одного із взводних опорних пунктів на Донбасі про перемир’я, санкції за вогонь у відповідь та настрої серед місцевих жителів.
28 Серпня 2020Навіщо Росія повторює в Білорусі український сценарій гібридної агресії
25 Серпня 202024 серпня, у День незалежності України, в Києві відбувся Марш захисників. Участь в акції взяли ветерани війни на Донбасі, родичі загиблих та зниклих безвісти військових та волонтери - загалом понад 20 тис людей. Колони пройшли від парку Тараса Шевченка до Майдану незалежності. Вздовж маршруту маршу вишикувалися глядачі, які аплодували військовим та скандували "Дякую". Марш захисників відбувся окремо від державних святкових заходів, які проводилися кількома годинами раніше за участі президента.Ініціатором акції став Рух ветеранів України.
24 Серпня 2020Окупація в буквальному сенсі робить території непридатними для життя
20 Серпня 2020Як живуть українські військові на лінії фронту під час «всеохопного перемир’я»
18 Серпня 2020Тиждень з’їздив на Світлодарську дугу (Донецька область) аби побачити, як живе українська армія під час всеохопного перемир’я. Нагадаємо, 22 липня представники тристоронньої контактної групи в Мінську заявили про старт "повного і всеохопного перемир'я". 27 липня о 00:01 почав діяти режим припинення вогню. І проросійським бойовикам, і українській армії заборонено відкривати вогонь з усіх видів зброї, впроваджено заборону на польоти безпілотників та інженерні роботи (будівництво нових укріплень). Разом з тим, Збройні сили мають дозвіл відкривати вогонь у разі загрози життю та здоров’ю військових. Водночас Україна неодноразово заявляла, що проросійські бойовики порушують умови перемир'я. Зокрема стріляють в сторону українських позицій та копають нові окопи.
15 Серпня 20206 серпня минає 75 років від атомного бомбардування Хіросіми. Ця дата — згадка не лише про 200 тисяч цивільних жертв першого в історії атомного удару, а й засторога перед неймовірною небезпекою, що нависла над усім людством у час атомного озброєння.
6 Серпня 2020Як бойовики перешкоджають навчанню студентів на підконтрольній території
28 Липня 2020У понеділок, 27 липня, близько двох тисяч людей зібралися під Офісом президента на акцію "Ні роззброєнню". Учасники акції виступили проти відведення техніки від лінії фронту та нібито заборони відкривати вогонь у відповідь на обстріли бойовиків. Крім того, мітингувальники вимагали звільнення з-під арешту фігурантів справи Шеремета, звільнення з посад першого заступника секретаря РНБО Руслана Демченка, керівника Офісу президента Андрія Єрмака, міністра оборони Андрія Тарана та головнокомандувача Збройних сил Руслана Хомчака до 24 серпня. Після мітингу під Офісом президента понад 1 тис людей рушила до будинку президента Володимира Зеленського, а звідти - на Майдан Незалежності.
27 Липня 2020Як мешканці "ЛНР" стали заручниками нелегальних фінансових установ і у що це їм обходиться
23 Липня 2020“Це ж смішно: ми маємо по два комплекти номерних автомобільних знаків і по три паспорти. - жартує моя колега за чаєм. - В якій ще країні світу все це можливо?”
17 Липня 2020Як Росія, прикриваючись пандемією, продовжує свою інформаційну та військову агресію
17 Липня 2020«Нам треба ментально бути готовими до того, що Росія не зупиниться перед використанням збройних сил для досягнення своїх політичних або економічних цілей» — так під час нещодавнього інтерв’ю для Інтерфакс-Україна заявив заступник очільника МЗС України Василь Боднар.
13 Липня 2020Блокада Західного Берліна дала початок холодній війні з Радянським Союзом. Натиск на Гонконг розв’язав нову війну з Пекіном.
11 Липня 2020Для чого Росія продукує фейки про коронавірус і намагається заглушити InformNapalm
10 Липня 2020Чи є шанси ідентифікувати загиблих під Іловайськом, які досі поховані як невідомі солдати
6 Липня 2020Олександр Беліменко жив та працював у Слов’янську весь час, поки тривала окупація міста. Активний член патріотичного руху міста, він розповів Тижню про власні гарячі точки війни, що 2014 року точилася під вікнами його будинку. Далі — пряма мова Беліменка, який згадує найяскравіші епізоди свого перебування в місті, захопленому бойовиками
3 Липня 2020Як готуються до місцевих виборів підконтрольні Донеччина і Луганщина
1 Липня 2020Чотири роки тому в нічному бою на Світлодарській дузі загинув соліст Паризької опери, доброволець та волонтер Василь Сліпак.
29 Червня 2020Минулого четверга російський диктатор опублікував статтю «Фактичні уроки 75-ї річниці Другої світової війни» (щось негаразд із цифрами, але так в оригіналі). Моя перша асоціація — виступи Іосіфа Сталіна в партійній періодиці («Запаморочення від успіхів», «Марксизм і питання мовознавства» тощо) або «документальні» книжки Леоніда Брєжнєва про етапи його партійної кар’єри. Але радянських лідерів друкували в радянській газеті № 1 «Правда», натомість Владімір Путін чомусь запропонував плід своїх роздумів американському журналу The National Interest. Часопис видає впливовий мозковий центр, відомий як «Ніксонівський центр», його вважають рупором неоконсерваторів, близьким до республіканців. Тобто списати факт публікації на дурість ліваків, які зазвичай купуються на кремлівський шарм, ніяк не вдається.
25 Червня 2020Чому громадянська війна загрожує перетворитися на масштабний регіональний конфлікт
23 Червня 2020Що спільного у «параді на честь 75-річчя Перемоги» і COVID-19?
19 Червня 2020Як в ОРДіЛО під прикриттям COVID-19 відбуваються масові репресії
12 Червня 2020Тиждень зустрівся з Анкою Фельдгузен, Надзвичайним і Повноважним Послом Німеччини в Україні, щоб обговорити наслідки санітарної кризи, геополітичний баланс у Східній Європі, врегулювання конфлікту на Донбасі та економічну співпрацю двох країн.
12 Червня 2020Про інструменти, які культура може запропонувати для осмислення досвіду Другої світової війни, про небанальних героїв та історичну пам’ять Тижню розповів литовський драматург Марюс Івашкявічюс, спікер цьогорічного міжнародного проекту «Мир і Війна» до 75-річчя завершення Другої світової війни у Європі, організованого спільно українським ПЕН і Національним університетом «Києво-Могилянська академія».
7 Червня 2020Будь-який окупант завжди потребує колаборантів, адже без них неможливо тримати під контролем масу населення захоплених територій.
4 Червня 2020Два епізоди з історії українських визвольних війн. Роки 1659–1660 та 2019–2020
31 Травня 2020Схоже, мінські переговори в черговий раз зайшли у глухий кут. Причому, цього разу, вже остаточно. У всякому разі, як вирулювати з цього глухого кута більше вже нікому не ясно.
26 Травня 2020Які наслідки може мати поширення коронавірусної хвороби в Росії для безпеки України
22 Травня 2020Саме під час кризи коронавірусу провідні німецькі соціал-демократи розпочали дискусію про ядерне стримування в Європі. В одному з нещодавніх інтерв’ю голова фракції Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН) у Бундестазі Рольф Мютценіх висловився проти розташування американської ядерної зброї на німецькій землі, а також за вихід країни з ядерної програми НАТО. Підтримав його в цьому, зокрема, й Норберт Вальтер-Бор’янс, співголова СДПН.
21 Травня 2020Тиждень обговорив із депутатом Бундестагу ФРН, речником партії «Союз 90/Зелені» з міжнародних відносин і головою німецько-української групи з міжпарламентського співробітництва Омідом Нуріпуром майбутнє ЄС після кризи COVID-19 і німецько-українські відносини.
17 Травня 2020Про свою участь в обороні Донецького аеропорту Тижню розповів підполковник ЗСУ, начальник відділення розвідки 81-ї десантно-штурмової бригади, кіборг Андрій Гречанов (позивний Рахман)
15 Травня 2020Згідно з рішенням вищого командування Збройних Сил України підрозділи, що виходять із зони ООС на ротацію або заходять туди для виконання завдань, повинні два тижні перебути на обсервації, щоб уникнути поширення коронавірусної інфекції.
30 Квітня 2020Протягом тижня підрозділи Державної служби з надзвичайних ситуацій України зі складу Об'єднаних сил проводили роботи з очищення від вибухонебезпечних предметів місцевості, об’єктів життєзабезпечення та інфраструктури, а також залучалися до гасіння пожеж. Зокрема, за минулий тиждень піротехнічні розрахунки ДСНС обстежили 102 гектари території, вилучили та знешкодили 407 вибухонебезпечних предметів. Робота із розмінування Донбасу триває.
28 Квітня 2020Війна швидко народжує міфи й легенди. Видно, так влаштована людська свідомість: грізні й масштабні події ми осмислюємо якось особливо гостро, вибудовуємо в ній картину «свій-чужий» та емоційно розмальовуємо її кричущими фарбами.
23 Квітня 2020До початку російсько-української війни львів’янин Павло Піка перебував у складі нашого миротворчого контингенту, який служив в Іраку.
14 Квітня 2020Своїми спогадами про оборону Донецького аеропорту з Тижнем поділився уродженець Львівщини, лейтенант Збройних сил України, кавалер ордена Богдана Хмельницького ІІІ ступеня Іван Кам’янчин.
27 Березня 2020Для росіян війна на Донбасі була настільки ж далекою, як події у якійсь далекій африканській країні.
22 Березня 2020Як на Донеччині з’являються стихійні та офіційні пам’ятки цієї війни
20 Березня 2020Тиждень опитав донецьких активістів і переселенців, щоб дізнатися їхню думку щодо «платформи примирення» Сергія Сивоха
20 Березня 2020Вірус — вірусом, а війна за розкладом. Щось я не помітив, щоби бойові дії на Сході якось ущухли, хоча біологія найманців нічим не відрізняється від нашої й імовірність підхопити заразу для них не менша. Спорадичні вогневі контакти тривають, а подекуди башибузуки не відмовляють собі в задоволенні побавитися чимось крупнокаліберним.
19 Березня 2020Яка роль Сергія Сивоха в політичній грі «слуг народу»
16 Березня 2020Ввечері 13 березня під Офісом президента у Києві зібралося близько двох сотень людей. Вони вимагали від президента Володимира Зеленського пояснити суть створення Консультативної ради при Мінській контактній групі, в яку мають увійти представники ОРДіЛО. На думку протестувальників, це означатиме легалізацію підтримуваних Росією псевдореспублік на Донбасі. Серед мітингарів також були представники політичних партій "Голос" та "Свобода". Перші, зокрема, заявили, що вимагатимуть скликання позачергової сесії парламенту, аби обговорити це питання.
13 Березня 2020Чи працюють програми забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб та як вплине на їхню долю можливість брати участь у місцевих виборах Тижню розповіла експертка з питань внутрішнього переміщення та наслідків збройного конфлікту Марія Красненко.
13 Березня 2020Як будуть встановлювати винних у катастрофі малайзійського літака
8 Березня 2020Львів’янин Тарас Колодій пішов до війська під час третьої хвилі мобілізації, обравши 80-ту бригаду ЗСУ.
7 Березня 2020Не війна є причиною того, що хтось зміг вкотре довести, що може, а хтось вкотре знизує плечима на обставини, важкі часи та безліч проблем.
6 Березня 2020Сирійська громадянська війна викорінила християнське населення. Але остаточно вирішити долю християн у Сирії може Туреччина. Масштаби обурення експансивною політикою Ердогана на місці побачив репортер Die Welt
5 Березня 2020Нещодавно в Києві відбулася міжнародна експертна дискусія «Гібридна війна РФ проти Білорусі», організована недержавним аналітичним центром «Українські студії стратегічних досліджень» та «Рухом Салідарнасці Разам».
3 Березня 2020Тиждень.ua зібрав найцікавіші згадки про Україну в західних ЗМІ за минулий тиждень.
25 Лютого 2020У практиці інформаційно-психологічної боротьби є такий метод розхитування. Суть у тому, що агресор постійно бомбардує інформаційний простір жертви суперечливими повідомленнями. Вони йдуть послідовно, одне за одним, часто мають діаметрально протилежне значення та емоційне забарвлення або, наприклад, є взаємовиключними.
20 Лютого 2020Тиждень.ua зібрав заяви країн-партнерів щодо загострення ситуації на сході України.
19 Лютого 2020Як авторитарні режими перетворили медіа на зброю проти демократії
17 Лютого 2020Кремль просуває в українських медіа не готові до вжитку повідомлення, а смисли. Тому відсіяти такий вплив через законодавчі зміни майже неможливо
5 Лютого 2020Чому західні медіа часто відтворюють російські пропагандистські штампи
3 Лютого 2020«Нам потрібно трішки часу, щоб виростити нове, не зросійщене покоління», — каже Галина Чоста, директорка школи в селі Нетайлове Донецької області.
1 Лютого 2020На Владіміра Путіна легко сердитися. Скориставшись 75-ю річницею визволення Аушвіца, російський лідер виголосив пропагандистську промову в радянському стилі, претендуючи на левову частку страждань і слави. 40% жертв Голокосту, сказав він на церемонії в ізраїльському меморіалі «Яд Вашем», були «радянськими».
31 Січня 2020Волонтери міжнародної спільноти повідомили, що Росія активізує важку артилерію та снайперів
31 Січня 2020Федір потрапив у новий термінал Донецького летовища 13 січня 2015 року. Через два дні він дістав надважке поранення в груди. Побратимам вдалося евакуювати його. Лікарі давали чоловікові два відсотки зі ста, що він житиме. І Федір зумів використати цей шанс.
30 Січня 2020«Пісенний край завзяття і труда». Якщо коротко, то саме такий образ радянської України, оспіваний Софією Ротару, хочуть бачити Кремль і його піддані.
30 Січня 2020Репортаж з позицій 93-ої ОМБр "Холодний Яр".
27 Січня 2020Волонтери міжнародної спільноти нагадали виконавців військових злочинів серед російських окупантів
25 Січня 2020Чи варто закривати в прифронтових містах навчальні заклади мистецького профілю
24 Січня 2020Президент в Омані (із загадковою місією), президент у Давосі (розповідає про недолюблених і недоінвестованих), президент в Ізраїлі (слухає «переможця» Путіна). Графік Зеленського напружений, робота кипить. Не відстають й урядовці: то міністр освіти поскаржиться на зарплату, то прем’єр після «зливу» записів неформальних переговорів збереться у відставку.
23 Січня 2020Волонтери міжнародної спільноти InformNapalm розповіли про свіжі випадки обстрілів та переміщення техніки окупантів
17 Січня 2020Після того, як українські війська вибили окупантів з Первомайського у 2014-му у селі життя нормалізувалося. Останні роки в ньому почав ходити автобус, працює садочок, школа. Люди займаються сільським господарством, відновлюють зруйновані будинки. Після того, як влада України почала розмови про відведення військ від теперішньої лінії розмежування, місцеві жителі почали висловлювати своє незадоволення. Вони розуміють, якщо українську армію вивести з Пісків, бої автоматично перенесуться в їхнє село. А цього ніхто не бажає, навіть проросійськи налаштовані громадяни, які звикли до спокою в селі.
16 Січня 202023-го та 27-го січня в Ізраїлі та Польщі відповідно мають відбутися пам‘ятні урочистості з нагоди 75-річчя звільнення табору Аушвіц-Біркенау. В Ізраїлі урочисті події відбуватимуться в Єрусалимі
13 Січня 2020Ввечері 29 грудня у Києві кілька десятків родичів та активістів зустріли полонених з ОРДіЛО. З окупованих територій після обміну повернулися 76 українських громадян: 12 військових та 64 цивільних. Серед звільнених є автор Українського тижня Станіслав Асєєв, танкіст Богдан Пантюшенко, спецпризначенці Сергій Глондар та Олександр Коріньков. Українська сторона передала бойовикам ОРДЛО, зокрема, колишніх беркутівців, обвинувачених у розстрілі людей на Інститутській 20 лютого 2014 року, без винесення їм вироку. В списку є також фігуранти справи про вибух біля Палацу спорту у Харкові, внаслідок якого загинули четверо людей.
30 Грудня 2019Чи можливе загострення в акваторії Азовського та Чорного морів у 2020-му
28 Грудня 2019Про останні дні життя старого терміналу Донецького аеропорту і його оборонну від російського спецназу Тижню розповів останній український командир на цих позиціях, колишній заступник комбрига 93-ої ОМБр підполковник – Олександр Тополь Василенко
27 Грудня 2019Окрім мотострілецьких полків та бригад, танкових батальйонів та артилерійських бригад в 1 та 2 АК противника є окремі батальйони, котрі або входять до складу мотострілецьких бригад, або являються окремим формуванням, котрі мають свої власні зони відповідальності (чи були такими до якихось чергових реформ в армії противника).
26 Грудня 2019На дворі був серпень 2014 року. Кілька сотень українських бійців опинилися в оточені московських найманців біля пропускного пункту «Должанський».
18 Грудня 2019Французька столиця зустріла високих гостей дощами й страйками. Масштабні соціальні протести настільки монополізували увагу медіа, що в день саміту жоден із потужних телевізійних каналів у вечірніх новинах не подав бодай коротенького репортажу з Єлисейського палацу. Підсумкові публікації провідних часописів наступного дня теж не були численними.
12 Грудня 2019